Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-291/08-4/JB
z 8 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-291/08-4/JB
Data
2008.05.08


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
inwestycje infrastrukturalne
odliczenia
podatek naliczony
przekazanie nieodpłatne
świadczenie nieodpłatne
świadczenie usług
usługa nieodpłatna


Istota interpretacji
Nieodpłatne przekazanie urządzeń infrastrukturalnych jako świadczenie usług nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanych z budową tych urządzeń



Wniosek ORD-IN 491 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 12 lutego 2008r. (data wpływu 18 lutego 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania Urządzeń Infrastrukturalnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lutego 2008r. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania Urządzeń Infrastrukturalnych.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca oraz XX S.A. są stronami umowy, na mocy której XX SA zobowiązał się do wybudowania określonych urządzeń infrastruktury ściekowej, kanalizacji sanitarnej, kanalizacji deszczowej oraz magistrali i sieci wodociągowych (Urządzenia Infrastrukturalne) dla nowo wybudowanych osiedli mieszkaniowych w Y a następnie przekazania ich do Wnioskodawcy. Zgodnie z zobowiązaniem XX, wspomniane przekazanie Urządzeń Infrastrukturalnych do Wnioskodawcy może nastąpić na dwa sposoby:

  1. nieodpłatnie, albo
  2. odpłatnie, za symboliczną cenę 1zł.

XX nie przysługuje prawo żądania od Wnioskodawcy zwrotu kosztów wybudowania Urządzeń Infrastrukturalnych, gdyż po pierwsze umowa nakładająca to zobowiązanie na XX nie przewidywała takiej możliwości, a po drugie ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków weszła w życie już po powstaniu zobowiązania XX.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy nieodpłatne przekazanie Urządzeń Infrastrukturalnych podlega opodatkowaniu zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług (VAT) oraz czy w związku z tym XX przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT przy nabyciu towarów i usług niezbędnych do wybudowania Urządzeń Infrastrukturalnych...

Zdaniem wnioskodawcy nieodpłatne przekazanie Urządzeń Infrastrukturalnych nie podlega opodatkowaniu VAT, a XX przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT.

Wnioskodawca odwołuje się zapisów art. 5 ust. 1 oraz art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT. Uważa, że jeżeli warunki wskazane w art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT zostaną kumulatywnie spełnione, wtedy nieodpłatne przekazanie podlega opodatkowaniu. Wystarczy, że podatnik przekaże towary na cele związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem albo że przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części, a wtedy nieodpłatne przekazanie towarów nie podlega VAT.

W przedstawionym stanie faktycznym niewątpliwym jest, że Urządzenia Infrastrukturalne zostaną przekazane przez XX na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Działalność XX opiera się m.in. na usługach deweloperskich, a to związane jest z koniecznością wybudowania dla nowych osiedli sieci wodnych i kanalizacyjnych oraz przekazania ich do właściwego przedsiębiorstwa (spółki) wodno-kanalizacyjnej, takiej jak przedsiębiorstwo Wnioskodawcy. W związku z powyższym nieodpłatne przekazanie Urządzeń Infrastrukturalnych do Wnioskodawcy nie podlega opodatkowaniu VAT.

Na poparcie swojego stanowiska Spółka przytoczyła wyrok WSA z 13 lipca 2007r. sygn. akt III SA/Wa 3537/06 oraz wyrok WSA z 13 lipca 2007r. sygn. akt III SA/Wa 3630/06, w których stwierdzono, że jeżeli tylko cel nieodpłatnego przekazania wiązał się z przedsiębiorstwem podatnika, to czynność taka nie podlega opodatkowaniu podatkowi VAT, przy czym nieistotne jest, czy podatnik korzystał z odliczenia podatku VAT.

Jednocześnie XX będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT przy nabyciu towarów i usług niezbędnych do wybudowania Urządzeń Infrastrukturalnych. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim, towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wykonywanie usług deweloperskich jest działalnością opodatkowaną VAT a Urządzenia Infrastrukturalne są niezbędne dla funkcjonowania wybudowanych osiedli mieszkaniowych i do zakończenia inwestycji, których przekazanie do Wnioskodawcy jest konieczne. W związku z tym, XX będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe, jednakże z uwagi na zastosowanie innych przepisów prawa niż wskazane przez Wnioskodawcę.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Z powyższego wynika, że podstawowym kryterium decydującym o prawie podatnika do odliczenia podatku naliczonego, zawartego w towarach i usługach, które zostały przez niego nabyte, jest wystąpienie związku pomiędzy podatkiem naliczonym przy zakupie towarów i usług, a podatkiem należnym z tytułu wykonywanej przez podatnika działalności opodatkowanej.

Z przedstawionych przez Podatnika okoliczności wynika, że XX wykonuje opodatkowaną podatkiem VAT działalność polegającą na usługach deweloperskich. Z usługami tymi wiąże się konieczność wybudowania dla nowych osiedli określonych urządzeń infrastruktury ściekowej, kanalizacji sanitarnej, kanalizacji deszczowej oraz magistrali i sieci wodociągowej. Urządzenia te są niezbędne dla funkcjonowania wybudowanych osiedli mieszkaniowych i do zakończenia inwestycji. Dokonane nabycia towarów i usług związane z wybudowaniem tych Urządzeń nie wywołują bezpośredniego następstwa w postaci podatku należnego, ale niewątpliwie pośrednio wpływają na osiągane przychody (Urządzenia te są niezbędne dla funkcjonowania wybudowanych osiedli mieszkaniowych, a więc warunkują w konsekwencji osiągnięcie przychodów).

Zatem, XX przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu towarów i usług związanych z budową urządzeń infrastrukturalnych, ze względu na fakt, iż poniesione wydatki wykazują związek z wykonywaniem przez Spółkę czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terenie kraju.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zauważyć jednak należy, że niektóre czynności wykonane nieodpłatnie ustawodawca zrównał z odpłatnym świadczeniem usług. Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jako odpłatne świadczenie usług.

Z powyższego zapisu wynika, że nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów uznaje się za odpłatne świadczenie usług, jeżeli spełnione zostaną łącznie następujące warunki wynikające z ww. przepisu:

  • nieodpłatne świadczenie usług nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa
  • podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami.

Przez świadczenie usług nie związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy rozumieć takie świadczenie usług, które odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności.

Niedopełnienie któregokolwiek z warunków określonych w art. 8 ust. 2 ustawy jest podstawą do traktowania nieodpłatnej usługi jako niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W opisanej przez Wnioskodawcę sytuacji dojdzie do nieodpłatnego świadczenia usług, polegających na wybudowaniu określonych urządzeń infrastruktury ściekowej, kanalizacji sanitarnej, kanalizacji deszczowej oraz magistrali i sieci wodociągowych. Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika również, że wybudowane Urządzenia Infrastrukturalne zostaną nieodpłatnie przekazane przez XX na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Działalność XX opiera się m.in. na usługach deweloperskich, a to związane jest z koniecznością wybudowania dla nowych osiedli sieci wodnych i kanalizacyjnych oraz przekazania ich do właściwego przedsiębiorstwa (spółki) wodno-kanalizacyjnego, takiego jak przedsiębiorstwo Wnioskodawcy.

Oznacza to, że pomimo spełnienia jednej z przesłanek zawartych w art. 8 ust. 2 ustawy dotyczącej prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z prowadzoną inwestycją, nie została spełniona druga z przesłanek, warunkujących zrównanie nieodpłatnego świadczenia usług z odpłatnym świadczeniem usług, ponieważ przekazywane nieodpłatnie urządzenia infrastrukturalne związane są z prowadzonym przez XX przedsiębiorstwem.

Biorąc powyższe pod uwagę, nieodpłatne przekazanie Urządzeń Infrastrukturalnych przez Xx na rzecz Wnioskodawcy jako świadczenie usług nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Z uwagi na fakt, że występującym o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego jest spółka na rzecz której nastąpi nieodpłatne przekazanie Urządzeń, a zapytanie dotyczy spółki przekazującej, przedmiotowa interpretacja nie wywoła skutków określonych w art. 14k-14n ustawy Ordynacja podatkowa.

Jednocześnie tut. Organ podatkowy informuje, iż w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydana odrębna interpretacja indywidualna.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj