Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-688/08-3/AK
z 10 października 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP1/443-688/08-3/AK
Data
2008.10.10


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
gmina
podatek od towarów i usług
podstawa opodatkowania
stawki podatku
towar używany


Istota interpretacji
Podstawa opodatkowania oraz stawka podatku VAT przy dostawie gruntu zabudowanego częścią budynku mieszkalnego, stanowiącego towar używany, jeśli osoba na rzecz której dokonana jest dostawa nabyła wcześniej nakłady na wybudowanie budynku, z zastrzeżeniem że podatnikowi dokonującemu dostawy budynku nie służyło prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony



Wniosek ORD-IN 569 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy X, reprezentowanej przez pełnomocnika Panią, przedstawione we wniosku z dnia 7 lipca 2008 r. (data wpływu: 10 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 10 lipca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Na podstawie umowy sprzedaży zawartej w dniu 1 marca 1957 r. na rzecz osoby fizycznej (Pana K), Rada Narodowa miasta X ustanowiła prawo użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w WX przy ulicy N(…) 34/36, o powierzchni 620 m2, z jednoczesną sprzedażą domu jednorodzinnego o powierzchni 105,0 m2 położonego na tej nieruchomości. Na poczet ceny sprzedaży budynku oraz czynszu z tytułu użytkowania wieczystego, osobie fizycznej została zaliczona wartość pozostawionego za granicą mienia nierolniczego.

Rada Narodowa miasta X jest poprzednikiem prawnym podatnika – Gminy X.

Dla przedmiotowej nieruchomości urządzona była księga wieczysta nr 8/218 prowadzona przez Sąd Powiatowy w X. Ponieważ księga wieczysta nr (…) zaginęła, Sąd Powiatowy dla miasta X Wydział III Ksiąg Publicznych postanowieniem z dnia 3 września 1958 r. założył dla nieruchomości położonej w X przy ulicy N(…) 36, w miejsce zaginionej księgi wieczystej, księgę wieczystą o numerze 1199. W tej księdze wieczystej osoba fizyczna (Pan K), wpisana została jako użytkownik wieczysty nieruchomości położonej w X przy ulicy N(…) 36, nr 52 o pow. 620 m2, oraz właściciel części domu mieszkalnego wraz z podwórzem i ogrodem. Taki stan faktyczny potwierdza odpis z księgi wieczystej z dnia 18 listopada 1991 r., gdzie osoba fizyczna (Pan K), wpisana jest jako użytkownik wieczysty działki nr 52 o pow. 620 m2, położonej we Wrocławiu przy ulicy N(…) 36, wraz z częścią domu mieszkalnego z podwórzem i ogrodem.

W dniu 17 stycznia 1977 r., Pan K zawarł umowę dzierżawy nieruchomości przy ulicy N(…) 34.

W wyniku odnowy operatu ewidencji gruntów zmieniono numer działki położonej przy ulicy N(…) 36 z 52 na 20, o pow. 621 m2.

Postanowieniem z dnia 12 września 1991 r., sygn. akt I Ns (…)Sąd Rejonowy stwierdził nabycie spadku po osobie fizycznej (Panu K), przez jego żonę i dzieci.

Decyzją z dnia 29 listopada 2002 r., nr (…), prawo użytkowania wieczystego nieruchomości położonej przy ulicy N(…) 36, zostało przekształcone w prawo własności. Decyzja ta uprawomocniła się dnia 20 grudnia 2002 r.

Ponieważ większa część budynku położona jest poza granicami działki nr 20, tj. na działce przy ul. N(…) 34, osoby fizyczne (spadkobiercy Pana K), wystąpiły z wnioskiem o stwierdzenie zasiedzenia tej nieruchomości, jednakże postanowieniem z dnia 14 lutego 2006 r. Sąd Okręgowy w X Wydział II Cywilno – Odwoławczy (sygn. akt II Ca (…)) oddalił wniosek o stwierdzenie zasiedzenia własności nieruchomości przy ulicy Niemczańskiej 34.

W opisanym stanie osoba fizyczna (Pan K), nabyła prawo użytkowania wieczystego nieruchomości przy ulicy N(…) 36 o pow. 620 m2 (później przekształcone w prawo własności). Ponieważ jednak budynek położony jest na dwóch działkach – przy ulicy N(…) 36 w mniejszej części i przy ulicy N(…) 34 w przeważającej części, osoba fizyczna nabyła własność jedynie części domu mieszkalnego położonego przy ulicy N(…) 36, natomiast nie nabyła własności części domu położonego przy ulicy N(…) 34, a jedynie nakłady poniesione na jego wybudowanie.

Zgodnie bowiem z przepisem art. 48 Kodeksu cywilnego, z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania. Tak więc, mając na uwadze zasadę wyrażoną w przepisie art. 48 k.c., część budynku znajdująca się na działce przy ulicy N(…) 34 stanowi własność Wnioskodawcy – Gminy X, a osoba fizyczna przez zawarcie umowy sprzedaży z dnia 1 marca 1957 r. nabyła jedynie wartość nakładów poniesionych na wybudowanie budynku.

Czynność jakiej zamierza dokonać Wnioskodawca polega na sprzedaży na rzecz osób fizycznych, następców prawnych Pana K, wydzielonej geodezyjnie części nieruchomości gruntowej zabudowanej częścią budynku mieszkalnego, położonej w X przy ulicy N(…) 34.

Budynek, o którym mowa w przedmiotowym stanie, stanowi towar używany w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), gdyż od końca roku, w którym zakończono budowę obiektu, minęło 5 lat. Ponadto podatnikowi dokonującemu dostawy budynku nie służyło prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Podstawą dla planowanej czynności będzie przepis art. 37 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004, Nr 261, poz. 2603 ze zm.), zgodnie z którym nieruchomość jest zbywana w drodze bezprzetargowej, jeżeli przedmiotem zbycia jest nieruchomość lub jej części, jeśli mogą poprawić warunki zagospodarowania nieruchomości przyległej, stanowiącej własność lub oddanej w użytkowanie wieczyste osobie, która zamierza tę nieruchomość lub jej części nabyć, jeżeli nie mogą być zagospodarowane jako odrębne nieruchomości.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaka jest stawka podatkowa w podatku VAT od czynności dostawy gruntu zabudowanego częścią budynku mieszkalnego, stanowiącego towar używany, jeżeli osoba na rzecz której dokonywana jest dostawa nabyła wcześniej nakłady na wybudowanie budynku, z zastrzeżeniem, że podatnikowi dokonującemu dostawy budynku nie służyło prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony...

Zdaniem Wnioskodawcy, ustalając stawkę podatkową przedmiotowej czynności, należy powołać przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku VAT, zgodnie z którym zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10 pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Zgodnie natomiast z przepisem art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku VAT przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2 rozumie się budynki i budowle lub ich części – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło co najmniej 5 lat. Przepis art. 29 ust. 5 ustawy o podatku o VAT stanowi natomiast, że w przypadku dostawy budynków lub budowli z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W ocenie Gminy, ponieważ budynek stanowi towar używany, w rozumieniu ustawy o podatku VAT, a Wnioskodawcy dokonującemu dostawy nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, oraz mając na uwadze, że przy dostawie części budynków z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu, dostawa gruntu wraz z częścią budynku będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary w świetle art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Kwestię podstawy opodatkowania w przypadku dostawy gruntu, na którym posadowione są budynki, rozstrzyga przepis art. 29 ust. 5 ustawy. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak dla dostawy budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta z obniżonej stawki lub ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, to z obniżonej stawki lub ze zwolnienia korzysta również dostawa gruntu.


W myśl art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, podstawowa stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział stawki preferencyjne oraz zwolnienie od podatku.


Przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy zwalnia od podatku VAT dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.


Przez pierwsze zasiedlenie – zgodnie z art. 2 pkt 14 cyt. ustawy – rozumie się wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Jak wynika z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. W myśl art. 43 ust. 2 za towary używane uznaje się:

  1. budynki i budowle lub ich części – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;
  2. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.


Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 6 ustawy zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.


Z art. 43 ust. 6 ustawy wynika, że zwolnienie nie będzie przysługiwało wówczas, gdy wszystkie przesłanki wymienione w przepisie występują równocześnie, czyli: wydatki na ulepszenie przedmiotu dostawy w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, podatnik miał prawo odliczyć podatek od tych wydatków i jednocześnie użytkował te towary krócej niż 5 lat. Brak jakichkolwiek wydatków na ulepszenie skutkuje tym, że art. 43 ust. 6 cyt. ustawy nie ma zastosowania.


Jak wynika z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca zamierza sprzedać nieruchomość gruntową zabudowaną częścią budynku mieszkalnego. Budynek mieszkalny istniał już w roku 1957, a Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Uwzględniając powołane wyżej przepisy oraz przedstawione zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, iż w przypadku, gdy przedmiotem dostawy będzie grunt wraz z częścią budynku mieszkalnego czynność ta będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w związku z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT. Natomiast w przypadku, gdy przedmiotem transakcji będzie dostawa samego gruntu, czynność ta podlegać będzie opodatkowaniu podstawową 22% stawką – na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy.

Ponadto informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT. Kwestia dotycząca zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie podstawy opodatkowania została rozstrzygnięta w odrębnej interpretacji nr ILPP1/443-688/08-2/AK z dnia 10 października 2008 r.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Nadmienia się, iż zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), rozpoznawanie spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych dotyczących wydawania w indywidualnych sprawach pisemnych interpretacji przepisów prawa podatkowego (interpretacje indywidualne), o których mowa w art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), przekazuje się wojewódzkim sądom administracyjnym, na których obszarze właściwości strona skarżąca zamieszkuje lub ma siedzibę. Powyższe rozporządzenie, zgodnie z brzmieniem § 3, wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, tj. z dniem 11 października 2008 r.


W związku z powyższym tut. Organ informuje, że jeżeli skarga na niniejszą interpretację będzie składana po dniu 10 października 2008 r., właściwym do jej rozpoznania będzie Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj