Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-1252/08-2/AG
z 31 października 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-1252/08-2/AG
Data
2008.10.31


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przychody


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
przychód
spółka komandytowa
udział kapitałowy
udział w zyskach
wspólnik


Istota interpretacji
Czy osoba prawna będąca wspólnikiem komplementariuszem spółki komandytowej uczestniczy w przychodach i kosztach uzyskania przychodów spółki nie mającej osobowości prawnej proporcjonalnie do posiadanego udziału kapitałowego (wkładu) w spółce, czy w stosunku do wynikającego z umowy spółki udziału w zyskach spółki?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 15.07.2008r. (data wpływu do Biura KIP 04.08.2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uczestniczenia w przychodach i kosztach podatkowych wspólnika spółki komandytowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04.08.2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uczestniczenia w przychodach i kosztach podatkowych wspólnika spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca będący osobą prawną - spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, posiada udział w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, która w wyniku uchwały zgromadzenia wspólników ma zostać przekształcona w spółkę komandytową w trybie art. 551 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych i kontynuować dalszą działalność w tej formie. Wnioskodawca zostanie komplementariuszem spółki komandytowej, który jako wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki wobec wierzycieli bez ograniczenia. Komandytariuszami zostaną dotychczasowi udziałowcy spółki z o. o., w której wnioskodawca posiada udział. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością stanie się spółką komandytową z chwilą wpisu spółki komandytowej do krajowego rejestru sądowego (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśli spółkę przekształcaną - spółkę z o.o. na podstawie art. 553 § 3 udziałowcy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością uczestniczący w przekształceniu staną się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki komandytowej. Kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, obejmujący wkłady wniesione na pokrycie określonych udziałów w spółce z o.o. w momencie przekształcenia stanie się wkładami wspólników spółki komandytowej. Zgodnie z umową spółki komandytowej wspólnikom będzie przysługiwało określone prawo do udziału w zyskach i stratach spółki komandytowej w innej wysokości niż wysokość wniesionych wkładów. Spółka komandytowa jest osobową spółką handlową zgodnie z art. 4 § 1 pkt. 4 ustawy z 15 września 2000k kodeks spółek handlowych (tj. z 2000r. nr. 94 poz. 1037 ze zm) wszystkie spółki osobowe są transparentne dla celów podatkowych i nie są podatnikami podatku dochodowego, a opodatkowanie osiąganego przez nie dochodu ma miejsce dopiero na poziomie wspólników, którymi mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. dz. u. z 2000r. nr 54 poz.654 ze zm.) przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną łączy się z przychodami każdego wspólnika będącego osobą prawną proporcjonalnie do posiadanego udziału. Zgodnie z ust. 2 ww. artykułu zasady te stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków w nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy osoba prawna będąca wspólnikiem komplementariuszem spółki komandytowej uczestniczy w przychodach i kosztach uzyskania przychodów spółki nie mającej osobowości prawnej proporcjonalnie do posiadanego udziału kapitałowego (wkładu) w spółce, czy w stosunku do wynikającego z umowy spółki udziału w zyskach spółki...

Stanowisko Spółki.

Wnioskodawca uważa, że w spółce osobowej przychód osiągnięty przez spółkę osobową jest alokowany na poszczególnych wspólników, będących osobami fizycznymi i osobami prawnymi w takim stosunku, w jakim umowa spółki dokonuje podziału zysków pomiędzy wspólnikami. Podobnie ustała się wysokość kosztów uzyskania przychodów u każdego wspólnika. Dochód określony na podstawie tak określonych kwot mi przychodu oraz kosztów uzyskania przychodów podlega opodatkowaniu u wspólnika podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub prawnych w zależności od statusu wspólnika spółki osobowej.

Zasady dotyczące rozliczania przychodów w spółce nie będącej osobą prawną oraz kosztów ich uzyskania w części dotyczącej wspólnika będącego osobą prawną określają przepisy art. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), wnioskodawca jako komplementariusz jest obowiązany uwzględnić przychody i koszty wygenerowane przez spółkę komandytową proporcjonalnie do udziału posiadanego przez niego w spółce osobowej i połączyć je wraz z pozostałymi przychodami i kosztami komplementariusza uzyskanymi z prowadzonej przez niego działalności aby określić przychody komplementariusza z udziału w spółce nie będącej osobą prawną należy zatem określić w pierwszej kolejności udział tego wspólnika w spółce komandytowej. Ustawodawca nie określił o jakim udziale mówi zacytowany powyżej art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dlatego przedmiotowe unormowanie należy interpretować w powiązaniu z odpowiednimi przepisami ustawy kodeks spółek handlowych, dotyczącymi wielkości wnoszonych udziałów przez wspólników do spółki oraz możliwości określenia w umowie spółki wielkości udziału poszczególnych wspólników.

Zagadnienie wkładów wnoszonych przez wspólników spółki komandytowej regulują art. 105 pkt. 4 i art. 107-108 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Na podstawie art. 105 pkt. 4 umowa spółki komandytowej powinna zawierać oznaczenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość. W analizowanym przypadku wkłady wspólników w spółce komandytowej powstały w związku z przekształceniem spółki kapitałowej w spółkę osobową z wkładów wniesionych na pokrycie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Wspólnicy nie wnoszą wkładów, tylko podejmują uchwałę o przekształceniu spółki (art. 562 Kodeksu spółek handlowych) albo składają oświadczenie o woli uczestnictwa w przekształconej spółce (art. 564 Kodeksu spółek handlowych) w art. 123 określono szczegółowe zasady uczestniczenia w zysku spółki komandytowej jedynie wspólnika będącego komandytariuszem. Jednak zgodnie z przepisem art. 103 Kodeksu spółek handlowych w sprawach nieuregulowanych w dziale III do spółek komandytowych stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej, chyba, że ustawa stanowi inaczej. W myśl jednego z przepisów o spółce jawnej tj. art. 51 § 1 Kodeksu spółek handlowych każdy wspólnik, w naszym przypadku też komplementariusz, ma prawo do równego udziału w zysku i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku bez względu na rodzaj i wielkość wkładu. Z uwagi na dyspozytywny charakter tego przepisu wspólnicy spółki komandytowej mają prawo ustalić w umowie spółki inny sposób podziału zysków niż wynika to z wartości wniesionych wkładów. A zatem w świetle tych przepisów kodeks spółek handlowych dopuszcza możliwość ustalenia udziału wspólników w zyskach i stratach spółki w innych proporcjach aniżeli wielkość wniesionych wkładów do spółki.

Art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mówiący o łączeniu przychodów i kosztów z tytułu udziału w spółce nie będącej osobą prawną z przychodami i kosztami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału, powinien być rozpatrywany łącznie z ust. 2 tego artykułu, stanowiącym, że w przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały w przychodach są równe. Oznacza to, że jeżeli w umowie spółki komandytowej postanowiono o udziale w zyskach spółki, stanowi to dowód wskazujący, jak należy ustalić te przychody dla celów podatku dochodowego. przyjęcie, że termin „proporcjonalnie do posiadanego udziału” w przepisie art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczy wniesionych przez wspólników wkładów do spółki osobowej, powodowałoby, że ewentualne postanowienia umowy spółki określające uczestnictwo wspólników w zyskach i stratach spółki w innych proporcjach niż wynikałoby to z wielkości wniesionych wkładów byłyby martwe i niepotrzebne.

Jednocześnie w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000r. nr 14 poz.176 ze zm.) ustawodawca określił w art. 8 ust. 1 że przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Stosując wykładnię systemową a szczególności zasadę, że podobne do siebie stany faktyczne winny być uregulowane w podobny sposób, należy przyjąć przez analogię, że wyrażenie proporcjonalnie do posiadanych udziałów z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczy zakresu uczestnictwa poszczególnych wspólników spółki komandytowej w zysku spółki, nie zaś wielkości wkładów wniesionych do spółki.

Podsumowując podatnik stoi na stanowisku, że wspólnik komplementariusz, będący osobą prawną będzie łączył przychody z udziału w spółce z pozostałymi przychodami proporcjonalnie do udziału wspólnika w zysku spółki komandytowej. Ta zasada proporcjonalnego rozliczania ma odpowiednie zastosowanie również w odniesieniu do kosztów uzyskania przychodów, ewentualnych zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu podstawy opodatkowania lub podatku.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Spółka powołała się na interpretacje indywidualne wydane przez organy podatkowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe w pełnym zakresie.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj