Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-707/08-4/AJ
z 12 września 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-707/08-4/AJ
Data
2008.09.12



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
nieruchomości
odsetki od kredytu
podatek dochodowy od osób fizycznych
walutowa transakcja terminowa


Istota interpretacji
Czy jeżeli Wnioskodawca podpisze umowę z D… jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą i powierzy w zarządzanie środki pieniężne to czy przychody wygenerowane przez D… i przelewane co miesiąc na konto firmowe będą przychodami firmy i czy do kosztów uzyskania przychodu Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć koszty prowizji pobieranych przez Dom M, a także koszty operacyjne jego firmy np. koszt leasingu samochodu, telefonu, koszt składek na ubezpieczenia społeczne itp. ? Czy jeżeli po odebraniu mieszkania i podpisaniu aktu notarialnego Wnioskodawca wprowadzi przedmiotowe mieszkanie do ewidencji środków trwałych firmy (I.P., J.G.), a następnie wynajmie je osobom trzecim na cele mieszkaniowe to czy odsetki od kredytu hipotecznego, zawartego na os. fizyczną (J.G.) będą stanowiły koszt uzyskania przychodu (firmy I.P., J.G.).) z tytułu najmu ?



Wniosek ORD-IN 399 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 16.06.2008 r. (data wpływu 19.06.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z transakcji walutowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19.06.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z transakcji walutowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca od 01.04.2007 r. rozpoczął działalność gospodarczą, której przedmiotem jest m.in. kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek, wynajem nieruchomości, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, wykonywanie robót wykończeniowych. W najbliższej przyszłości Wnioskodawca ma zamiar podpisać jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą umowę z D…o Zarządzanie Portfelem oraz o Prowadzenie Rachunku Inwestycyjnego. D…działa na rynku walutowym tzw. „XX”, kupuje i sprzedaje m.in. pary walutowe np. EUR/USD, GBP/USD, USD/JPN itp. Pismem z dnia 05.09.2008 r. Wnioskodawca uzupełnił wniosek precyzując, iż w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej znajduje się również działalność pomocnicza finansowa gdzie indziej niesklasyfikowana oraz pośrednictwo finansowe pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane. Wnioskodawca stwierdził, iż inwestowanie na rynku XX mieści się w obszarze prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

W dniu 23 maja 2007 roku (jako osoba fizyczna) Wnioskodawca zawarł z developerem przedwstępną umowę (w formie cywilnoprawnej) zobowiązująca do zawarcia umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego oraz przeniesienia jego własności po wybudowaniu lokalu w sierpniu 2008 roku. Akt notarialny zostanie zawarty w sierpniu 2008 roku, ale kupującym będzie podmiot wskazany w umowie cywilnoprawnej, czyli nadal Wnioskodawca jako osoba fizyczna (J.G.), a nie firma (I.P., J.G.). Na zakup powyższej nieruchomości Wnioskodawca zawarł z bankiem umowę kredytu hipotecznego jako osoba fizyczna (J.G.).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy jeżeli Wnioskodawca podpisze umowę z D… jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą i powierzy w zarządzanie środki pieniężne to czy przychody wygenerowane przez D… i przelewane co miesiąc na konto firmowe będą przychodami firmy i czy do kosztów uzyskania przychodu Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć koszty prowizji pobieranych przez Dom M, a także koszty operacyjne jego firmy np. koszt leasingu samochodu, telefonu, koszt składek na ubezpieczenia społeczne itp. ...
  2. Czy jeżeli po odebraniu mieszkania i podpisaniu aktu notarialnego Wnioskodawca wprowadzi przedmiotowe mieszkanie do ewidencji środków trwałych firmy (I.P., J.G.), a następnie wynajmie je osobom trzecim na cele mieszkaniowe to czy odsetki od kredytu hipotecznego, zawartego na os. fizyczną (J.G.) będą stanowiły koszt uzyskania przychodu (firmy I.P., J.G.).) z tytułu najmu ...

Odpowiedź na pytanie pierwsze stanowi przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej. Wniosek Pana w zakresie pytania drugiego zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją.

Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli podpisze on umowę z domem maklerskim jako firma (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą I.P., J.G.) to zyski wygenerowane przez D…będą stanowiły tzw. przychody kapitałowe z jego firmy tak samo jak np. odsetki od lokat założonych na koncie firmowym zgodnie z art. 30a pkt 1, ppkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od os. fizycznych z dn. 26.07.1991 r., a zatem będzie mógł zaliczyć wszelkie koszty firmy do KUP i pomniejszyć przychody wygenerowane przez Dom M a podatek zapłacić od dochodu zgodnie z zasadą przychód firmy (t.j. przychody z działalności gospodarczej + zyski kapitałowe wygenerowane przez D…) minus koszty (t.j. wszelkie koszty firmy) = dochód firmy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne.

Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających. Przychód określony powyżej powstaje w momencie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, o czym stanowi art. 17 ust. 1b ustawy.

Przepis art. 5a pkt 13 ustawy zawiera definicję pochodnych instrumentów finansowych stwierdzając, że wyrażenie to oznacza instrumenty finansowe, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538 ze zm.).

Stosownie do przepisu art. 2 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy instrumentami finansowymi w rozumieniu ustawy są:

  1. papiery wartościowe;
  2. niebędące papierami wartościowymi:

  1. tytuły uczestnictwa w instytucjach zbiorowego inwestowania,
  2. instrumenty rynku pieniężnego,
  3. finansowe kontrakty terminowe oraz inne równoważne instrumenty finansowe rozliczane pieniężnie, umowy forward dotyczące stóp procentowych, swapy akcyjne, swapy na stopy procentowe, swapy walutowe,
  4. opcje kupna lub sprzedaży instrumentów finansowych, opcje na stopy procentowe, opcje walutowe, opcje na takie opcje, oraz inne równoważne instrumenty finansowe rozliczane pieniężnie,
  5. prawa majątkowe, których cena zależy bezpośrednio lub pośrednio od wartości oznaczonych co do gatunku rzeczy, określonych rodzajów energii, mierników i limitów wielkości produkcji lub emisji zanieczyszczeń (pochodne instrumenty towarowe),
  6. inne instrumenty, jeżeli zostały dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym na terytorium państwa członkowskiego lub są przedmiotem ubiegania się o takie dopuszczenie.

Z powyższego wynika, iż w kategorii instrumentów finansowych mieszczą się również transakcje zawierane na rynku walutowym XX.

Sposób opodatkowania tychże przychodów reguluje art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia m.in. pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu.

Zgodnie z art. 30b ust. 4 tej ustawy przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli odpłatne zbycie papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Zgodnie z przedstawionym przez Wnioskodawcę opisem zdarzenia przyszłego transakcje na rynku walutowym XX będą przeprowadzane w ramach działalności gospodarczej.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (w art. 5a pkt 6) definiuje działalność gospodarczą (pozarolniczą działalność gospodarczą) jako działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
  • prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie do treści art. 14 ust. 1 ustawy za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Artykuł 14 ust. 1a ustawy stanowi, iż przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Zgodnie z treścią art. 14 ust. 1c ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Zakupione w „transakcji nierzeczywistej” środki pieniężne na rynku walutowym XX nie są w trakcie realizacji transakcji własnością podatnika ani też nie wpływają na jego konto walutowe. Rozliczenie transakcji następuje bowiem nie w gotówce, tylko w wirtualnej przestrzeni elektronicznych systemów rozliczeń. Inwestor nabywa pochodny instrument wobec tego w tym momencie nie ponosi kosztów na ich nabycie. Z dniem zawarcia umowy strony transakcji nabywają prawo majątkowe do ewentualnego uzyskania świadczenia w przyszłości, to jednak nie jest to równoznaczne z uzyskaniem przychodu należnego. Dopiero od momentu, w którym osoba uprawniona realizuje prawo wynikające z instrumentu pochodnego uzyskuje ona przychód należny w rozumieniu art. 14 ust. 1 ustawy. Trzeba więc przyjąć, iż realizacja praw wynikających z instrumentu pochodnego jest warunkiem koniecznym, by przychód należny mógł się pojawić.

Kwestię kosztów reguluje art. 22 ust. 1 ustawy, według którego kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Wyrażenie „w celu osiągnięcia przychodu” zawarte we wskazanym przepisie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z osiąganiem przedmiotowych przychodów podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu. Zauważyć należy, iż przez sformułowanie „w celu” należy rozumieć dążenie do osiągnięcia jakiegoś stanu rzeczy (przychodu), a dążenie podatnika ma przymiot „celowości”, jeżeli na podstawie dostępnej wiedzy o związkach przyczynowo-skutkowych można zasadnie uznać, że poniesiony koszt może przynieść oczekiwane następstwo (przychód). Zatem, możliwość kwalifikowania konkretnego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu, uzależniona jest od rzetelnej i całościowej oceny tego, czy w świetle wszystkich występujących w sprawie okoliczności w momencie dokonywania wydatku, będzie on miał odzwierciedlenie w przychodach.

Aby zatem dany wydatek mógł zostać zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodu musi spełniać łącznie następujące przesłanki:

  • musi być ponoszony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu;
  • nie może być wymieniony w art. 23 w/w ustawy, wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów;
  • musi być należycie udokumentowany.

W tym stanie rzeczy koszty prowizji pobieranych przez D… należy zaliczyć do kosztów uzyskania z uwagi na bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poniesieniem tych wydatków, a ewentualnym uzyskaniem przychodu.

W odniesieniu do pozostałych kosztów (leasingu samochodu, telefonu, składek …) należy stwierdzić, iż obowiązkiem podatnika, jako odnoszącego ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu, zgodnie z dyspozycją przepisu wyrażonego w art. 22 ust. 1 powołanej ustawy.

W kwestii dotyczącej momentu poniesienia kosztów uzyskania przychodów znajduje zastosowanie art. 23 ust. 1 pkt 38a ustawy, który stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych - do czasu realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo rezygnacji z realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo ich odpłatnego zbycia - o ile wydatki te, stosownie do art. 22g ust. 3 i 4, nie powiększają wartości początkowej środka trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Zatem wydatki wymienione w art. 23 ust. 1 pkt 38a ustawy nie są kosztem uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia. Stają się nimi natomiast przy ustalaniu dochodu:

  • w związku z realizacją praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych,
  • rezygnacji z realizacji praw wynikających z tych instrumentów,
  • z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych.

Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, iż Wnioskodawca zamierza zawierać transakcje na rynku walutowym XX, w celu spekulacyjnym. Transakcje te mogą zatem kończyć się zyskiem lub stratą.

Jeżeli w wyniku realizacji prawa majątkowego Wnioskodawca otrzymuje środki pieniężne w wysokości dodatniego wyniku transakcji (zysku), to w dacie ich otrzymania powstaje przychód podatkowy, zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast jeśli wnioskodawca w wyniku zawartych transakcji ponosi stratę (ujemny wynik transakcji), na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy stanowi on koszt uzyskania przychodów, w momencie realizacji prawa majątkowego.

Reasumując, w świetle opisanego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej prawa podatkowego zdarzenia przyszłego, przedmiotowy przychód z operacji na rynku walutowym należy zakwalifikować jako przychód z działalności gospodarczej.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania pierwszego, mimo błędnej oceny prawnej (art. 30 a ust. 1 pkt 3 nie ma zastosowania w odniesieniu do opisanego zdarzenia przyszłego), należy uznać za prawidłowe pod warunkiem, iż wydatki, które Wnioskodawca zamierza zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu będą spełniały przesłanki określone w art. 22 ust. 1 ww. ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj