Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-1319/12/AK
z 23 stycznia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 października 2012 r. (data wpływu 29 października 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku sporządzenia spisu z natury towarów (własnych oraz nabytych) przez spółkę osobową w związku z jej połączeniem ze spółką z o.o. – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 29 października 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku sporządzenia spisu z natury towarów (własnych oraz nabytych) przez spółkę osobową w związku z jej połączeniem ze spółką z o.o.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka (dalej: „Spółka osobowa") ze względów biznesowych planuje połączenie ze spółką z o.o. poprzez zawiązanie nowej spółki kapitałowej (dalej: „Spółka nowo zawiązana"), zgodnie z art. 492 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), na którą przejdzie majątek łączących się spółek w zamian za akcje (lub udziały) wydane wspólnikom łączących się spółek.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy w przypadku połączenia „Spółki osobowej" ze „Spółką z o.o." poprzez zawiązanie „Spółki nowo zawiązanej", „Spółka osobowa" obowiązana będzie na podstawie art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług do sporządzenia spisu z natury towarów (własnych oraz nabytych) oraz zapłacenia podatku od towarów i usług obliczonego na podstawie sporządzonego spisu?


Zdaniem Wnioskodawcy, we wskazanym zdarzeniu przyszłym połączenie „Spółki osobowej" ze „Spółką z o. o." poprzez zawiązanie nowej spółki kapitałowej nie jest równoznaczne z rozwiązaniem spółki osobowej, o którym mowa w art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Tym samym „Spółka osobowa" nie będzie zobowiązana do sporządzenia spisu z natury towarów (własnych oraz nabytych) oraz uiszczenia należnego podatku obliczonego na podstawie sporządzonego spisu.

Spółka wskazała, iż zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej opodatkowaniu podatkiem podlegają również towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów.

Zaznaczyła, że art. 14 ustawy określa zasady opodatkowania specyficznego zdarzenia, jakim jest zaprzestanie przez podatnika VAT wykonywania działalności gospodarczej. Ratio legis tego przepisu ma na celu opodatkowanie tych towarów, które w wyniku zaprzestania przez podatnika wykonywania działalności gospodarczej, nie będą przedmiotem dostawy podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a wejdą do majątku prywatnego wspólników takich spółek (tzw. opodatkowanie konsumpcji).


Spółka stwierdziła, że w wyniku analizowanego połączenia „Spółki osobowej" ze „Spółką z. o.o.", zawiązana zostanie nowa spółka kapitałowa, która wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki (w tym podatkowe) „Spółki osobowej" i będzie kontynuowała jej działalność. Wskazała, iż kwestia następstwa prawnego związanego z łączeniem się spółek uregulowana została w następujących przepisach:


  • art. 494 § 1 K.s.h., zgodnie z którym „Spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki",
  • art. 93 § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym „Osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniki łączenia się osobowych i kapitałowych spółek handlowych występuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek".


W opinii Spółki, w przedmiotowym zdarzeniu przyszłym nie można mówić o zakończeniu działalności gospodarczej „Spółki osobowej", gdyż (po połączeniu) działalność gospodarcza spółki osobowej zostanie de facto przeniesiona do „Spółki nowo zawiązanej" i będzie przez nią kontynuowana. W konsekwencji, art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług nie powinien znaleźć zastosowania. W przeciwnym przypadku mogłoby dojść do podwójnego opodatkowania towarów należących do „Spółki osobowej" (raz przez spółkę osobową i po raz drugi, przez „Spółkę nowo zawiązaną"), co w oczywisty sposób naruszyłoby zasadę neutralności VAT.

Spółka wskazała, iż powyższe stanowisko (w podobnym stanie faktycznym), potwierdził Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30 stycznia 2006 r., sygn. BP/443-167c/05, zgodnie z którym: „w przypadku zastosowania trybu łączenia się podmiotów zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych poprzez utworzenie nowego podmiotu nie zaistnieją po stronie podatnika łączącego się mającego status spółki jawnej okoliczności wymienione w art. 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. Osoba prawna powstała wskutek połączenia jest bowiem następcą prawnym, który niejako kontynuuje działalność łączącego się podmiotu."

Podobne stanowisko zostało zaprezentowane w Komentarzu do art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług autorstwa A. Bartosiewicza i R. Kubackiego, w którym uznano, że „w sytuacji, gdy osoba fizyczna przeznaczy otrzymane ze spółki towary na prowadzenie dalszej działalności opodatkowanej, nie ma miejsca ich faktyczna konsumpcja, dany towar zaś opodatkowany byłby de facto u tego samego podmiotu podwójnie - po raz pierwszy w momencie rozwiązania spółki, po raz drugi zaś przy jego dostawie".


Ponadto Spółka zauważyła, że argumentem przemawiającym za brakiem zastosowania art. 14 ustawy w analizowanym zdarzeniu przyszłym jest sama konstrukcja połączenia spółek przez zawiązanie nowej spółki. Mianowicie:


  • zgodnie z cytowanym powyżej art. 494 § 1 K.s.h., „spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa (podkreślenie Spółki) i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki",
  • zgodnie z art. 493 § 2 K.s.h., „połączenie następuje z dniem wpisania połączenia (podkreślenie Spółki) do rejestru właściwego według siedziby, odpowiednio spółki przejmującej albo spółki nowo zawiązanej (dzień połączenia). Wpis ten wywołuje skutek wykreślenia spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki, z uwzględnieniem art. 507",
  • zgodnie z art. 493 § 4 K.s.h., „wykreślenie spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki nie może nastąpić przed dniem wpisania do rejestru nowej spółki (podkreślenie Spółki)".


Zdaniem Spółki, zestawienie ww. przepisów K.s.h. prowadzi do wniosku, że „Spółka nowo zawiązana" wstąpi we wszystkie prawa łączących się spółek („Spółki osobowej" i „Spółki z o.o."), w tym także w prawo własności towarów (wytworzonych oraz nabytych) w momencie jej wpisania do rejestru. W konsekwencji, dostawa towarów „przejętych” przez „Spółkę nowo zawiązaną" będzie podlegała opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Natomiast techniczne wykreślenie z rejestru „Spółki osobowej" nastąpi (zgodnie z art. 493 § 4 K.s.h.) dopiero po wpisaniu „Spółki nowo zawiązanej", a więc po tym jak wszystkie prawa (w tym własność towarów) i obowiązki „Spółki osobowej" przejdą na „Spółkę nowo zawiązaną". Tym samym, w opinii Spółki, w momencie formalnego wykreślenia Jej z rejestru, nie będzie posiadała już żadnych towarów, które mogłyby stać się przedmiotem spisu z natury i opodatkowania zgodnie z dyspozycją art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż będą one już własnością „Spółki nowo zawiązanej".

Biorąc pod uwagę powyższą argumentację, Spółka stoi na stanowisku, że w wyniku analizowanego połączenia nie będzie zobowiązana do sporządzenia spisu z natury towarów (własnych oraz nabytych), ani do uiszczenia obliczonego na tej podstawie należnego podatku od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj