Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-486B/08/AW
z 4 września 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-486B/08/AW
Data
2008.09.04


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
gmina
kanalizacja
przekazanie nieodpłatne


Istota interpretacji
Nieodpłatne przekazanie przez Gminę kanalizacji ściekowej nie podlega opodatkowaniu.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 czerwca 2008 r. (data wpływu 13 czerwca 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 11 sierpnia 2008 r. (data wpływu 18 sierpnia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania Miastu odcinka kanalizacji ściekowej od ul. M. w I. do granicy Gminy I. - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 13 czerwca 2008 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 18 sierpnia 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania Miastu odcinka kanalizacji ściekowej od ul. M. w I. do granicy Gminy I.


W przedmiotowym wniosku oraz piśmie uzupełniającym z dnia 11 sierpnia 2008 r. przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Gmina I. zrealizowała inwestycję pn. „Budowa kanalizacji ściekowej od ul. M. w I. do miejscowości C.”. Miejscowość C. leży na terenie Gminy.

Inwestycja ta jest podzielona na dwa odcinki. Jeden odcinek leży na terenie Miasta I. i biegnie on od ul. M. do granicy Gminy I. Odcinek ten ma być przekazany przez Gminę Miastu. Ścieki odprowadzane są do oczyszczalni ścieków zlokalizowanej na terenie Miasta I. Przekazanie tego odcinka umożliwi podpisanie umów z mieszkańcami z terenu Miasta. Drugi odcinek kanalizacji od granicy Gminy I. do miejscowości C. został przekazany w użytkowanie Gminnemu Zakładowi Komunalnemu, którego statutowym zadaniem jest gospodarka wodno-ściekowa.

Ponadto Wnioskodawca wskazał, iż Gmina nie będzie wykorzystywała majątku do prowadzenia działalności odpłatnej związanej z odprowadzaniem ścieków.


W związku z powyższym, w piśmie z dnia 11 sierpnia 2008 r., zadano następujące pytanie.


Czy Gmina powinna naliczyć i odprowadzić podatek od towarów i usług od nieodpłatnie przekazanej kanalizacji od ul. M. w I. do granicy Gminy I. Miastu...


Przedstawiając własne stanowisko w sprawie Wnioskodawca wskazał, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy, opodatkowaniu podlega m. in. odpłatna dostawa towarów. Zdaniem Gminy, przekazanie tej inwestycji nie będzie podlegało opodatkowaniu, gdyż jest to nieodpłatna dostawa towaru i Gmina nie będzie prowadziła sprzedaży opodatkowanej w związku z tą inwestycją.

Ponadto w myśl postanowień art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny – jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub części. W związku z tym, iż Gminie nie przysługiwało prawo do odliczenia, to przekazanie tej inwestycji nie będzie podlegało opodatkowaniu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy).


Przez dostawę towarów rozumie się również (art. 7 ust. 2 wymienionej ustawy) przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:


  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny,


  • jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.


Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż jeden z dwu odcinków kanalizacji ściekowej, biegnący na terenie Miasta I. od ul. M. w I. do granicy Gminy ma zostać przekazany Miastu.

Skoro, jak rozstrzygnięto w interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia 4 września 2008 r. o sygnaturze ITPP2/443-486A/08/AW, Gminie nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji pn. „Budowa kanalizacji ściekowej od ul. M. w I. do miejscowości C.”, nieodpłatne przekazanie odcinka tej kanalizacji ściekowej nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu, zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej – powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj