Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-387/08-2/MZ
z 5 grudnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-387/08-2/MZ
Data
2008.12.05



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Przedmiot podatku

Podatek od spadków i darowizn --> Obowiązek podatkowy --> Powstanie obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
dziedziczenie
obowiązek podatkowy
podatek od spadków i darowizn
przedmiot opodatkowania
spadek
spadkobiercy


Istota interpretacji
Wnioskodawczyni nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku od spadku po zmarłym mężu, jeżeli mąż nie był współwłaścicielem działek



Wniosek ORD-IN 697 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 06.10.2008 r. (data wpływu 07.10.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie nabycia spadku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.10.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie nabycia spadku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 08 października 1987 r. na podstawie aktu notarialnego rodzice J.. i S….. G………. przekazali swoją nieruchomość za emeryturę swoim córkom. Wnioskodawczyni D…… P……., będąc zamężna z W… P…, nie mając rozdzielności majątkowej otrzymała działki położone w M……., tj. działka nr 51-2424 m 2 i nr 13-10504 m 2 ogólnego obszaru 1 ha 29a 28 m 2. Została założona księga wieczysta dla działek 51 i 13 ogólnego obszaru 1 ha 29 a 28 m 2 położonych w M, dla której Sąd Rejonowy IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą Kw. Nr ……………../1, w której wpisane są prawa własności na rzecz D… P…… córki J…. i S……. W dniu 23 kwietnia 1999 r. zmarł mąż Wnioskodawczyni W…… .

W dniu 26.11.2008 Wnioskodawczyni złożyła osobiście uzupełnienie do wniosku, w którym zawarła dodatkowo następujące informacje:

Notariusz zażądał uregulowania podatku z Urzędu Skarbowego w Wołominie po zmarłym mężu W.P. Po okazaniu wszystkich dokumentów własności Urząd Skarbowy stwierdził, że figuruje w nich tylko D…….. P…….. Stwierdził również, że mąż nienależy do tej nieruchomości i nie mają z czego naliczyć podatku Skarbowego. Z uwagi na napotykane trudności u Notariusza Wnioskodawczyni złożyła wniosek o udzielenie interpretacji indywidualnej. Wnioskodawczyni oświadcza, że w 1973 r. w tym obrębie rejonie 3-06 działki Nr 13 została pobudowana Fabryka…” i wysypisko śmieci. Według przeprowadzonych ustaleń opinii BPRW i Woj. Inspektora Sanitarnego działka znajduje się w strefie ochrony fabryki i wysypiska. W strefie tej nie wolno było lokalizować żadnych budynków oraz upraw rolnych. Działka stała się skażona i nieużytkiem, porośnięta krzakami i drzewami samosiejki. Nie była prowadzona żadna działalność gospodarcza z powodu zagrożenia: azbestem i fenolem przez fabrykę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W związku z powyższym czy działki Nr 13 i 51 należą do majątku wspólnego, czy Wnioskodawczyni powinna je włączyć do masy spadkowej, a co za tym idzie czy powinna zapłacić podatek od spadku, ponieważ chce sprzedać część tej darowizny otrzymanej od swoich rodziców, która jest zapisana wyłącznie na Wnioskodawczynię...

Zdaniem wnioskodawcy:

Wnioskodawczyni D… P…… córka J… i S….. G……… uważa, że jest jedynym właścicielem tej nieruchomości Nr działek 51 i 13 o powierzchni 1 ha 29a 28 m 2 położonych w M przy ul. P i ul. O. Rodzice Wnioskodawczyni J.i S. G.. przekazali jej nieruchomość notarialnie i założyli księgę wieczystą tylko dla D……. P………, we wszystkich dokumentach figuruje tylko D……. P………. Uważa, że akt notarialny i księga wieczysta są niepodważalne.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem dziedziczenia.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn nie zawiera definicji pojęcia „spadek”, dlatego należy w tym zakresie odwołać się do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). W myśl przepisu art. 922 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego przez spadkobranie należy rozumieć przejście praw i obowiązków majątkowych zmarłego z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób. Na spadek składa się ogół praw i obowiązków należących do zmarłego w chwili jego śmierci, które ze swej istoty mogą przejść na jego następców prawnych. Zgodnie z poglądami doktryny przedmiotu, nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami. Określenie spadku następuje w drodze zastosowania czterech kryteriów: prawa i obowiązki mają charakter cywilnoprawny, majątkowy, nie są ściśle związane z osobą zmarłego, nie przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy osoby te są spadkobiercami.

Zgodnie z treścią art. 922 Kodeksu cywilnego spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą śmierci przechodzą na następców prawnych. W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą jego otwarcia (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem podlegającym przepisom prawa spadkowego. Zaś spadek nabywa się na podstawie testamentu - jak w Pani przypadku, lub z ustawy (art. 926 § 1 K. c.).

Zgodnie z treścią art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142 poz. 1514 ze zm.) obowiązek podatkowy przy nabyciu w drodze dziedziczenia powstaje z chwilą przyjęcia spadku. W przypadku, gdy nabycie nie zgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem (orzeczeniem Sądu) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się postanowienia (art. 6 ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn). Przy nabyciu w drodze dziedziczenia decydujące znaczenie będzie mieć data otwarcia spadku, czyli data śmierci spadkodawcy.

Z przedstawionego przez Wnioskodawczynię stanu faktycznego wynika, iż otrzymała od swoich rodziców działki, wszystkie dokumenty, tj. akt notarialny, księga wieczysta są wystawione wyłącznie na Wnioskodawczynię. W dokumentach tych nie widnieje zmarły mąż jako współwłaściciel. Z wniosku nie wynika, aby Wnioskodawczyni zawarła z mężem umowę majątkową rozszerzającą wspólnotę małżeńską odnośnie ww. działek otrzymanych w drodze darowizny.

A zatem, Wnioskodawczyni nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku od spadku po zmarłym mężu, jeżeli mąż nie był współwłaścicielem działek.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistniałego zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj