Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-972/08/AL
z 11 września 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-972/08/AL
Data
2008.09.11



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
dostawa
drukarka
komputery
placówka oświatowa
stawka preferencyjna podatku
zamówienia


Istota interpretacji
Czy istnieje możliwość zastosowania 0% stawki VAT dla dostawy drukarko-kopiarki do Domu Kultury?



Wniosek ORD-IN 422 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki cywilnej przedstawione we wniosku z dnia 26 czerwca 2008r. (data wpływu 8 lipca 2008r.), uzupełnionym pismem z dnia 11 sierpnia 2008r. (data wpływu 25 sierpnia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania 0% stawki VAT dla dostawy drukarko-kopiarki do Domu Kultury - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 lipca 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania 0% stawki VAT dla dostawy drukarko-kopiarki do Domu Kultury.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 11 sierpnia 2008r. będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu Nr IBPP1/443-972/08/AL z dnia 6 sierpnia 2008r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i dokonuje sprzedaży w stawce podstawowej 22%.

W dniu 4 czerwca 2008r. Dom Kultury zamówił w firmie Wnioskodawcy sieciową drukarko-kopiarkę kolorową typ: K. M. B. C 250 (PKWiU 30.01.21-70). Zamówione urządzenie jest jednym z urządzeń wyjściowych zestawu komputerowego.

Zamówienie potwierdzone zostało przez Urząd Miasta Wydział Oświaty, treścią: „Potwierdzam, że wymieniony w zamówieniu sprzęt jest związany z realizowaną przez nabywcę działalnością dydaktyczną i edukacyjną.” Zamówienie zawiera prośbę o zastosowanie zerowej stawki VAT zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 26a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

Po dokonaniu sprzedaży kopię zamówienia Wnioskodawca dostarczy do Urzędu Skarbowego.

Ponadto Wnioskodawca poinformował, iż Dom Kultury jako zrzeszony w Krajowej Radzie Placówki Wychowania Pozaszkolnego posiada status placówki oświatowej.

W związku z opisanym zdarzeniem przyszłym zadano następujące pytanie:

Czy do sprzedaży sieciowej drukarko-kopiarki kolorowej typ: K. M. B. C 250 (PKWiU 30.01.21-70) Domowi Kultury można zastosować 0% stawkę VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy Dom Kultury realizując działalność dydaktyczną i edukacyjną spełnia definicję placówki oświatowej, a drukarko-kopiarka K. M. B. C 250 jest sprzętem komputerowym, w związku z czym można zastosować 0% stawkę VAT zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 26a ustawy z dnia 11 marca 2004r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 41 ust. 1 ww. ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie do postanowień art. 83 ust. 1 pkt 26 lit. a ww. ustawy o podatku od towarów i usług, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostawy sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych, przy zachowaniu warunków, o których mowa w ust. 13-15.

Jak wynika z art. 83 ust. 13 ww. ustawy o VAT opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% podlegają towary wymienione w załączniku nr 8 do ustawy, tj.:

  1. Jednostki centralne komputerów, serwery, monitory, zestawy komputerów stacjonarnych,
  2. Drukarki,
  3. Skanery,
  4. Urządzenia komputerowe do pism Braillea (dla osób niewidomych i niedowidzących).
  5. Urządzenia do transmisji danych cyfrowych (w tym koncentratory i switche sieciowe, routery i modemy).

Przepis art. 83 ust. 14 pkt 1 ww. ustawy o VAT stanowi, iż dokonujący dostawy, o której mowa w art. 83 ust. 1 pkt 26, stosuje stawkę podatku 0 %, pod warunkiem posiadania stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami - w przypadku dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26 lit. a.

Dostawca obowiązany jest przekazać kopię dokumentów, o których mowa w ust. 14, do właściwego urzędu skarbowego (art. 83 ust. 15 ww. ustawy o VAT).

Natomiast art. 43 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług określa, iż przez placówki oświatowe, o których mowa w ust. 1 pkt 13 oraz w art. 83, rozumie się szkoły i przedszkola publiczne i niepubliczne, szkoły wyższe i placówki opiekuńczo-wychowawcze.

Aby zatem podatnik mógł zastosować 0% stawkę VAT dla dostawy sprzętu komputerowego muszą zostać spełnione następujące warunki:

  1. dostawa sprzętu musi być dokonana dla placówki oświatowej, która zdefiniowana została w art. 43 ust. 9 ww. ustawy o VAT,
  2. sprzęt komputerowy musi być wymieniony w załączniku nr 8 do ustawy,
  3. dokonujący dostawy sprzętu komputerowego winien posiadać stosowne zamówienie potwierdzone przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową,
  4. dostawca obowiązany jest przekazać kopię dokumentu, czyli potwierdzonego zamówienia, do właściwego urzędu skarbowego.

Niespełnienie któregokolwiek z ww. warunków powoduje, iż podatnik nie może dokonać dostawy sprzętu z preferencyjną zerową stawką VAT.

Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego w dniu 4 czerwca 2008r. Dom Kultury zamówił w firmie Wnioskodawcy sieciową drukarko-kopiarkę kolorową typ: K. M. B. C 250 (PKWiU 30.01.21-70).

Zamówienie potwierdzone zostało przez Urząd Miasta Wydział Oświaty, treścią: „Potwierdzam, że wymieniony w zamówieniu sprzęt jest związany z realizowaną przez nabywcę działalnością dydaktyczną i edukacyjną.” Zamówienie zawiera prośbę o zastosowanie zerowej stawki VAT zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 26a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

Po dokonaniu sprzedaży kopię zamówienia Wnioskodawca dostarczy do Urzędu Skarbowego.

Ponadto Wnioskodawca poinformował, iż Dom Kultury jako zrzeszony w Krajowej Radzie Placówek Wychowania Pozaszkolnego posiada status placówki oświatowej.

Jak już wskazano powyżej, aby Wnioskodawca mógł zastosować 0% stawkę VAT dla dostawy sprzętu komputerowego, muszą zostać spełnione łącznie ww. cztery warunki.

Jednym z warunków umożliwiających zastosowanie preferencyjnej 0% stawki podatku VAT jest to aby dostawa sprzętu komputerowego (wymienionego w załączniku nr 8 do ustawy) odbywała się do placówki oświatowej tj. szkoły i przedszkola publicznego i niepublicznego, szkoły wyższej lub placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż dostawa sprzętu odbywać się będzie do Domu Kultury. Dom Kultury posiada wprawdzie status placówki oświatowej, jak podał Wnioskodawca we wniosku, jednakże nie mieści się w definicji placówki oświatowej określonej przepisem art. 43 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem nie został spełniony jeden z warunków koniecznych dla zastosowania przez Wnioskodawcę preferencyjnej 0% stawki VAT.

A zatem niespełnienienie jednego z warunków, koniecznych dla zastosowania 0% stawki VAT do dostawy sprzętu komputerowego, pozbawia Wnioskodawcę prawa do zastosowania preferencyjnej stawki 0% stawki VAT i jednocześnie badanie pozostałych warunków pozostaje bez znaczenia dla sprawy.

Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko Wnioskodawcy, iż może zastosować 0% stawkę VAT dla dostawy drukarko-kopiarki K. M. B. C 250, dokonywanej do Domu Kultury, uznać należy za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj