Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-268a/08/MT
z 4 sierpnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-268a/08/MT
Data
2008.08.04


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Rok podatkowy

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Podatkowe grupy kapitałowe


Słowa kluczowe
podatkowa grupa kapitałowa
rok podatkowy


Istota interpretacji
Jak ustalić datę zakończenia roku podatkowego Podatkowej Grupy Kapitałowej i datę rozpoczęcia roku podatkowego Banku, który wchodził w skład tej Grupy przed Jej rozwiązaniem? Czy jest to dzień, w którym wystąpiła przesłanka uniemożliwiająca dalsze funkcjonowanie Grupy?



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 29 kwietnia 2008 r. (data wpływu 5 maja 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu ustalenia daty zakończenia roku podatkowego Podatkowej Grupy Kapitałowej i daty rozpoczęcia roku podatkowego Spółki wchodzącej w skład Grupy przed Jej rozwiązaniem – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 5 maja 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu ustalenia daty zakończenia roku podatkowego Podatkowej Grupy Kapitałowej i daty rozpoczęcia roku podatkowego Spółki wchodzącej w skład Grupy przed Jej rozwiązaniem, uzupełniony pismem Spółki w dniu 4 lipca 2008 r. (data wpływu).


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Bank należy do Podatkowej Grupy Kapitałowej wraz z "G." Sp. z o.o. oraz "E." Sp. z o.o. Umowa o utworzeniu Grupy została zawarta w dniu 28 września 2006 r. na okres 3 lat (tj. do dnia 31 grudnia 2009 r.) i zarejestrowana decyzją Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 10 listopada 2006 r.

Zgodnie z art. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnikami mogą być grupy co najmniej dwóch spółek prawa handlowego mających osobowość prawną, które pozostają w związkach kapitałowych, zwane „podatkowymi grupami kapitałowymi”. Z kolei na podstawie art. 1a ust. 2 pkt 1 lit. b tej ustawy, podatkową grupę kapitałową mogą tworzyć wyłącznie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne, mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli jedna ze spółek, zwana dalej „spółką dominującą”, posiada bezpośredni 95% udział w kapitale zakładowym lub w tej części kapitału zakładowego pozostałych spółek, zwanych dalej „spółkami zależnymi”, która na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji nie została nieodpłatnie lub na zasadach preferencyjnych nabyta przez pracowników, rolników lub rybaków albo która nie stanowi rezerwy mienia Skarbu Państwa na cele reprywatyzacji.

W przypadku Podatkowej Grupy Kapitałowej, o której mowa we wniosku, spółką dominującą jest "G." Sp. z o.o., posiadająca aktualnie bezpośrednio 95,39% akcji Wnioskodawcy.


Bank liczy się obecnie z możliwością zaistnienia przesłanek, które uniemożliwią dalsze funkcjonowanie Podatkowej Grupy Kapitałowej, tj.:


  • zbycie akcji Banku przez spółkę dominującą, skutkujące obniżeniem jej udziału w kapitale zakładowym Banku do poziomu poniżej 95% lub
  • przejęcie Banku przez inny bank (Wnioskodawca byłby spółką przejmowaną i na skutek dokonanego połączenia przestałby istnieć), przy czym połączenie odbyłoby się metodą nabycia, o której mowa w art. 44b ustawy o rachunkowości.


W takiej sytuacji, podatkowa grupa kapitałowa przestałaby istnieć jako podatnik. Wynika to bezpośrednio z treści art. 1a ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym w przypadku, gdy w okresie obowiązywanie umowy wystąpią zmiany w stanie faktycznym lub w stanie prawnym, zależne od którejkolwiek ze stron umowy, które naruszają warunki uznania podatkowej grupy kapitałowej za podatnika podatku dochodowego, dzień naruszenia któregokolwiek z tych warunków, z zastrzeżeniem art. 1a ust. 12, oznacza utratę statusu podatnika oraz koniec jej roku podatkowego.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


  1. Jak ustalić datę zakończenia roku podatkowego Podatkowej Grupy Kapitałowej i datę rozpoczęcia roku podatkowego Banku, który wchodził w skład tej Grupy przed Jej rozwiązaniem... Czy jest to dzień, w którym wystąpiła przesłanka uniemożliwiająca dalsze funkcjonowanie Grupy...
  2. Jak długo będzie trwał nowy rok podatkowy Banku, który dotychczas wchodził w skład Podatkowej Grupy Kapitałowej...
  3. Czy rozwiązanie Podatkowej Grupy Kapitałowej odniesie skutek wsteczny w postaci konieczności weryfikacji kosztów i przychodów podatkowych poszczególnych spółek wchodzących w skład tej Grupy za okres Jej funkcjonowania (tj. konieczności dokonania korekt zeznań podatkowych)...


Niniejsza interpretacja indywidualna stanowi ocenę stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania pierwszego. Wniosek Spółki w zakresie pytania drugiego i trzeciego zostanie rozpatrzony odrębnymi interpretacjami indywidualnymi.

Zdaniem Wnioskodawcy, regulacje w zakresie rozpoczęcia i zakończenia roku podatkowego zawierają przepisy art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W szczególności, na podstawie art. 8 ust. 7 powołanej ustawy, unormowania ust. 1-5 tego artykułu stosuje się odpowiednio do podatkowych grup kapitałowych, a dla poszczególnych spółek tworzących grupę dzień następujący po dniu, w którym upłynął okres obowiązywania umowy lub w którym grupa utraciła status podatkowej grupy kapitałowej, jest dniem rozpoczynającym rok podatkowy tych spółek.

Mając powyższe na uwadze, Bank uważa, że przepisy podatkowe wprost określają datę rozpoczęcia roku podatkowego przez spółki, które tworzyły podatkową grupę kapitałową przed jej rozwiązaniem, a które dalej funkcjonują po jej rozwiązaniu. Jest nią dzień następujący po dniu, w którym upłynął okres obowiązywania umowy lub w którym grupa utraciła status podatkowej grupy kapitałowej.

Aby prawidłowo wskazać dzień zakończenia roku podatkowego podatkowej grupy kapitałowej należy natomiast, w opinii Spółki, odnieść się do art. 1a ust. 10 omawianej ustawy. Przepis ten stanowi, że w przypadku, gdy w okresie obowiązywania umowy powołującej podatkową grupę kapitałową wystąpią zmiany w stanie faktycznym lub w stanie prawnym, zależne od którejkolwiek ze stron umowy, które naruszają warunki uznania podatkowej grupy kapitałowej za podatnika podatku dochodowego, dzień naruszenia któregokolwiek z tych warunków, z zastrzeżeniem ust. 12 ustawy (który nie ma w przedmiotowej sprawie zastosowania, gdyż dotyczy innej przesłanki ustania bytu podatkowej grupy kapitałowej), oznacza utratę statusu podatnika przez podatkową grupę kapitałową oraz koniec jej roku podatkowego.


A zatem, Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym w analizowanej sytuacji datą zakończenia roku podatkowego Podatkowej Grupy Kapitałową będzie dzień, w którym:


  • nastąpi zbycie akcji Banku przez "G." Sp. z o.o. (Posiadanie przez spółkę dominującą bezpośredniego 95% udziału w kapitale zakładowym spółek zależnych jest bowiem niezbędnym warunkiem istnienia podatkowej grupy kapitałowej, natomiast zbycie akcji Banku spowoduje spadek wielkości udziałów poniżej tego limitu.), lub
  • dojdzie do połączenia Banku z innym bankiem, wskutek czego ustanie byt prawny Wnioskodawcy, a "G." Sp. z o.o. przestanie być spółką dominującą w rozumieniu art. 1a ust. 2 pkt 1 lit. b powołanej ustawy

    - czyli data, w której Podatkowa Grupa Kapitałowa utraci status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych.


Dodatkowo, Jednostka podkreśla, iż w razie zaistnienia drugiego z powyższych scenariuszy, przestanie Ona istnieć w wyniku połączenia metodą nabycia ze spółką przejmującą (zostanie „wchłonięta” przez spółkę przejmującą). Dojdzie wówczas do utraty przez Podatkową Grupę Kapitałową statusu podatnika i zakończenia Jej roku podatkowego. Niemniej jednak, sytuacja ta nie wiąże się z koniecznością rozpoczęcia kolejnego roku podatkowego przez spółkę, która przejmie Bank. W szczególności, nie będzie miał tu zastosowania art. 8 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym dla poszczególnych spółek tworzących grupę, dzień następujący po dniu, w którym grupa ta utraciła status podatkowej grupy kapitałowej, jest dniem rozpoczynającym rok podatkowy tych spółek. Powołany przepis odnosi się bowiem do spółek kontynuujących prowadzenie działalności po ustaniu bytu podatkowej grupy kapitałowej. W efekcie przejęcia natomiast, Spółka będąca członkiem Grupy przestanie istnieć. W opinii Wnioskodawcy, należy zatem uznać, iż przepisy podatkowe nie nakładają w tym względzie na podmiot, który „wchłonie” Bank (tj. spółkę przejmującą) obowiązku zakończenia roku podatkowego (także przepisy ustawy o rachunkowości nie przewidują w tym przypadku obowiązku zakończenia roku obrotowego spółki przejmującej).

Spółka wskazuje również, że poglądy zbieżne z przedstawionymi w powyższych rozważaniach prezentowane były także w rozstrzygnięciach organów podatkowych oraz w doktrynie prawa podatkowego. W postanowieniu Naczelnika Mazowieckiego Urzędu Skarbowego z dnia 24 sierpnia 2006 r. nr 1471/DPD1/423-77/06/KK/7, stwierdzono następująco: „(…) jeżeli z przyczyn, o których mowa w art. 1a ust. 10 ustawy, dojdzie do utraty przez podatkową grupę kapitałową statusu podatnika, dzień następujący po dniu, w którym grupa utraciła status podatnika, będzie pierwszym dniem nowego roku podatkowego dla spółek, które grupę tę tworzyły. Zatem, w ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu, prawidłowe jest stanowisko Strony, że jeżeli utrata statusu PGK nastąpi dnia 30 czerwca 2008 r., to nowy rok dla każdej ze spółek rozpocznie się dnia 1 lipca 2008 r.”.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszej interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj