Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP3/443-56/08-4/TK
z 20 października 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP3/443-56/08-4/TK
Data
2008.10.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy ogólne --> Zwolnienia --> Zwolnienia wyrobów alkoholowych i energi elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych


Słowa kluczowe
akcyza
alkohol etylowy
leki
podatek akcyzowy
wyroby akcyzowe zharmonizowane
zniszczenie
zwolnienie z podatku akcyzowego


Istota interpretacji
1) Czy wymienione półprodukty w postaci wyciągów alkoholowych, przeznaczone do zniszczenia, podlegają podatkowi akcyzowemu?
2) Czy wskazane we wniosku leki przeznaczone do zniszczenia podlegają podatkowi akcyzowemu?



Wniosek ORD-IN 321 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 9 lipca 2008 r. (data wpływu 14 lipca 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 3 września 2008 r. (data wpływu 8 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zniszczenia leków i ich półproduktów, do wytworzenia których został użyty alkohol etylowy nabyty w procedurze zawieszenia poboru akcyzy zwolniony od akcyzy ze względu na przeznaczenie – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 14 lipca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zniszczenia leków i ich półproduktów, do wytworzenia których został użyty alkohol etylowy nabyty w procedurze zawieszenia poboru akcyzy zwolniony od akcyzy ze względu na przeznaczenie.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Produkt leczniczy syrop X, wytwarzany jest poprzez zmieszanie wyciągu suchego z kory wierzby, wyciągu płynnego z kwiatostanu lipy i kwiatu bzu czarnego, koncentratu z porzeczki oraz wody i cukru. Specyfikacja produktu końcowego określa dopuszczalną zawartość alkoholu etylowego w syropie jako nie więcej niż 1% ( wag.).

Alkohol etylowy użyty do wytworzenia ww. półproduktów został zakupiony do produkcji leków w procedurze zawieszenia poboru akcyzy i ze względu na przeznaczenie był zwolniony od podatku akcyzowego.

Przebieg procesu technologicznego dla półproduktów, w tym fakt zużycia alkoholu etylowego, został udokumentowany zgodnie z obowiązującymi procedurami oraz wymogami prawa farmaceutycznego.

Ze względu na kończący się termin ważności firma zamierza przekazać do utylizacji ok. 2000 kg syropu X.

Spółka posiada na swoim stanie magazynowym nieprzydatne półprodukty, do wytworzenia których nabyła alkohol etylowy w procedurze zawieszenia poboru akcyzy (z przeznaczeniem do produkcji leków). We wszystkich tych półproduktach proces technologiczny wymaga stosowania alkoholu etylowego.

W końcowej fazie procesu w jednych półproduktach proces technologiczny prowadzi do prawie całkowitego odparowania alkoholu – do tej grupy zaliczyć trzeba np. wyciąg suchy z kory wierzby, zawierający jedynie nieznaczną pozostałość alkoholu etylowego (nie więcej niż 0,5% wag.), zaś w drugiej grupie półproduktów, jak np. w wyciągu płynnym z kwiatostanu lipy i kwiatu bzu czarnego, w gotowych półproduktach proces technologiczny zakłada pozostawienie około 50% alkoholu etylowego użytego do ich wytworzenia.

Z informacji zawartej w uzupełnieniu do wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego wynika, iż X, Y oraz Z są lekami.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy będziemy musieli zapłacić podatek akcyzowy jeżeli przekażemy lek X do zniszczenia po upływie terminu ważności...
  2. Jeżeli przekażemy do zniszczenia (nie odzysku alkoholu etylowego) półprodukty:

  3.     - wyciąg suchy z kory wierzby zawierający w swoim składzie śladowe ilości alkoholu etylowego,
        - wyciąg płynny z kwiatostanu lipy i kwiatu bzu czarnego, zawierający w swoim składzie do 50% objętościowych alkoholu etylowego,
    czy będziemy musieli zapłacić podatek akcyzowy, jeśli tak, to od jakiej ilości alkoholu:
        - czy od tej, która została zużyta w czasie procesu produkcyjnego...
        - czy też od ilości, która zawarta jest tylko w tych półproduktach, które obecnie zawierają w swoim składzie znaczące ilości alkoholu etylowego (wyciąg płynny z kwiatostanu lipy i kwiatu bzu czarnego)...
  4. Czy będziemy musieli zapłacić podatek akcyzowy jeżeli przekażemy do zniszczenia leki Z (zwrot z Litwy, zawierający około 3% wag. etanolu) i Y (przeterminowany, o zawartości etanolu 26 - 33% obj.), które będą musiały być poddane utylizacji, a do produkcji których użyto alkohol etylowy zakupiony w procedurze zawieszenia poboru akcyzy zwolniony od akcyzy ze względu na przeznaczenie...


Zdaniem Wnioskodawcy, przekazanie do zniszczenia leków (X, Z, Y) nie będzie skutkowało zapłatą podatku akcyzowego.

Zainteresowany uważa, iż przekazując do zniszczenia ww. półprodukty również nie będzie zobligowany do zapłaty tego podatku.

Wnioskodawca jest zdania, że to, iż produkcja niektórych leków została przerwana na etapie wytworzenia półproduktu nie powinno mieć znaczenia, gdyż przeznaczenie w jakim nabyto alkohol etylowy się nie zmieniło. Alkohol etylowy nie został zużyty w innym celu niż do produkcji leków. Spółka nie wykorzysta bowiem półproduktów do innych celów i ma zamiar przekazać je do zniszczenia.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zasady opodatkowania wyrobów akcyzowych podatkiem akcyzowym, tj. zasady i tryb wprowadzania do obrotu wyrobów objętych akcyzą oraz zwolnienia od akcyzy określa ustawa z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.), zwana dalej ustawą.

W przepisach ogólnych zawartych w dziale I ustawy, zdefiniowano znaczenie niektórych określeń.

Zgodnie z art. 2 ustawy, użyte w ustawie określenia oznaczają:

  1. wyroby akcyzowe – wyroby podlegające akcyzie określone w załączniku nr 1 do ustawy,
  2. wyroby akcyzowe zharmonizowane – paliwa silnikowe, oleje opałowe i gaz, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe określone w załączniku nr 2 do ustawy,
  3. wyroby akcyzowe niezharmonizowane – wyroby akcyzowe inne niż wyroby akcyzowe zharmonizowane.


Rozdział 1, 2 i 3 działu III ustawy, to przepisy szczegółowe precyzujące jakie wyroby akcyzowe zalicza się do wyrobów akcyzowych zharmonizowanych.

I tak w myśl art. 72 ust. 1 ustawy, alkoholem etylowym są wszelkie wyroby o rzeczywistej zawartości alkoholu przekraczającej 1,2% objętości oznaczone odpowiednio symbolami PKWiU 15.91.10, 15.92.11 i 15.92.12 oraz kodami CN 2208 i 2207, nawet jeżeli są to wyroby stanowiące część wyrobu należącego do innego grupowania PKWiU i kodu CN oraz napoje zawierające rozcieńczony lub nierozcieńczony spirytus oznaczone odpowiednio symbolami PKWiU 15.91.10 i 15.92.11 oraz kodami CN 2208 i 2207 10 00, a także wyroby o rzeczywistej zawartości alkoholu przekraczającej 22% objętości, oznaczone odpowiednio symbolami PKWiU 15.93.11, 15.93.12, 15.94.10 i 15.95.10 oraz kodami CN 2204 10, 2204 21 10, 2204 29 10, 2204, 2206 00 i 2205.

W związku z cytowanym powyżej brzmieniem definicji alkoholu etylowego, Minister Finansów w rozporządzeniu z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (t. j. Dz. U. z 2006 r. Nr 72, poz. 500 ze zm.), zwanym dalej rozporządzeniem, uregulował kwestię zwolnień tego alkoholu od podatku akcyzowego.

W świetle § 18 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia, zwalnia się od akcyzy alkohol etylowy używany do produkcji leków.

Biorąc pod uwagę, opisane we wniosku zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, iż z alkoholu etylowego nabytego w procedurze zawieszenia poboru akcyzy zwolnionego od akcyzy ze względu na przeznaczenie, wyprodukowane zostały leki (X, Z, Y), które nie są wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi.

Alkohol etylowy został więc zużyty zgodnie z przeznaczeniem. W przypadku zniszczenia takich produktów – w świetle uregulowań art. 4 ustawy – nie jest wykonywana czynność podlegająca opodatkowaniu, stąd też zniszczenie leków nieprzydatnych do spożycia, dalszego przerobu lub zużycia wyrobów nie podlega opodatkowaniu.

Z kolei zgodnie z § 24 ust. 1 rozporządzenia, zwalnia się od akcyzy wyroby akcyzowe zharmonizowane, nieprzydatne do spożycia, dalszego przerobu lub zużycia, w przypadku ich zniszczenia.

W przypadku przeznaczenia do zniszczenia następujących półproduktów :

  • wyciąg suchy z kory wierzby zawierający w swoim składzie śladowe ilości alkoholu etylowego,
  • wyciąg płynny z kwiatostanu lipy i kwiatu bzu czarnego, zawierający w swoim składzie do 50% objętościowych alkoholu etylowego,

niszczeniu nie będą podlegały leki lecz – w świetle uregulowań cyt. wyżej art. 72 ust. 1 ustawy – alkohol etylowy. Zastosowanie znajdzie zatem ww. przepis § 24 ust. 1 rozporządzenia.

Zgodnie natomiast z § 24 ust. 2 rozporządzenia, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, ma zastosowanie pod warunkiem, że wyroby akcyzowe zharmonizowane zostały zniszczone na warunkach i w trybie określonych w przepisach dotyczących wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego.

Reasumując należy stwierdzić, iż zniszczenie wyrobów wskazanych we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie będzie podlegało opodatkowaniu przy uwzględnieniu zastrzeżenia zawartego w cyt. wyżej § 24 ust. 2 rozporządzenia.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj