Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-1031/08-4/SP
z 9 października 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-1031/08-4/SP
Data
2008.10.09



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Ograniczony obowiązek podatkowy

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
miejsce zamieszkania
przychód z kapitału pieniężnego
rezydencja
spółki
udział w spółce
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
Wielka Brytania
zryczałtowany podatek dochodowy


Istota interpretacji
Obowiązek podatkowy w Polsce od września 2004 r. do chwili obecnej w związku z przeniesieniem miejsca zamieszkania do Wielkiej Brytanii oraz ustalenie czy dochód ze sprzedaży udziałów w polskiej spółce podlega opodatkowaniu w Polsce.



Wniosek ORD-IN 396 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 01.07.2008 r. (data wpływu 07.07.2008 r.) oraz piśmie z dnia 29.09.2008 r. (data nadania 29.09.2008 r., data wpływu 02.10.2008 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB2/415-1031/08-2/SP z dnia 18.09.2008 r. (data nadania 18.09.2008 r., data doręczenia 22.09.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku podatkowego w Polsce od września 2004 r. do chwili obecnej w związku z przeniesieniem miejsca zamieszkania do Wielkiej Brytanii oraz ustalenia czy dochód ze sprzedaży udziałów w polskiej spółce podlega opodatkowaniu w Polsce – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.07.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku podatkowego w Polsce od września 2004 r. do chwili obecnej w związku z przeniesieniem miejsca zamieszkania do Wielkiej Brytanii oraz ustalenia czy dochód ze sprzedaży udziałów w polskiej spółce podlega opodatkowaniu w Polsce.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni jest obywatelem Polski. Od blisko czterech lat przebywa w Wielkiej Brytanii, dokąd wyjechała z Polski we wrześniu 2004 r. z zamiarem stałego tam pobytu. Od września 2004 r. jest studentką uczelni brytyjskiej. Dodatkowo posiada w Wielkiej Brytanii źródło dochodów, jakim przez pewien czas były prace dorywcze, a od 2007 r. jest to stałe źródło dochodów. W związku z osiąganymi w Wielkiej Brytanii przychodami, posiada N I N, konto bankowe w brytyjskim banku, a z uzyskanych dochodów rozlicza się z brytyjskim urzędem skarbowym. Wnioskodawczyni osiągała, osiąga i zamierza osiągać dochody w Wielkiej Brytanii, w tym głównie z pracy. Zameldowana jest pod brytyjskim adresem, gdzie mieszka wraz ze swoim partnerem, który jest obywatelem brytyjskim. Adresem tym posługuje się w kontaktach z brytyjskimi władzami skarbowymi, bankiem itp.

Wnioskodawczyni posiada certyfikat rezydencji wydany przez brytyjskie władze podatkowe, poświadczający, że jest brytyjskim rezydentem podatkowym. Zdaniem brytyjskich władz podatkowych (Wnioskodawczyni zwróciła się z prośbą o udzielenie jej informacji w tym zakresie) zbycie udziałów w Polskiej spółce podlega opodatkowaniu tylko w Wielkiej Brytanii.

Począwszy od dnia wyjazdu z kraju, Wnioskodawczyni odwiedzała Polskę nie częściej niż 3 razy w roku, przy czym były to pobyty wakacyjne (2 miesiące w 2005 r. i 2006 r. 1 miesiąc w 2007 r.) oraz w okresie świąt (2 tygodnie).

W żadnym z tych lat jej pobyt na terytorium RP nie przekroczył 183 dni. Również w 2008 r. jej pobyt nie przekroczy wspomnianego okresu. Uzyskane w Polsce przychody z wykonywanej tu przez 2 miesiące 2005 roku pracy zostały wykazane w zeznaniu złożonym do właściwego urzędu skarbowego. W Polsce mieszkają rodzice Wnioskodawczyni. Nie posiada w Polsce żadnych nieruchomości. Do kwietnia 2008 r. Podatniczka posiadała udziały w polskiej spółce z o. o. W miesiącu tym zawarła umowę zbycia wspomnianych udziałów. Sprzedaż nastąpiła na rzecz spółki będącej polskim rezydentem.

Pismem z dnia 18 września 2008 r. Nr IPPB2/415-1031/08-2/SP wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku poprzez sprecyzowanie stanu faktycznego. Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek w terminie doprecyzowując stan faktyczny w następującym zakresie:

  1. Powiązania osobiste i gospodarcze z Polską.

Wnioskodawczyni nie ma męża ani dzieci. Mieszka w Wielkiej Brytanii z narzeczonym będącym obywatelem brytyjskim. Nie ma dzieci ani męża w Polsce. Nie posiadała i w chwili obecnej nie posiada w Polsce nieruchomości. Nie ma i nie miała też w Polsce samochodu.

Wnioskodawczyni była zatrudniona w Polsce na umowę o pracę w 2005 r. Dochody z tej umowy zostały rozliczone w zeznaniu podatkowym złożonym w Polsce.

Posiadała rachunek bankowy w Polsce, który został zlikwidowany ponad rok temu. W chwili obecnej posiada w Polsce rachunek bankowy, który został założony dla celów transakcji zbycia udziałów.

2. Ognisko domowe

Pojęcie ogniska domowego wiąże się z kryterium ustalania rezydencji podatkowej jakim jest stałe miejsce zamieszkania. Stałe miejsce zamieszkania to zwykle dom, mieszkanie, niezależnie od tego czy jest ono własnością podatnika czy podatnik je wynajmuje. Musi ono być jednak do stałej dyspozycji podatnika i posiadać cechy stałości. Ponadto w pojęciu stałego miejsca zamieszkania kryje się pewien element subiektywizmu, którego wyrazem jest osobisty stosunek do tego miejsca, co można określić mianem „ogniska domowego”.

Począwszy od dnia wyjazdu z Polski (wrzesień 2004 r.), ognisko domowe znajduje się w Wielkiej Brytanii.

We wrześniu 2007 r. rozpoczęła studia podyplomowe na brytyjskiej uczelni. Wcześniej podjęła, również pracę zarobkową. Obecnie, z uwagi na ukończenie studiów podyplomowych, zamierza znaleźć zatrudnienia zgodne z kierunkiem wykształcenia. Podatniczka mieszka w Wielkiej Brytanii ze swoim partnerem – Brytyjczykiem. Posiada rachunek bankowy w banku brytyjskim. Polskę odwiedza sporadycznie (2-3 razy w roku), jednak nie zamierza wrócić na stałe do Polski.

3. Majątek spółki

Przedmiotem działalności Spółki są usługi. Majątek Spółki, w której Wnioskodawczyni zbyła udziały stanowią w przeważającej części ruchomości.

4. Udziały (akcje) będące przedmiotem obrotu giełdowego

Przedmiotem transakcji nie były udziały (akcje) będące przedmiotem znaczącego i regularnego obrotu na giełdzie, których wartość w całości lub w większej części związana jest bezpośrednio lub pośrednio z majątkiem nieruchomym w Polsce.

5. Sprzedaż udziału w spółce osobowej, truście

Uzyskany przez Wnioskodawczynię dochód jest dochodem ze zbycia udziałów w Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Wnioskodawczyni nie uzyskała dochodu z przeniesienia własności udziału w spółce osobowej lub truście, których aktywa składają się głównie z majątku nieruchomego położonego w Polsce.

6. Cel sprzedaży udziałów

Udziały zostały sprzedane firmie polskiej wcześniej niezwiązanej ze Spółką, której udziały Wnioskodawczyni zbyła. Celem sprzedaży udziałów było pozbycie się ich za odpłatnością. Udziały nie zostały zbyte na rzecz spółki w celu ich umorzenia.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy Wnioskodawczyni w zaistniałym stanie faktycznym w okresie od września 2004 r. do chwili obecnej jest nierezydentem podatkowym w Polsce tj. posiada ograniczony obowiązek podatkowy w Polsce...
  2. Czy w zaistniałym stanie faktycznym dochód uzyskany ze sprzedaży udziałów w polskiej spółce podlega opodatkowaniu w Polsce...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. dalej „ustawa PIT”), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swych dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Natomiast w myśl art. 3 ust. 2a ustawy PIT, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Kwestię miejsca zamieszkania reguluje także Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych z dnia 20 lipca 2006 r. (Dz. U. Nr 250, poz. 1840 dalej „umowa”). W myśl art. 4 ust. 1 Konwencji określenie „osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie” oznacza każdą osobę, która według prawa tego Państwa podlega tam opodatkowaniu, z uwagi na jej miejsce zamieszkania, miejsce stałego pobytu, siedzibę zarządu, miejsce utworzenia albo inne kryterium o podobnym charakterze, i obejmuje również to Państwo oraz jakąkolwiek jego jednostkę terytorialną lub organ lokalny. Jednakże, określenie to nie obejmuje osoby, która podlega opodatkowaniu w tym Państwie tylko dlatego, że osiąga ona dochód lub zyski majątkowe ze źródeł w nim położonych.

A zatem rozstrzygające znaczenie w kwestii opodatkowania dochodów uzyskiwanych ze źródeł położonych na terytorium danego państwa ma ustalenie miejsca zamieszkania podatnika.

W przepisach polskiego prawa podatkowego, obowiązujących do 2006 r. pojęcie „miejsca zamieszkania” nie było zdefiniowane. W celu doprecyzowania określenia „miejsce zamieszkania” należało sięgnąć do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm. dalej „KC”). Zgodnie z art. 24 KC miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Warunek przebywania w danym miejscu ma charakter obiektywny i nie ma problemów dowodowych w wykazaniu, że dana osoba przebywa lub nie w danej miejscowości. Zamiar stałego pobytu w danej miejscowości ma natomiast charakter subiektywny, ponieważ odnosi się do woli osoby. Należy jednak zauważyć, iż istnieją kryteria obiektywizujące zamiar stałego pobytu. Uznaje się na przykład, że podatnik wykazuje zamiar stałego pobytu w danej miejscowości, jeżeli miejscowość ta stanowi dla niego centrum jego życiowej działalności, ocenianej w aspekcie jego powiązań osobistych i gospodarczych.

Począwszy od 01 stycznia 2007 r. w ustawie PIT pojawiła się definicja miejsca zamieszkania.

Zgodnie z art. 3 ust. 1a Ustawy PIT, za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

  1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywania terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

W świetle wspomnianych definicji miejsca zamieszkania, uznać należy, że począwszy od dnia wyjazdu Wnioskodawczyni nie posiada w Polsce miejsca zamieszkania, a tym samym jest w Polsce podatnikiem o ograniczonym obowiązku podatkowym. Wskazuje na to zamiar stałego pobytu za granicą który towarzyszył Wnioskodawczyni od chwili wyjazdu do Wielkiej Brytanii a które to kryterium miało znaczenie przy określaniu miejsca zamieszkania zgodnie z polskimi przepisami obowiązującymi do końca 2006 r. Biorąc pod uwagę kryteria wyznaczania miejsca zamieszkania w Polsce obowiązujące po 01 stycznia 2007 r. uznać, należy że żaden z warunków, od których zależy posiadanie miejsca zamieszkania w Polsce, nie został spełniony. Wnioskodawczyni spędza w Polsce mniej niż 183 dni oraz jak wynika z opisu stanu faktycznego nie posiada w Polsce centrum interesów osobistych ani gospodarczych.

Uznać należy zatem, że począwszy od dnia wyjazdu z Polski Wnioskodawczyni posiada miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii, a zatem jest brytyjskim rezydentem podatkowym. Oznacza to, że w Wielkiej Brytanii posiada tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy i tu płaci podatek od całego swojego dochodu (niezależnie od tego, gdzie został uzyskany). W Polsce natomiast, ze względu na brak miejsca zamieszkania, jest podatnikiem o ograniczonym obowiązku podatkowym, co oznacza, że podlega tu obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ad. 2

Zdaniem Wnioskodawczyni, uzyskany w kwietniu 2008 r. dochód ze sprzedaży udziałów w polskiej spółce nie podlega w Polsce opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 30b ust. 1 Ustawy PIT od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Przepis ten stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niezapłacenie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.

Jak stanowi art. 13 ust. 5 Umowy „zyski z przeniesienia własności jakiegokolwiek majątku niewymienionego w ustępach 1, 2, 3 i 4 niniejszego artykułu podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym przenoszący własność ma miejsce zamieszkania lub siedzibę”. Przy czym w omawianej sprawie należy uwzględnić postanowienia ustępu 6, zgodnie z którym „postanowienia ustępu 5 niniejszego artykułu nie ograniczają prawa Umawiającego się Państwa do opodatkowania, zgodnie z jego prawem, zysków z przeniesienia własności jakiegokolwiek majątku osiąganych przez osobę która ma i w jakimkolwiek czasie w ciągu poprzednich sześciu lat podatkowych miała miejsce zamieszkania lub siedzibę w tym Umawiającym się Państwie lub osobę, która ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w tym Umawiającym się Państwie w jakimkolwiek czasie w ciągu roku podatkowego, w którym własność majątku została przeniesiona.

Jak wynika z postanowień Umowy, dochody ze sprzedaży udziałów w spółkach mających osobowość prawną podlegają opodatkowaniu w państwie, w którym osoba przenosząca własność ma miejsce zamieszkania. W przypadku Wnioskodawczyni, państwem tym jest Wielka Brytania. Przemawiają za tym okoliczności wskazane w opisanym stanie faktycznym. Treść art. 13 ust. 6 Umowy, który przewiduje pewne modyfikacje w stosunku do ogólnej zasady wynikającej z postanowień art. 13 ust. 5 Umowy, pozostaje bez wpływu na miejsce opodatkowania dochodów ze zbycia udziałów przez Wnioskodawczynię. Na podstawie wspomnianego artykułu 13 ust. 6 Umowy, Polska może bowiem opodatkować, zgodnie ze swoim prawem, dochód uzyskany przez Wnioskodawczynię ze zbycia udziałów w polskiej spółce, z uwagi na fakt, że spełniony jest warunek posiadania przez nią miejsca zamieszkania w Polsce w ciągu ostatnich sześciu lat. Jak wynika z opisu stanu faktycznego, Wnioskodawczyni jest brytyjskim rezydentem podatkowym od blisko 4 lat. W okresie poprzedzającym wyjazd z Polski (tj. do września 2004 r.) posiadała miejsce zamieszkania w Polsce. A zatem w ciągu ostatnich sześciu lat posiadała miejsce zamieszkania w Polsce. Nie zmienia to jednak faktu, że w momencie transakcji zbycia udziałów podlega w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W świetle zaś art. 3 ust. 2a Ustawy PIT, osoby będące w Polsce nierezydentami podlegają tu opodatkowaniu jedynie od dochodów osiągniętych na terytorium Polski. Odnosząc się do treści art. 13 ust. 6 Umowy, Polska może – zgodnie ze swoim prawem – opodatkować dochód osiągnięty przez Wnioskodawczynię ze zbycia udziałów. Jednak, jak wspomniano wyżej polskie przepisy umożliwiają opodatkowanie nierezydentów jedynie od dochodów osiągniętych na terytorium Polski.

Ustawa PIT w art. 3 ust. 2b zawiera katalog dochodów stanowiących dochody osiągnięte na terytorium Polski. Nie ma wśród nich dochodu ze zbycia udziałów przez nierezydenta w polskiej spółce, niemniej jednak należy pamiętać, że jest to katalog otwarty, co oznacza, że do dochodów osiągniętych na terytorium Polski mogą zostać zaliczone inne dochody, niewymienione w tym artykule.

Wprost natomiast do dochodów będących przedmiotem zapytania odniósł się Minister Finansów w piśmie z dnia 24 lipca 1991 r. sygn. PB4/AK-8214-1045-277/01, gdzie w katalogu dochodów niestanowiących dochodów osiągniętych ze źródeł położonych na terytorium Polski wymienione zostały dochody uzyskane przez nierezydenta „ze zbycia praw do źródeł dochodów (np. zbycia udziałów, akcji, obligacji i innych papierów wartościowych), gdyż zbycie takie stanowi odrębne od zbywanego źródła źródło dochodów, które nie jest trwale związane z terytorium Polski”.

A zatem, skoro Wnioskodawczyni będąca polskim nierezydentem uzyskała dochód, który nie stanowi dochodu osiągniętego na terytorium Polski, nie podlega z tego tytułu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

Na koniec należy wskazać, iż zgodnie z informacjami jakie Wnioskodawczyni uzyskała od brytyjskich władz skarbowych dochód ze zbycia omawianych udziałów w polskiej spółce podlega opodatkowaniu w Wielkiej Brytanii, gdyż Wnioskodawczyni jest brytyjskim rezydentem. Wynika to bowiem z zasady, iż każdy brytyjski rezydent podlega brytyjskiemu podatkowi od zysków kapitałowych (C G T, w skrócie CGT) pochodzących ze sprzedaży akcji i udziałów w spółkach niezależnie od siedziby spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art.54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj