Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-362a/08/PSZ
z 12 września 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-362a/08/PSZ
Data
2008.09.12



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
najem
podatek liniowy


Istota interpretacji
Czy Wnioskodawczyni może, od 1 sierpnia 2008 r. zarejestrować działalność gospodarczą - najem nieruchomości, tylko na siebie i wybrać do rozliczenia wszystkich przychodów i kosztów najmu, zasady ogólne i podatek liniowy, zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?



Wniosek ORD-IN 745 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 24 czerwca 2008 r. (data wpływu 30 czerwca 2008 r.), uzupełnionym w dniu 8 września 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym według stawki 19% - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 30 czerwca 2008 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym według stawki 19%.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wraz z mężem wynajmuje Pani kilka własnych lokali. Podatek dochodowy rozliczany jest ze źródła „najem majątku osobistego”. Z powyższego tytułu dokonali Państwo wyboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (art. 6 ust. 1 pkt 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne). Wraz z małżonkiem wybrali Państwo rozliczenie podatku dochodowego przez jednego współmałżonka, tj. przez Panią (art. 8 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Jako podatnik VAT dokonała Pani zgłoszenia VAT-R. Zaznacza Pani ponadto, iż do grudnia 2007 r. mąż Pani prowadził własną działalność gospodarczą (handel).

Obecnie wraz ze współmałżonkiem buduje Pani budynek, w którym będzie wynajmowanych kilka kolejnych lokali. W sierpniu 2008 r. zostaną wystawione pierwsze faktury za najem tych lokali. Od 1 sierpnia 2008 r. zamierza Pani świadczyć usługi najmu w sposób zorganizowany. W tym celu zamierza Pani zatrudnić osoby do sprzątania, oraz do prowadzenia spraw biurowych.

Zdaniem Pani rozmiar przychodów, częstotliwość, zorganizowana forma będzie wskazywała na to, aby wszystkie przychody z najmu rozliczać ze źródła przychodów „działalność gospodarcza”, a nie jak dotychczas „najem majątku osobistego”.


W uzupełnieniu wniosku podała Pani, że wynajmuje:


  • 2 lokale użytkowe w budynkach mieszkalnych,
  • 1 lokal użytkowy w budynku niemieszkalnym,
  • 1 mieszkanie znajdujące się w budynku mieszkalnym,

    w rozumieniu pkt 2 objaśnień wstępnych PKOB (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 ze zm.).


Nieruchomości te nigdy nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych i nigdy nie dokonywano od nich odpisów amortyzacyjnych.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy może Pani, od 1 sierpnia 2008 r. zarejestrować działalność gospodarczą - najem nieruchomości, tylko na siebie i wybrać do rozliczenia wszystkich przychodów i kosztów najmu, zasady ogólne i podatek liniowy, zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...
  2. Czy do działalności gospodarczej może Pani wprowadzić budynki, jako środki trwałe i rozpocząć dokonywanie odpisów amortyzacyjnych ustalonych od ich wartości początkowej...
  3. Czy może Pani nadal rozliczać podatek od towarów i usług na dokonanym uprzednio zgłoszeniu VAT-R...


Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie pierwsze. Wniosek Pani w pozostałym zakresie zostanie rozpatrzony odrębnymi pismami.

Zdaniem Pani, możliwe jest zarejestrowanie działalności gospodarczej na swoje nazwisko w zakresie najmu i rozliczanie przychodów i kosztów w ramach jej prowadzenia. Uważa Pani, iż na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, może wybrać opodatkowanie dochodów z najmu 19% podatkiem liniowym.

Wskazuje Pani, iż z dniem 31 lipca 2008 r. poinformuje Naczelnika Urzędu Skarbowego o rezygnacji z opodatkowania przychodów z najmu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Odnośnie pytania 2, uważa Pani, iż może wprowadzić budynki jako środki trwałe, ustalając ich wartość początkową i rozpoczynając rozliczanie odpisów amortyzacyjnych w kosztach uzyskania przychodów.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 i 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są między innymi:


  • pozarolnicza działalność gospodarcza,
  • najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.


Sposób opodatkowania dochodów z najmu zależy od tego czy najem ten stanowi pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy też stanowi odrębne źródło przychodów w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy.


Stosownie do art. 5a pkt 6 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przez pozarolniczą działalność gospodarczą rozumie się działalność zarobkową:


  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych


  • prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 11 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Stosownie do art. 9a ust. 2 ww. ustawy podatnicy z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są zobowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

W myśl art. 30c cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Jak wynika z powyższego, opodatkowanie podatkiem w wysokości 19% podstawy jego obliczenia przysługuje wyłącznie podatnikom prowadzącym działalność gospodarczą. Przepisy art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, poza określeniem źródła przychodów, do którego może mieć zastosowanie omawiana forma opodatkowania, nie uzależniają możliwości jej zastosowania od rodzaju prowadzonej działalności. Również przepis art. 30c ww. ustawy regulujący zasady zastosowania podatku liniowego nie zawiera w tym zakresie żadnych zastrzeżeń.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż najem będzie stanowił u Pani źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, ponieważ usługi świadczone będą w ramach zarejestrowanej i prowadzonej działalności gospodarczej. Przedmiotowe nieruchomości zamierza Pani wprowadzić do ewidencji środków trwałych.

Zatem, uzyskane przychody z wynajmu przedmiotowych nieruchomości, stanowiących wspólność obojga małżonków, mogą być w całości rozliczane przez Panią w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i opodatkowane 19% podatkiem liniowym.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej – powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj