Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB3/423-152/08/MS
z 21 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB3/423-152/08/MS
Data
2008.05.21


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Udziały w zyskach


Słowa kluczowe
akcjonariusz
obniżenie kapitału zakładowego
umorzenie akcji


Istota interpretacji
Czy dobrowolne umorzenie akcji posiadanych przez Spółkę w Spółce Akcyjnej bez wynagrodzenia powoduje powstanie dochodu podlegającego opodatkowaniu po stronie Spółki?



Wniosek ORD-IN 873 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 13 lutego 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 25 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych dobrowolnego umorzenia bez wynagrodzenia akcji posiadanych przez Spółkę – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lutego 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych dobrowolnego umorzenia bez wynagrodzenia akcji posiadanych przez Spółkę.

W przedmiotowym wniosku został przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka posiada 27,84% akcji w Spółce Akcyjnej.
Struktura akcjonariuszy Spółki Akcyjnej przedstawia się następująco:

  • A posiada 68,75% akcji Spółki Akcyjnej,
  • B posiada 27,84% akcji Spółki Akcyjnej,
  • C (spółka zależna od A) posiada 0,01 % akcji Spółki Akcyjnej oraz
  • pozostali akcjonariusze (wyłącznie akcje notowane na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych) posiadają łącznie około 3% akcji Spółki Akcyjnej.

Założycielami Spółki Akcyjnej były D, C oraz Spółka, które objęły akcje Spółki Akcyjnej w 1999 r. za wkład pieniężny. W grudniu 2000 r. akcje Spółki Akcyjnej zostały dopuszczone do publicznego obrotu, a od stycznia 2001 r. są notowane na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W dniu 3 grudnia 2007 r. A ogłosiła wezwanie na zakup akcji Spółki Akcyjnej. W wyniku wezwania A nabyła wszystkie akcje posiadane przez D oraz część akcji notowanych na giełdzie, osiągając 68,75% akcji Spółki Akcyjnej.

Zarówno C, jak i Spółka są spółkami zależnymi od A, która jest właścicielem 100% akcji C, która to z kolei jest właścicielem 99,9% akcji Spółki (pozostałe 0,1 % udziałów Spółki posiada bezpośrednio A).Wraz z podmiotami zależnymi A posiada 97% akcji Spółki Akcyjnej, którym odpowiada 99% głosów na walnym zgromadzeniu spółki.

Spółka Akcyjna zamierza przeprowadzić transakcję polegającą na umorzeniu akcji należących do Spółki. Planowane umorzenie zostanie przeprowadzone dobrowolnie zgodnie z art. 359 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych. W związku z planowaną transakcją Spółka Akcyjna nabędzie od Spółki pakiet posiadanych przez tego akcjonariusza akcji w celu ich umorzenia. Planowane umorzenie nastąpi bez wynagrodzenia. W wyniku umorzenia zostanie obniżony kapitał zakładowy Spółki Akcyjnej. Środki z kapitału zakładowego zostaną przesunięte na kapitał zapasowy tej spółki.

Spółka pragnie jednocześnie zaznaczyć, że zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym jest w posiadaniu ponad 15% akcji Spółki Akcyjnej i akcje te posiada przez okres dłuższy niż 2 lata.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dobrowolne umorzenie akcji posiadanych przez Spółkę w Spółce Akcyjnej bez wynagrodzenia powoduje powstanie dochodu podlegającego opodatkowaniu po stronie Spółki...

Zdaniem wnioskodawcy tryb i zasady dotyczące umorzenia akcji w spółce akcyjnej reguluje art. 359 Kodeksu Spółek Handlowych (dalej: "KSH"). Stanowi on, że umorzenie to może być dokonane albo za zgodą akcjonariusza w drodze nabycia akcji przez spółkę (umorzenie dobrowolne), albo bez takiej zgody akcjonariusza (umorzenie przymusowe). Zgodnie z § 2 tego artykułu umorzenie akcji wymaga uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy takiej spółki. KSH dopuszcza możliwość umorzenia akcji bez wynagrodzenia.

Spółka stoi na stanowisku, iż dobrowolne umorzenie akcji posiadanych przez nią w Spółce Akcyjnej bez wynagrodzenia nie spowoduje powstania dochodu podatkowego po stronie Spółki (pozostanie neutralne podatkowo dla Spółki).

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany, w tym także dochód z odpłatnego zbycia akcji na rzecz spółki w celu umorzenia tych akcji (z wyjątkiem umorzenia akcji objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części). Dochód ten objęty jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. W sytuacji umorzenia akcji bez wynagrodzenia nie powstaje faktyczny dochód (przychód) po stronie akcjonariusza, który zbył akcje na rzecz spółki. Akcjonariusz taki nie otrzymuje w związku z tym zdarzeniem faktycznego dochodu (przychodu). Mając na uwadze powyższe, przytoczone przepisy o podatku dochodowym w tym wypadku nie znajdą zastosowania do Spółki, gdyż umorzenie nastąpi bez wynagrodzenia.

Spółka pragnie wskazać, że stanowisko Spółki jest powszechnie akceptowane przez organy podatkowe. Zostało ono potwierdzone m.in. przez następujące pisma:

  • interpretacja prawa podatkowego wydana przez Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w postanowieniu z 25 maja 2007 r. (1472/DPC/423-12/07/PK),
  • interpretacja prawa podatkowego wydana przez Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w postanowieniu z 24 kwietnia 2007 r. (1472/DPC/423-9/07/PK),
  • interpretacja prawa podatkowego wydana przez Naczelnika Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu z 27 kwietnia 2007 r. (1473/873/KDO/423/16/07/JŻ),
  • interpretacja prawa podatkowego wydana przez Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego z 27 grudnia 2006 r. (PD/423-40-2/MM/06).

Mimo, że prezentowane stanowiska organów skarbowych dotyczą bezpośrednio spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, to należy stwierdzić, że w przypadku umorzenia akcji spółki akcyjnej, skutki podatkowe są analogiczne, jak w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Biorąc powyższe pod uwagę Spółka stoi na stanowisku, iż w świetle obowiązujących przepisów podatkowych, umorzenie akcji posiadanych przez Spółkę w Spółce Akcyjnej bez wynagrodzenia nie spowoduje po stronie Spółki powstania dochodu podlegającego opodatkowaniu i będzie neutralne podatkowo dla Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).
Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj