Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-341/08/IG
z 22 sierpnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-341/08/IG
Data
2008.08.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
były pracodawca
działalność gospodarcza
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek liniowy
stosunek pracy
umowa cywilnoprawna
usługi na rzecz pracodawcy
zatrudnianie (zatrudnienie)


Istota interpretacji
Czy do dochodów uzyskiwanych z tytułu działalności gospodarczej można stosować stawkę podatku liniowego w wysokości 19%, jeżeli usługi świadczone na rzecz obecnego pracodawcy nie są zbieżne z zakresem obowiązków w ramach stosunku pracy?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 11 czerwca 2008 r. (data wpływu 20 czerwca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania podatkiem liniowym wg stawki 19% dochodów z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 20 czerwca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania podatkiem liniowym dochodów z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca jest zatrudniony w spółce z o.o. na stanowisku specjalista ds. informatyki. Do Jego obowiązków należy prowadzenie archiwum elektronicznego, planowanie potrzeb w zakresie infrastruktury technicznej dla potrzeb systemów komputerowych spółki, kontrola jakości funkcjonowania ww. infrastruktury i współdziałania z agendami usług technicznych sprawujących nadzór techniczny w zakresie utrzymania sprawności działania ww. infrastruktury technicznej, instalacja, ochrona i pielęgnacja sprzętu komputerowego i oprogramowania komputerowego dla potrzeb spółki, współdziałanie z firmami zewnętrznymi w zakresie wykonywania usług serwisowych, konserwacja i naprawy okablowania telekomunikacyjnego dla potrzeb przetwarzania, pomoc informatyczna dla pracowników spółki.

W ramach rozpoczętej działalności gospodarczej, między innymi dla spółki, w której Wnioskodawca jest zatrudniony, opracowuje programy komputerowe wg. własnych możliwości i wedle potrzeb oraz akceptacji spółki. Jest to praca dodatkowa, nie wchodząca w zakres obowiązków. Wykonuje tę pracę w wolnym czasie w domu - pisze i testuje programy na komputerze domowym i na własnym legalnym środowisku programistycznym. Jako pracownik spółki z o.o. nie wykonywał takich programów w ramach stosunku pracy, a jedynie na podstawie umowy o dzieło jako pracę dodatkową. Teraz chciałby zacząć świadczyć usługi pisania programów także dla innych firm i dlatego założył działalność gospodarczą, z uwagi na brak specjalistycznego oprogramowania dostosowanego do specyficznych wymogów firm.

Wnioskodawca stwierdza, że zakres czynności będących przedmiotem działalności gospodarczej adresowanych do spółki z o.o. nie pokrywa się z czynnościami wykonywanymi na podstawie umowy o pracę, zarówno w bieżącym jak i w poprzednim roku podatkowym.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy do dochodów uzyskiwanych z tytułu działalności gospodarczej można stosować stawkę podatku liniowego w wysokości 19%, jeżeli usługi świadczone na rzecz obecnego pracodawcy nie są zbieżne z zakresem obowiązków w ramach stosunku pracy...


Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli podatnik świadczy w ramach działalności gospodarczej usługi na rzecz swojego pracodawcy to nie traci prawa do opodatkowania podatkiem liniowym, pod warunkiem, że zakres czynności i obowiązków w ramach stosunku pracy, zarówno w roku obecnym jak i ubiegłym, nie odpowiada czynnościom, które podatnik wykonuje na rzecz swojego pracodawcy, świadcząc usługi prowadzonej działalności gospodarczej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


W myśl art. 9a ust. 2 ww. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z zm.), podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Zgodnie z art. 30c ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.


Deklarując wybór podatku liniowego podatnik musi uwzględnić przesłanki określone w art. 9a ust. 3 ww. ustawy. Stosownie do treści tego przepisu, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:


  1. wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
  • w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.


Cytowane przepisy pozbawiają zatem prawa opodatkowania według 19% stawki podatkowej tych podatników, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskują przychody z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, a usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik wykonywał bądź wykonuje na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w roku podatkowym lub roku poprzedzającym rok podatkowy w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Utrata prawa do opodatkowania dochodów w sposób określony w art. 30c ww. ustawy, dotyczy jedynie czynności wykonywanych w ramach działalności gospodarczej zbieżnych z czynnościami wykonywanymi w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Fakt wykonywania określonych czynności na podstawie umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie, o dzieło) na rzecz pracodawcy, nie jest przeszkodą do skorzystania z 19% formy opodatkowania dochodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej - nawet jeśli usługi świadczone na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w ramach działalności gospodarczej są zbieżne z czynnościami wykonywanymi na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w spółce z o.o. na stanowisku specjalisty ds. informatyki. W ramach rozpoczętej działalności gospodarczej, między innymi dla spółki z o.o., w której jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, opracowuje programy komputerowe wg. własnych możliwości, potrzeb i akceptacji spółki. Jest to praca dodatkowa nie wchodząca w zakres obowiązków. Wnioskodawca podaje, iż wykonuje tę pracę w wolnym czasie w domu - pisze i testuje programy na komputerze domowym i na własnym legalnym środowisku programistycznym. Takich programów nie wykonywał w ramach stosunku pracy, a jedynie na podstawie umowy o dzieło - jako pracę dodatkową. Ponadto w złożonym wniosku podkreślono, że zakres czynności będących przedmiotem działalności gospodarczej wykonywanych na rzecz spółki z o.o. nie pokrywa się z czynnościami wykonywanymi na podstawie umowy o pracę, zarówno w bieżącym jak i w poprzednim roku podatkowym.

W świetle powołanych przepisów i wobec tego, że – jak oświadczył Wnioskodawca – zakres czynności wykonywanych na podstawie stosunku pracy nie odpowiada czynnościom świadczonym na rzecz pracodawcy w ramach działalności gospodarczej, stwierdzić należy, że Wnioskodawca może skorzystać z opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej stawką 19%, na zasadach przewidzianych w art. 30c ww. ustawy.

Podkreślenia wymaga jednak, że jeżeli Wnioskodawca w ramach działalności gospodarczej świadczyć będzie usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadające czynnościom, które wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy, straci prawo do rozliczenia dochodów zgodnie z zasadami, określonymi w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj