Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-494/08-4/ES
z 31 października 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-494/08-4/ES
Data
2008.10.31


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
budynki zbiorowego zamieszkania
grunty
nieruchomości
udział


Istota interpretacji
Opodatkowanie przychodu ze sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z udziałem w gruncie nabytym ponad 20 lat temu.



Wniosek ORD-IN 779 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana … przedstawione we wniosku (data wpływu – 1 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 1 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości.

Przedmiotowy wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w związku z czym pismem z dnia 5 września 2008 r. znak: ILPB2/415-494/08-2/ES, ILPP2/443-756/08-2/MT - wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia złożonego wniosku.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 10 września 2008 r. a w dniu 17 września 2008 r. (data nadania) - wniosek uzupełniono o brakujące informacje.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest pracownikiem Nadleśnictwa, zatrudnionym na stanowisku leśniczego. Zainteresowany nie prowadzi działalności gospodarczej oraz nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT rozliczającym ten podatek z budżetem.

Ponadto informuje On, że od ponad 20-tu lat jest właścicielem działki budowlanej, na której w roku 2007 zlecił zewnętrznej firmie budowlanej wybudowanie budynku mieszkalnego, wielorodzinnego. Wnioskodawca wyjaśnił, że trzy z uzyskanych w ten sposób lokali mieszkalnych zostawia dla siebie, pozostałe wraz z udziałem w gruncie zamierza sprzedać (w miesiącu sierpniu lub wrześniu 2008 r.) z zyskiem na wolnym rynku.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie, dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości.


Czy transakcja sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z udziałem w gruncie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, wg skali podatkowej...


Zdaniem Wnioskodawcy, przychody z tytułu sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z ułamkową częścią własności gruntu nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


W ocenie Zainteresowanego:

  • nie są to przychody uzyskane w ramach działalności gospodarczej,
  • od momentu nabycia przez Niego gruntu, na którym posadowiony jest budynek mieszkalny minęło 5 lat,
  • ww. przychody nie znajdują się w katalogu przychodów opodatkowanych, wymienionych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z dyspozycją art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

  • nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  • prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.


Z treści cytowanego wyżej przepisu wynika, że przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

  • odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
  • zostało dokonane po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji nieruchomości, dlatego też przy jej zdefiniowaniu należy sięgnąć do regulacji zawartych w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93 ze zm.) zwanej dalej k.c., a w szczególności do art. 46 § 1. Zgodnie bowiem z tym przepisem, nieruchomości to części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Grunty stanowiące odrębny przedmiot własności są więc ze swej natury nieruchomościami, a budynki trwale z gruntem związane są ich częścią składową w myśl art. 48 k.c. Zatem budynek trwale z gruntem związany, jako część składowa gruntu, nie może być przedmiotem odrębnej własności. Dlatego też, sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego.

Jak wynika z treści przedstawionego zdarzenia przyszłego Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości gruntowej od ponad 20 lat, na której posadowiony został budynek mieszkalny wielorodzinny. Z uwagi na fakt, iż posiada On przedmiotowy grunt ponad pięć lat, to pięcioletni termin warunkujący wyłączenie z opodatkowania, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 updof już upłynął. Wyżej wymieniony przepis nie rozdziela bowiem sprzedaży gruntu lub jego ułamkowej części od sprzedaży lokali mieszkalnych w ww. budynku wielorodzinnym stanowiącym jego część składową, a bieg pięcioletniego terminu nie może być liczony odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanego na tym gruncie budynku wielolokalowego. Zatem należy przyjąć, że termin liczony jest od daty nabycia własności gruntu, a data wybudowania budynku z lokalami mieszkalnymi nie ma znaczenia.


Wskazać należy, że wyodrębnienie lokali mieszkalnych w ww. budynku nie będzie stanowić ich nabycia, stąd czynność ta nie ma wpływu na określenie początku biegu terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze powyższe oraz fakt, iż sprzedaż przedmiotowych mieszkań w budynku wielorodzinnym nie będzie prowadzona w ramach wykonywania działalności gospodarczej, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym z tytułu ich odpłatnego zbycia, gdyż nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie nieruchomości gruntowej.


Jednocześnie dodaje się, że w zakresie zdarzenia przyszłego dotyczącego podatku od towarów i usług została wydana odrębna interpretacja w dniu 31 października 2008 r., nr ILPP2/443-756/08-4/MT.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj