Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-295/08-4/DS
z 11 sierpnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-295/08-4/DS
Data
2008.08.11



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
nieodpłatne przekazanie rzeczy
nieodpłatne używanie
odpisy amortyzacyjne
przekazanie do używania
świadczenia wzajemne


Istota interpretacji
Czy zakup narzędzi przekazanych kontrahentowi jest kosztem uzyskania przychodu w spółce „X” sp. z o.o.?



Wniosek ORD-IN 367 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Sp. z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2008 r. (data wpływu 16 maja 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 16 maja 2008 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony w dniu 11 lipca 2008 r. (data wpływu) – o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

„X” Spółka z o.o. zajmuje się sprzedażą do klinik i szpitali implantów. Spółka ta w celu otrzymania zlecenia musi przystąpić do przetargu, a organizator przetargu (nabywca towaru) zawsze stawia warunek dotyczący przyjęcia oferty: zaznacza w umowie przetargowej, że w przypadku wygrania przetargu spółka (dostawca) zobowiązuje się dostarczyć bezpłatnie, na czas określony, przyrządy chirurgiczne (akcesoria typu młotek, dłuto, etc.) wraz z dostawą zamawianych endoprotez, implantów. W przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy (okres od 1 do 3 lat) narzędzia te są zwracane dostawcy przez szpital.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy zakup narzędzi przekazanych kontrahentowi jest kosztem uzyskania przychodu w Spółce...

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku Spółki nie znajduje zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż nie jest to umowa użyczenia, ponieważ obie strony czerpią pożytki z przekazania wyposażenia w formie zestawu narzędzi. Ponadto cena towarów sprzedawanych przez przedsiębiorstwo kalkulowana jest w sposób uwzględniający wartość sprzętu przekazanego do użytkowania kontrahentowi. Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka ma prawo, dla celów podatku dochodowego, zaliczyć koszty zakupu zestawu narzędzi, gdyż ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiąganych przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Zgodnie z tym, w koszty można zaliczyć również odpisy amortyzacyjne, dokonywane przez dającego, od narzędzi przekazanych do używania przez szpitale, kliniki, które to są sprzedawcami tych implantów, endoprotez dla NFZ lub innych podmiotów. Decydującym czynnikiem jest fakt, iż przekazanie narzędzi ma niewątpliwie wpływ na wielkości osiąganych przychodów przez Spółkę.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Definicja kosztów uzyskania przychodów została określona art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (…).

Z powyższego przepisu wynika, że nie wszystkie wydatki poniesione przez podatnika są kosztami. Kosztami uzyskania przychodów są – po wyłączeniu kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy – wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Ponoszone koszty należy oceniać pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu.

Jako koszty uzyskania przychodów mogą być rozpatrywane zarówno koszty bezpośrednio jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami. Te pierwsze dają się powiązać z konkretnie określonym przychodem, jaki osiągnął podatnik, natomiast te drugie wiążą się z całokształtem działalności prowadzonej przez podatnika i ogólnie określonymi przychodami osiąganymi z tytułu prowadzenia tej działalności.

Jeżeli podatnik oddaje do nieodpłatnego używania środki trwałe, od których są naliczane odpisy amortyzacyjne, należy wziąć pod uwagę art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. c w/w ustawy, który stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oddanych do nieodpłatnego używania, z wyjątkiem nieruchomości - za miesiące, w których składniki te były oddane do nieodpłatnego używania.


Nieodpłatnym jest świadczenie, którego spełnienie nie powoduje, po stronie otrzymującego, obowiązku wzajemnego świadczenia na rzecz dającego.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że udostępnienie kontrahentom narzędzi chirurgicznych, bez pobierania opłat za korzystanie z nich, nie ma charakteru nieodpłatnego świadczenia.

Treść umów ofertowych wskazuje, że w przypadku wygrania przez Wnioskodawcę przetargu warunkiem do spełnienia, jest bezpłatne dostarczenie na czas określony narzędzi chirurgicznych wraz z dostawą zamawianych endoprotez, implantów. Kontrahenci w zamian za możliwość korzystania z przyrządów chirurgicznych są zobowiązani do nabywania produktów Spółki.

W świetle powyższego, udostępnienie kontrahentom przyrządów chirurgicznych, stanowiących własność Spółki , bez pobierania opłat za korzystanie z nich, nie stanowi czynności, o której mowa w art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. c) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Brak zatem podstaw do zastosowania normy wyrażonej w tym przepisie i wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej przekazywanych narzędzi chirurgicznych.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj