Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-1248/08-6/JS
z 17 grudnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-1248/08-6/JS
Data
2008.12.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
kapitały pieniężne
koszty uzyskania przychodów
nabycie spadku
papier wartościowy
sprzedaż akcji


Istota interpretacji
koszty uzyskania przychodów ze sprzedaży akcji nabytych w drodze spadku



Wniosek ORD-IN 350 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 14.08.2008 r. (data wpływu 27.08.2008 r.) oraz uzupełnieniu z dnia 04.11.2008 r. (data wpływu 07.11.2008 r.) na wezwanie Nr IPPB2/415-1248/08-2/JS z dnia 29.10.2008 r. (data nadania 29.10.2008 r.) i uzupełnieniu z dnia 08.12.2008 r. (data wpływu 15.12.2008 r.) na wezwanie Nr IPPB2/415-1248/08-4/JS z dnia 27.11.2008 r. (data nadania 27.11.2008 r., data doręczenia 04.12.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych jest:

  • prawidłowe w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży akcji nabytych w drodze spadku kosztów obsługi prawnej udzielonej przez kancelarię, polegającej na prowadzeniu negocjacji z potencjalnym nabywcą, a także z osobą która zgłasza roszczenia do akcji oraz na sporządzaniu projektu bilingwalnej umowy sprzedaży akcji, w tym dokonaniu statusu prawnego akcji,
  • nieprawidłowe w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży akcji nabytych w drodze spadku kosztów postępowania spadkowego oraz kosztów pomocy prawnej udzielonej przez kancelarię.


UZASADNIENIE

W dniu 27.08.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży akcji nabytych w drodze spadku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 11 stycznia 2005 roku zmarł ojciec Wnioskodawczyni. W skład spadku po zmarłym wchodziły jedynie akcje pracownicze w RWE Stoen S.A. obciążone na rzecz wierzycieli spadkodawcy, gdyż spadkodawca zawarł z osobą trzecią umowę przelewu wierzytelności przyszłej w zakresie zapłaty ceny za zbywane akcje, umowę użytkowania oraz umowy przedwstępne sprzedaży akcji. Spadkobiercami ojca Wnioskodawczyni było dziesięcioro jego dzieci w tym Wnioskodawczyni. Spadkobiercy uznali, iż akcje pracownicze wchodzące do masy spadkowej należy zbyć w celu zaspokojenia długów spadkowych. Postępowanie spadkowe w związku z zawartością masy spadkowej miało na celu tylko i wyłącznie umożliwienie spadkobiercom zbycia akcji w celu wykazania legitymacji następstwa prawnego. Po uzyskaniu stosownego postanowienia o stwierdzeniu praw do spadku po ojcu Wnioskodawczyni, spadkobiercy planują zbyć akcje. Jednakże z uwagi na prawa osób trzecich do akcji, a także konieczność prowadzenia skomplikowanych trójstronnych negocjacji oraz ustaleń prawnych koniecznym okazało się skorzystanie z pomocy wykwalifikowanych prawników - Kancelarii Prawnej.

Pismem z dnia 29.10.2008 r. Nr IPPB2/415-1248/08-2/JS oraz pismem z dnia 27.11.2008 r. Nr IPPB2/415-1248/08-4/JS wezwano Wnioskodawczynię o uzupełnienie wniosku poprzez przesłanie aktualnego pełnomocnictwa lub innego dokumentu, z którego wynika prawo do występowania w imieniu Wnioskodawcy z wnioskiem o interpretacje przepisów prawa podatkowego.

Braki formalne zostały uzupełnione w terminie (data nadania 10.12.2008 r., data wpływu 15.12.2008 r.).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy koszty postępowania spadkowego (w sytuacji gdy w skład masy spadkowej wchodzą tylko akcje) wykazane fakturami VAT i poniesione przez spadkobierców, w tym koszty pomocy prawnej udzielonej przez kancelarię (wykazane fakturami VAT), stanowią koszt uzyskania przychodu ze zbywanych akcji...
  2. Czy koszty obsługi prawnej (wykazane fakturami VAT) udzielonej przez kancelarię polegającej na prowadzeniu negocjacji z potencjalnym nabywcą, a także z osobą, która zgłasza roszczenia do akcji oraz na sporządzeniu projektu bilingwalnej umowy sprzedaży akcji, w tym dokonaniu ustaleń statusu prawnego akcji stanowią koszt uzyskania przychodu ze zbywanych akcji...


Zdaniem Wnioskodawczyni:

1. Koszty postępowania spadkowego stanowią koszt uzyskania przychodu ze zbywanych akcji (spadku).

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztem uzyskania przychodu są wydatki poniesione w celu uzyskania przychodu. Niewątpliwie w celu sprzedaży nabytych akcji niezbędnym było spadkobiercom uzyskanie stosownego postanowieniem Sądu. Bez niego bowiem nie mogli legitymować się dokumentem potwierdzającym ich własność. Wydatki poniesione więc w celu uzyskania postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku powinny zostać uznane za koszt uzyskania przychodu. Bez poniesienia powyższego kosztu uzyskanie przychodu ze sprzedaży akcji nie byłoby możliwe. Jednocześnie wskazać należy, że z uwagi na ilość spadkobierców a także w związku z uczestnictwem w postępowaniu wierzyciela spadkodawcy niezbędne było poniesienie wydatków na pomoc wykwalifikowanego prawnika. Jednocześnie koszty te nie są wymienione w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując stwierdzić należy, że wszystkie koszty poniesione przez spadkobierców w celu uzyskania postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku obejmującego tylko i wyłącznie akcje uznać należy za koszt uzyskania przychodu ze sprzedaży tych akcji.

2. Koszty pomocy prawnej przy negocjacjach związanych ze zbyciem akcji, ustaleniami dotyczącymi stanu prawnego akcji oraz przy sporządzaniu umowy sprzedaży stanowią koszty uzyskania przychodu.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztem uzyskania przychodu są wydatki poniesione w celu uzyskania przychodu. Zawiłość sytuacji prawnej w jakiej znaleźli się spadkobiercy wynika m.in. z uwagi na ilość spadkobierców (10 osób), a także fakt, że nabyte w drodze spadkobrania akcje obciążone były prawami osób trzecich. Mianowicie spadkodawca zawarł z osobą trzecią umowę przelewu wierzytelności przyszłej w zakresie zapłaty ceny za zbywane akcje, umowę użytkowania oraz umowy przedwstępne sprzedaży akcji. Dodatkowo prowadzone są trójstronne negocjacje między nabywcą, spadkobiercami a wierzycielem spadkodawcy. Z uwagi na powyższe względy okazało się niemożliwym doprowadzenie do sfinalizowania transakcji (zbycia akcji) przez spadkobierców bez pomocy wykwalifikowanego prawnika. Pomoc prawnika obejmuje czynności zmierzające wprost do sprzedaży akcji tj. negocjowanie umowy zarówno z nabywcą, jak i z wierzycielem spadkodawcy, ustalenie stanu prawnego akcji z biurem maklerskim, w tym w zakresie prawa pierwokupu akcji oraz sporządzenie i analiza umowy w dwóch językach (jako że potencjalny nabywca posługuje się językiem niemieckim). Reasumując stwierdzić należy, że koszty poniesione na obsługę prawną transakcji sprzedaży (udokumentowane faktorami VAT) stanowią koszt uzyskania przychodu ze sprzedaży. Jednocześnie kaszty te nie są wymienione w art. 23 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w części dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży akcji nabytych w drodze spadku kosztów obsługi prawnej udzielonej przez kancelarię, polegającej na prowadzeniu negocjacji z potencjalnym nabywcą, a także z osobą która zgłasza roszczenia do akcji oraz na sporządzaniu projektu bilingwalnej umowy sprzedaży akcji, w tym dokonaniu statusu prawnego akcji uznaje się za prawidłowe, natomiast w części dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży akcji nabytych w drodze spadku kosztów postępowania spadkowego oraz kosztów pomocy prawnej udzielonej przez kancelarię uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy źródłem przychodu są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c). Stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych, uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Przy ustalaniu wartości przychodów, o których mowa m.in. w art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stosuje się odpowiednio przepisy art. 19 tej ustawy. Zgodnie z art. 19 ust. 1 w związku z art. 17 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z odpłatnego zbycia jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Natomiast stosownie do treści art. 30b ust. 1 ww. ustawy, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Zasady ustalenia dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, określone zostały w art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem, dochodem z odpłatnego zbycia papierów wartościowych jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.

Jednakże, należy zaznaczyć, że w przypadku nabycia papierów wartościowych w drodze spadku, nie występuje koszt nabycia tych papierów, ponieważ nie zostały poniesione żadne wydatki na ich nabycie. Tym samym do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawczyni nie może zaliczyć kosztów postępowania spadkowego oraz kosztów pomocy prawnej udzielonej przez kancelarię (w celu otrzymania spadku), z uwagi na fakt, iż są to koszty związane z nabyciem spadku, a nie z nabyciem przedmiotowych akcji.

Podstawą, od której wylicza się podatek dochodowy, jest w związku z tym cała kwota uzyskana ze sprzedaży odziedziczonych akcji, pomniejszona o ewentualne koszty sprzedaży.

W przedmiotowej sprawie przychód uzyskany ze sprzedaży akcji otrzymanych w spadku Wnioskodawczyni może pomniejszyć o koszty obsługi prawnej udzielonej przez kancelarię, polegającej na prowadzeniu negocjacji z potencjalnym nabywcą, a także z osobą która zgłasza roszczenia do akcji oraz na sporządzaniu projektu bilingwalnej umowy sprzedaży akcji, w tym dokonaniu statusu prawnego akcji, gdyż są to wydatki związane z odpłatnym zbyciem tych akcji.

Dodatkowo należy dodać, iż zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 105 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolny od podatku dochodowego jest dochód uzyskany ze zbycia akcji (udziałów) otrzymanych w drodze spadku albo darowizny - w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn. Tym samym część uzyskanego przez Wnioskodawczynię dochodu ze sprzedaży papierów wartościowych może podlegać zwolnieniu z opodatkowania na mocy powołanego uprzednio przepisu art. 21 ust. 1 pkt 105 ww. ustawy. Wolny od podatku dochodowego będzie dochód uzyskany ze zbycia papierów wartościowych otrzymanych w drodze spadku jedynie w części odpowiadającej kwocie zapłaconego przez Wnioskodawczynię podatku od spadków i darowizn z tytułu nabycia zbytych następnie akcji. O wyliczoną kwotę zapłaconego podatku od spadku, przypadającą na nabyte w drodze spadku akcje, można pomniejszyć dochód uzyskany ze zbycia akcji otrzymanych w drodze spadku.

Reasumując kwota uzyskana przez Wnioskodawczynię z tytułu sprzedaży akcji nabytych w drodze spadku stanowi źródło przychodu w rozumieniu przepisów art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kwota uzyskana ze sprzedaży tych akcji może być pomniejszona o koszty obsługi prawnej udzielonej przez kancelarię, polegającej na prowadzeniu negocjacji z potencjalnym nabywcą, a także z osobą która zgłasza roszczenia do akcji oraz na sporządzaniu projektu bilingwalnej umowy sprzedaży akcji, w tym dokonaniu statusu prawnego akcji. Do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawczyni nie może zaliczyć kosztów postępowania spadkowego oraz kosztów pomocy prawnej udzielonej przez kancelarię związanych z nabyciem spadku.

Interpretacja dotyczy przedstawionego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul.1-ego Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj