Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-508/08-5/AJ
z 30 lipca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-508/08-5/AJ
Data
2008.07.30


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
aport
objęcie udziałów
podatek dochodowy od osób fizycznych
podwyższenie kapitału
skutki podatkowe
spółka cywilna


Istota interpretacji
Czy w wyniku wniesienia opisanego wyżej aportu do Spółki Celowej i objęcia w zamian za ten aport udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Celowej Wnioskodawczyni uzyska jakikolwiek przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?



Wniosek ORD-IN 767 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 22.04.2008 r. (data wpływu 28.04.2008 r.) oraz pismach: z dnia 21.07.2008 r. (data wpływu 23.07.2008 r.) i z dnia 23.07.2008 r. (data wpływu 25.07.2008 r.) uzupełniających braki formalne na wezwanie Nr IPPB1/415-508/08-2/AJ z dnia 10.07.2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28.04.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest wspólnikiem zawiązanej w kwietniu 2008 r. spółki K… sp. z o.o. (dalej jako „Spółka Celowa”). Wspomniana spółka stanowi wspólne przedsięwzięcie Wnioskodawczyni oraz innych polskich przedsiębiorców, których działalność polega na prowadzeniu sieci sklepów zoologicznych w galeriach i centrach handlowych o uznanej renomie. Taki też będzie profil przyszłej działalności gospodarczej Spółki Celowej. W najbliższym czasie planowane jest podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Celowej. Część udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym zostanie objęta przez Wnioskodawczynię w zamian za wkład niepieniężny (aport). Przedmiotem tego wkładu będzie przedsiębiorstwo Wnioskodawczyni z pewnymi wyłączeniami.

Tytułem aportu Wnioskodawczyni wniesie do Spółki Celowej 3 sklepy zoologiczne usytuowane w galeriach P…, S… oraz R…. Wnoszony przez Wnioskodawczynię wkład będzie obejmował w szczególności wynikające z umów najmu prawa do lokali użytkowych w centrach handlowych, w których prowadzone są sklepy zoologiczne, zapasy towarów znajdujące się w tych sklepach i w magazynie Wnioskodawczyni, środki trwałe wierzytelności związane z prowadzeniem sklepów, prawa do oprogramowania obsługującego sklepy, tajemnice przedsiębiorstwa oraz know-how. Jednocześnie Spółka Celowa przejmie wszystkich pracowników Wnioskodawczyni, którzy są zatrudnieni przy prowadzeniu sklepów. Na podstawie art. 552 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. Nr 16 poz. 93 ze zm.) z przedsiębiorstwa, będącego przedmiotem planowanej transakcji wyłączone zostaną pewne składniki majątkowe (w tym m. in. środki pieniężne oraz niektóre towary). Po wniesieniu aportu Wnioskodawczyni nie zlikwiduje własnej działalności gospodarczej, ale będzie ją kontynuować, być może w innym niż dotychczas zakresie.

W związku z wniesieniem aportu w postaci przedsiębiorstwa Wnioskodawczyni do Spółki Celowej, spółka ta przejmie zobowiązania Wnioskodawczyni związane z prowadzoną działalnością, w tym w szczególności: (i) zobowiązania wynikające z umów najmu lokali użytkowych w centrach handlowych, w których prowadzone są sklepy zoologiczne; (ii) zobowiązania wynikające z umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych zawartych z pracownikami przejmowanymi przez Spółkę Celową; (iii) zobowiązania wobec dostawców wynikające z faktur otrzymanych przez Wnioskodawczynię; (iv) zobowiązania wobec klientów z tytułu gwarancji, rękojmi; itp. Szczegółowa lista zobowiązań przejmowanych przez Spółkę Celową będzie mogła zostać sporządzona dopiero w momencie wniesienia planowanego aportu. Ponadto, z przedmiotu planowanej transakcji wyłączone zostaną drobne rzeczy znajdujące się poza sklepami zoologicznymi prowadzonymi przez Panią K. P. takie jak jedno biurko, szafka pomocnicza, odkurzacz, odśnieżarka, jeden monitor E …”, jeden zestaw komputerowy A I…., dwie klawiatury bezprzewodowe L, czy jedno urządzenie wielofunkcyjne C m…..oraz drukarka S c….. Ww. składniki majątkowe nie są bezpośrednio związane z funkcjonowaniem sklepów zoologicznych stanowiących przedmiot planowanego aportu, a ich łączna wartość jest znikoma w porównaniu z całkowitą wartością przedsiębiorstwa Wnioskodawczyni.

Pismem z dnia 23.07.2008 r. (data wpływu 25.07.2008 r.) Wnioskodawczyni doprecyzowała, iż z przedmiotu planowanej transakcji wyłączony zostanie także samochód osobowy, z którego ona korzysta, natomiast w skład przedmiotu aportu wejdzie samochód ciężarowy, wykorzystywany bezpośrednio na potrzeby prowadzenia sklepów zoologicznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w wyniku wniesienia opisanego wyżej aportu do Spółki Celowej i objęcia w zamian za ten aport udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Celowej Wnioskodawczyni uzyska jakikolwiek przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ...

Zdaniem Wnioskodawczyni, w wyniku wniesienia opisanego wyżej aportu do Spółki Celowej i objęcia w zamian za ten aport udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Celowej nie uzyska ona jakiegokolwiek przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W opinii Wnioskodawczyni należy w pierwszej kolejności zauważyć, że zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r., nr 14, poz. 176, ze zm. - dalej jako „ustawa o PIT”) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. W tym kontekście trzeba wskazać, że Spółka Celowa posiada osobowość prawną. Oznacza to, że w związku z wniesieniem opisanego wyżej aportu Wnioskodawczyni osiągnie przychód z kapitałów pieniężnych.

Jednakże zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o PIT przychód odpowiadający nominalnej wartości udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni, objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, jest zwolniony od podatku dochodowego. W tym kontekście trzeba zauważyć, że przedmiotem planowanego aportu będzie przedsiębiorstwo Wnioskodawczyni (z wyłączeniem niektórych jego składników). Przedmiot wkładu niepieniężnego spełnia bowiem definicję przedsiębiorstwa zawartą w art. 551 Kodeksu cywilnego (do którego odsyła art. 5a pkt 3 ustawy o PIT). Zgodnie z przywołanym przepisem przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności: (i) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa); (ii) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości; (iii) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych; (iv) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne; (v) koncesje, licencje i zezwolenia; (vi) patenty i inne prawa własności przemysłowej; (vii) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne; (viii) tajemnice przedsiębiorstwa; (ix) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oczywiście, nie każde przedsiębiorstwo musi obejmować wszystkie wymienione wyżej składniki. Co więcej, przedsiębiorstwo, jako przedmiot transakcji, nie musi obejmować wszystkich składników majątkowych stanowiących mienie danego przedsiębiorcy, jako że zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego dopuszczalne jest wyłączenie z przedmiotu transakcji niektórych składników wchodzących w skład danego przedsiębiorstwa. Dokonane wyłączenia nie mogą jednak doprowadzić do utraty funkcjonalności przez zespół składników niematerialnych i materialnych, który pozostanie przedmiotem transakcji.

Na podstawie powyższego Wnioskodawczyni stwierdziła, że przedmiot planowanego przez nią aportu stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. Jest on bowiem bez wątpienia zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej (w postaci 3 funkcjonujących sklepów zoologicznych). Obejmuje on jednocześnie wszystkie aktywa o podstawowym znaczeniu dla aktualnej działalności Wnioskodawczyni, w tym prawa najmu atrakcyjnych lokali użytkowych, wykwalifikowany personel, know-how oraz tajemnice związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Jednocześnie, zakładane wyłączenie z przedmiotu transakcji niektórych składników majątkowych w żaden sposób nie ograniczy funkcjonalności przedmiotu aportu.

W świetle powyższych ustaleń można stwierdzić, że przychód, który zostanie uzyskany przez Wnioskodawczynię w związku z aportem przedsiębiorstwa do Spółki Celowej, będzie korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego.

W wyniku wniesienia opisanego wyżej aportu Wnioskodawczyni nie uzyska również dochodu przewidzianego w art. 24 ust. 3 ustawy o PIT (czyli tzw. dochodu z remanentu likwidacyjnego). Wynika to z faktu, iż Wnioskodawczyni nie zamierza likwidować własnej działalności gospodarczej, ale kontynuować ją także po wniesieniu planowanego wkładu niepieniężnego (być może w innym niż dotychczas zakresie). W rezultacie, u Wnioskodawczyni nie wystąpi dochód związany z likwidacją działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni podkreśliła, że nawet gdyby w związku z planowanym aportem nastąpiła likwidacja indywidualnej działalności gospodarczej, to i tak Wnioskodawczyni nie uzyskałaby dochodu z art. 24 ust. 3 ustawy o PIT. Zgodnie bowiem z pkt 1 i 3 wspomnianego przepisu nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli: (i) w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy, lub (ii) osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem.

Podsumowując dotychczasowe konstatacje Wnioskodawczyni stwierdziła, że w związku z wniesieniem opisanego wyżej aportu do Spółki Celowej i objęciem w zamian za ten aport udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Celowej, Wnioskodawczyni uzyska przychód z kapitałów pieniężnych. Przychód ten będzie jednak korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego, przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o PIT. W wyniku wniesienia planowanego aportu Wnioskodawczyni nie uzyska natomiast dochodu z remanentu likwidacyjnego. W rezultacie, można stwierdzić, że na skutek planowanego aportu Wnioskodawczyni nie uzyska jakiegokolwiek przychodu, który podlegałby opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Na poparcie swojego stanowiska Wnioskodawczyni powołała następujące pisma organów podatkowych: pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia 29 grudnia 2003 r. (znak: BI/005-0687/03), postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Opatowie z dnia 23 grudnia 2005 r. (znak: PD-423/3/ŚA/05) oraz pismo Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy z dnia 31 lipca 2006 r. (znak: PD3.1-415-20/06).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj