Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-745/08-2/EWW
z 10 listopada 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-745/08-2/EWW
Data
2008.11.10


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne


Słowa kluczowe
dostawa towarów
druk
książka
nabycie wewnątrzwspólnotowe
podatek od towarów i usług
stawki podatku


Istota interpretacji
W opisanej sytuacji wystąpi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w którym do podstawy opodatkowania należy wliczyć wartość licencji, zatem nabycie to, zgodnie z § 7 ust. 1 pkt 9 lit. a rozporządzenia, podlegać będzie opodatkowaniu stawką 0%.



Wniosek ORD-IN 747 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej reprezentowanej przez Pełnomocnika Pana, przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2008 r. (data wpływu 14 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 14 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej: Spółka) planuje zawrzeć szereg umów z właścicielami praw autorskich, podatnikami podatku od wartości dodanej, mających siedzibę na terenie Unii Europejskiej. W umowach tych pojawią się sformułowania, że właściciel praw autorskich „wyprodukuje i sprzeda”, „przygotuje i sprzeda” itp. określoną ilość książek związanych z tymi prawami na rzecz Spółki. Druk nie odbędzie się na materiałach Spółki. W umowach tych zostaną udzielone jej prawa autorskie (licencje) na sprzedaż tych egzemplarzy - książek, ich promocję i inne podobne czynności. Odpłatność w umowach zostanie ustalona w wysokości za jedną sztukę książki z uwzględnieniem należności licencyjnej, której wysokość nie zostanie wyszczególniona. W umowach będzie zapisane, że cena za egzemplarz zawiera należność licencyjną. Na fakturach otrzymywanych od właścicieli praw autorskich będzie zapisane, że przedmiotem transakcji były książki.

Do Spółki od właściciela praw autorskich dostarczane będą gotowe wyroby - książki, które w niezmienionej postaci trafią ostatecznie do klientów.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka całość transakcji powinna rozpoznać jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (dalej: WNT) opodatkowane, zgodnie z dyspozycją wynikającą z § 7 ust. 1 pkt 9 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), stawką w wysokości 0%...


Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionej sytuacji winien on rozpoznać WNT, które zgodnie z § 7 ust. 1 pkt 9 lit. a rozporządzenia, podlegać będzie opodatkowaniu w wysokości 0%.


W przedmiotowym stanie faktycznym kluczowym dla rozstrzygnięcia jest, czy właściciel praw autorskich dokonuje na rzecz Spółki dostawy, czy świadczy usługi związane z przekazaniem licencji.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, „opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, (...), podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. (...);
  3. (...);
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. (...)”.


WNT zostało z kolei zdefiniowane w art. 9 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, „przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz”.


Z literalnej wykładni tego przepisu wprost wynika, że jedną z przesłanek koniecznych do uznania danej transakcji za WNT, jest „nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel”.

Definicja towarów została zawarta w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że „ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy ruchome (...), które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty”. Oczywistym jest, że książki są rzeczami ruchomymi, a zatem należą do „towarów”, o których mowa w tym przepisie.


Istotą zawieranych umów będzie przekazanie Spółce książek, które stają się przedmiotami obrotu w momencie przeniesienia na nią prawa do rozporządzenia nimi „jak właściciel”.

Książki są rzeczami ruchomymi w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, co do których właściciel praw majątkowych - aby Spółka mogła nimi rozporządzać „jak właściciel” - musi przenieść prawo ich posiadania na nabywcę. Jako że książki te są rzeczami oznaczonymi co do gatunku, przeniesienie ich własności wymaga ich wydania (art. 155 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny - Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), czyli przeniesienia również ich posiadania na wydawcę, co pozwala temu ostatniemu na rozporządzanie tymi rzeczami „jak właściciel”. Tym samym, następuje w takim przypadku przeniesienie przez wydawcę na Spółkę prawa do rozporządzania „jak właściciel” książkami przygotowanymi, bądź wyprodukowanymi przez lub na rzecz właściciela praw majątkowych, co czyni tę czynność dostawą towarów. Prawo do dysponowania tymi książkami w momencie przekazania Zainteresowanemu zostaje przeniesione. Z dniem przekazania, to on zaczyna dysponować książkami „jak właściciel”.

Podobny pogląd został wyrażony m.in. przez Janusza Zubrzyckiego w Leksykonie VAT 2006 (Wydawnictwo Unimex, Wrocław, 2006).

Na podobny temat (przekazania książek drukowanych przez drukarnię na jej materiałach) wypowiedział się m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z dnia 28 marca 2007 r. (sygn. akt III SA/Gl 607/06). W uzasadnieniu tego wyroku można m.in. przeczytać, że „(...) dostawa towarów występuje zawsze, gdy w wyniku danej transakcji nabywca będzie mógł faktycznie dysponować rzeczą i wbrew twierdzeniu organu odwoławczego z taką sytuacją mamy do czynienia w niniejszej sprawie. Bezspornym jest, że podatnik wykonuje produkt na własnym materiale i dostarcza go odbiorcy. Bezspornym też należy uznać, że z chwilą wydania towaru traci prawo własności materiału, na którym książka czy czasopismo zostały wydrukowane i przenosi władztwo nad rzeczą na kontrahenta”. Z wyroku tego zatem wprost wynika, że przekazane przez drukarnię książki, wydrukowane na jej materiałach, stanowią dostawę towarów, a nie usługę.


Taki sam pogląd wyrażony został również w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku w wyroku z dnia 30 października 2007 r. (sygn. akt l SA/Gd 578/07).

Również na podobny temat wypowiedział się Urząd Skarbowy Warszawa Ursynów w postanowieniu z dnia 6 lipca 2005 r. (nr 1438/443/135-100/05/AP). Można w nim m.in. przeczytać, że „w przypadku gdy przedmiotem wykonywanych czynności jest wydrukowanie książek, czynności te należy uznać za dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku VAT o ile wykonujący to zlecenie przenosi prawo do rozporządzenia tym towarem jak właściciel na nabywcę a towar ten stanowi produkt końcowy występujący samodzielnie w obrocie (...)”.

Spółka również zaznaczyła, że istotą zawartej umowy między nią a właścicielem jest dostarczenie książek, czyli towarów w rozumieniu ustawy o VAT, przeznaczonych do dalszej sprzedaży, a nie przekazanie licencji. Jednakże przeniesienie licencji jest warunkiem koniecznym, aby mogła ona legalnie dystrybuować tą książkę na terytorium Polski.

Wnioskodawca uważa ponadto, że bez znaczenia jest przy tym fakt, że w cenie za książkę ujęty został koszt licencji, gdyż zgodnie z art. 31 ust. 2 pkt 2, „podstawa opodatkowania, (...), obejmuje wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia”. Użycie zwrotu „takie jak" oznacza, że wymienione w tym przepisie wydatki dodatkowe mają charakter przykładowy i nie stanowią katalogu zamkniętego. Oznacza to, że podstawa opodatkowania obejmuje wszystkie dodatkowe koszty pobierane przez dostawcę.

Ponadto, zgodnie z art. 29 ust. 17 ustawy o VAT „podstawą opodatkowania w imporcie usług jest kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić, z wyjątkiem gdy wartość usługi została wliczona do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów zgodnie z art. 31 ust. 2 pkt 2 lub wartość usługi - na podstawie odrębnych przepisów - zwiększa wartość celną importowanego towaru albo w przypadku gdy podatek został rozliczony przez usługodawcę”.

Z przepisu tego zatem wprost wynika, że wartość usługi może zostać zaliczona do podstawy opodatkowania przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów. Przepisy nie przewidują żadnych ograniczeń w tym zakresie. Z łącznej analizy tych przepisów wynika, że usługa stanowiąca wydatek dodatkowy może zostać wliczona do podstawy opodatkowania przy WNT.

Od przepisów tych nie zostały przewidziane żadne wyjątki. Uznać zatem należy, że w opisywanej sytuacji należności licencyjne (stanowiące usługi w rozumieniu ustawy o VAT), które stanowią element ceny za książkę będą „wydatkiem dodatkowym" pobieranym przez dostawcę, który winien zostać uwzględniony w podstawie opodatkowania WNT.

Spółka ponadto wskazała, że zdarza się, że podobne umowy obecnie zawierane są również z właścicielami praw majątkowych mających siedzibę poza obszarem Wspólnoty Europejskiej. Gotowe książki są wtedy dostarczane do Polski i wykazywane przez Spółkę jako „import towarów”. Import ten wykazywany jest w deklaracjach SAD-3, a organy celne nie kwestionują takiej kwalifikacji.


Zdaniem Spółki, w opisanej sytuacji wystąpi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w którym do podstawy opodatkowania należy wliczyć wartość licencji, zatem nabycie to, zgodnie z § 7 ust. 1 pkt 9 lit. a rozporządzenia, podlegać będzie opodatkowaniu stawką 0%.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Dodatkowo tut. Organ informuje, iż zgodnie z § 7 ust. 1 pkt 9 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek (PKWiU ex 22.11) – z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek – oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

Tut. Organ informuje ponadto, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisywanym zdarzeniu przyszłym, które nie zostały objęte pytaniem oraz własnym stanowiskiem w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone. Dotyczy to w szczególności ustalenia podstawy opodatkowania przedmiotowego nabycia.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj