Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-892/08-6/IZ
z 31 lipca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-892/08-6/IZ
Data
2008.07.31



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnatrzwspólnotowym nabyciu towarów --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
korekta
kwota
obrót
stawka preferencyjna
stawka preferencyjna podatku
zaliczka


Istota interpretacji
Czy jeżeli do dnia złożenia deklaracji za miesiąc w którym dokonano dostawy towarów, nie będziemy posiadać kompletu dokumentów o których mowa w art. 42 ustawy, całą dostawę należy opodatkować jako dostawę krajową (i skorygować stawkę VAT dotyczącą otrzymanej zaliczki) czy tylko w części udokumentowanej fakturą ostateczną pomniejszoną o otrzymaną na poczet tej dostawy zaliczkę ? Czy można przyjąć, że kwota należna wykazana w fakturze wystawionej na kontrahenta zagranicznego jako że nie zawiera wykazanego podatku należnego jest kwotą netto, do której przy zastosowaniu stawek krajowych należy doliczyć należny podatek VAT, czy kwotą brutto?



Wniosek ORD-IN 250 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Sp. z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 24.04.2008 r. (data wpływu 09.05.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty zaliczki na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09.05.2008 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty zaliczki na poczet wewnatrzwspólnotowej dostawy towarów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka ma zamiar podpisać umowę z odbiorcą czeskim (posługującym się numerem unijnym) na dostawę suwnicy. Spółka czeska wpłaci w czerwcu zaliczkę na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy . Dostawa towaru nastąpi dopiero w grudniu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy jeżeli do dnia złożenia deklaracji za miesiąc w którym dokonano dostawy towarów, nie będziemy posiadać kompletu dokumentów o których mowa w art. 42 ustawy, całą dostawę należy opodatkować jako dostawę krajową (i skorygować stawkę VAT dotyczącą otrzymanej zaliczki) czy tylko w części udokumentowanej fakturą ostateczną pomniejszoną o otrzymaną na poczet tej dostawy zaliczkę ...
  2. Czy można przyjąć, że kwota należna wykazana w fakturze wystawionej na kontrahenta zagranicznego jako że nie zawiera wykazanego podatku należnego jest kwotą netto, do której przy zastosowaniu stawek krajowych należy doliczyć należny podatek VAT, czy kwotą brutto...

Zdaniem Strony wobec braku dokumentu potwierdzającego dostarczenie towarów na terytorium innego państwa członkowskiego, opodatkowaniu stawką właściwą dla dostawy tego towaru na terytorium kraju podlega cała wartość dostawy, przy czym w deklaracji, w której wykażemy tę dostawę ze stawką krajową zmniejszyć należy, o wartość zaliczki związanej z tą dostawą, wartość wewnątrzwspólnotowej dostawy 0%.

Z treści przepisu art. 29 ust. 1 ustawy, który” stanowi, iż obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę podatku należnego wynika „że podatek jest już zawarty” w żądanej na fakturze cenie. Należy przyjąć ‚że wykazana na fakturze kwota jest kwotą brutto.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych zdarzeń przyszłych uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z treści art. 20 ust. 1 ww. ustawy wynika, że obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2-4.

W myśl art. 20 ust. 3 ustawy, jeżeli przed dokonaniem dostawy, o której mowa w ust. 1, podatnik otrzymał część lub całość ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny.

Zgodnie z art. 41 ust. 3 w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0%, z zastrzeżeniem art. 42. Z kolei z treści art. 42 ust. 1 wynika, że wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:

  1. podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;
  2. podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

W myśl ust. 12 i 13 artykułu 42 jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie został spełniony przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres, podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, jako dostawę na terytorium kraju. Otrzymanie przez podatnika dowodu, o którym mowa wyżej, w terminie późniejszym niż określony w ust. 12 upoważnia podatnika do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej, o której mowa w art. 100 ust. 1, w której wykazał dostawę towarów (art. 42 ust. 13 ustawy).

Zatem zaliczki co do zasady podlegają opodatkowaniu taką samą stawką podatku jak dostawa towarów. Z uwagi na fakt, że wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu stawką 0%, zaliczki pozostają opodatkowane stawką 0% pod warunkiem, że w momencie wykazania samej już wewnątrzwspólnotowej dostawy podatnik będzie posiadał dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

W przypadku braku dowodów konieczne jest dokonanie korekty zaliczek, która winna nastąpić w rozliczeniu za miesiąc w którym dokonano dostawy. Z powołanego przepisu art. 42 ust. 12 wynika bowiem, że opodatkowanie stawkami właściwymi dla sprzedaży dokonywanej na terytorium kraju w miesiącu rozliczenia dostawy odnosi się do całej kwoty dostawy (w tym otrzymanych zaliczek).

Zakładając, że w czerwcu Strona otrzymała zaliczkę na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, a w grudniu powstanie obowiązek podatkowy z tytułu WDT i Spółka nie będzie w posiadaniu przedmiotowych dowodów, wówczas zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 42 ust. 12, będzie zobowiązana opodatkować całą wewnątrzwspólnotową dostawę stawkami właściwymi dla dostawy krajowej, w tym skorygować wcześniej wykazane zaliczki w rozliczeniu za miesiąc grudzień. W momencie, kiedy Spółka otrzyma odpowiednie dowody na przykład w styczniu następnego roku, wówczas zgodnie z dyspozycją art. 42 ust. 13 dokonuje korekty deklaracji, w której wykazała dostawę (w grudniu) opodatkowując całość kwoty WDT stawką 0%.

Odnosząc się do pytania drugiego należy wskazać, iż zgodnie z art. 29 ust. ww. ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Świadczenie należne stanowi zatem cenę za towar, którą ma zapłacić jego nabywca. W cenie towaru uwzględnia się podatek VAT, jeżeli sprzedaż towaru podatkowi temu podlega.

W przypadku zatem, gdy podatnik, dokonujący wewnatrzwspólnotowej dostawy towarów obowiązany wykazać jest tę dostawę jako dostawę krajową (brak stosownych dokumentów, uzasadniających zastosowanie stawki 0%) winien potraktować otrzymaną od kontrahenta należność jako kwotę brutto i ustalić wysokość podatku metodą w „stu’, przyjmując, iż jest on zawarty w żądanej od kontrahenta czeskiego cenie.

Biorąc pod uwagę stanowisko Strony przedstawione w złożonym wniosku oraz obowiązujące przepisy uznać należy za prawidłowe stanowisko Podatnika odnośnie korekty zaliczki na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz potraktowania kwoty należności otrzymanej od kontrahenta zagranicznego jako kwoty brutto.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj