Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-692/08/BW
z 10 listopada 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP2/443-692/08/BW
Data
2008.11.10



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy dostawie towarów --> Miejsce dostawy towarów


Słowa kluczowe
faktura
miejsce świadczenia przy dostawie towarów
nabycie wewnątrzwspólnotowe
transakcja wewnątrzwspólnotowa


Istota interpretacji
Czy transakcja, w której materiał nabywany od podatnika czeskiego, a następnie poddany obróbce we Włoszech jest dla Spółki wewnątrzwspólnotowym nabyciem?



Wniosek ORD-IN 915 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 14 lipca 2008r. (data wpływu 21 lipca 2008r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 października 2008r. (data wpływu 20 października 2008r.) oraz pismem z dnia 14 października 2008r. (data wpływu 3 listopada 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania:

- czy transakcja, w której materiał nabywany od podatnika czeskiego, a następnie poddany obróbce we Włoszech jest dla Spółki wewnątrzwspólnotowym nabyciem materiału opodatkowanym w Polsce,

jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 lipca 2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania:

- czy transakcja, w której materiał nabywany od podatnika czeskiego, a następnie poddany obróbce we Włoszech jest dla Spółki wewnątrzwspólnotowym nabyciem materiału opodatkowanym w Polsce,
- czy z tytułu przemieszczenia towarów na teren Włoch Spółka powinna zarejestrować się jako podatnik VAT we Włoszech.

Ww. wniosek został uzupełniony:

- pismem z dnia 14 października 2008r. (data wpływu 20 października 2008r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 9 października 2008r., znak: IBPP2/443-692/08/BW oraz
- pismem z dnia 14 października 2008r. (data wpływu 3 listopada 2008r. (będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 21 października 2008r. znak: IBPP2/443-692/08/BW.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest zarejestrowany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych w Polsce. Zakupił w Czechach materiał (blachę), który dostawca przewiezie do Włoch, gdzie zostanie dokonana obróbka na powierzonym materiale – blacha zostanie pocięta i zespawana na elementy konstrukcyjne służące do budowy hali.

Wnioskodawca wskazał, że Spółka czeska wystawi fakturę sprzedaży na zakupione materiały, podając Jego numer VAT do transakcji wewnątrzwspólnotowych. Po wykonaniu usługi, materiał poddany obróbce zostanie niezwłocznie przetransportowany do Polski. Przywóz materiałów od kontrahenta włoskiego dokonywany jest na bieżąco w zależności od mocy przerobowych kontrahenta włoskiego, któremu zlecono obróbkę na powierzonym materiale.

Ponadto Wnioskodawca wskazał, że kontrahent włoski wystawi fakturę sprzedaży na niego za usługę na powierzonym materiale podając Jego numer VAT do transakcji wewnątrzwspólnotowych. Podatnik włoski wystawi fakturę bez VAT z informacją, że usługa na ruchomym majątku rzeczowym jest opodatkowana u nabywcy (Wnioskodawcy).

Wnioskodawca poinformował też, że materiał poddany obróbce we Włoszech po przywiezieniu do Polski i uzupełnieniu o dalsze materiały podlega dalszym pracom polegającym na montażu konstrukcji stalowych na budowie wraz z pomalowaniem.

Wnioskodawca wskazał także, że obaj kontrahenci (czeski i włoski) posiadają w swoich krajach ważny nr VAT UE. Numery identyfikacyjne VAT UE będą wykazywane na wszystkich fakturach dotyczących wskazanych transakcji.

W uzupełnieniu przedmiotowego wniosku Wnioskodawca wyjaśnił, iż zgodnie z umową z czeskim dostawcą blachy miejscem dostawy towaru są Włochy. Transport organizuje i ubezpiecza czeski dostawca. Koszt transportu jest wliczony w cenę blachy.
Wnioskodawca wskazał też, że zgodnie z umową z włoskim usługodawcą transport przerobionego materiału jest wliczony w cenę usługi. Ze względów organizacyjnych transport zleca polskiej firmie transportowej, następnie usługa jest refakturowana na włoskiego usługodawcę.

Ponadto Wnioskodawca wskazał, że przywieziony z Włoch przerobiony materiał służy do wykonywania czynności opodatkowanych.

W związku z powyższym zadano, m.in., następujące pytania:

  1. Czy transakcja, w której materiał nabywany od podatnika czeskiego, a następnie poddany obróbce we Włoszech jest dla Spółki wewnątrzwspólnotowym nabyciem materiału opodatkowanym w Polsce...
  2. Czy z tytułu przemieszczenia towarów na teren Włoch Spółka powinna zarejestrować się jako podatnik VAT we Włoszech...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wewnatrzwspólnotowe nabycie towarów to nabycie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, jeśli towary te w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz (art. 9 ust. 1 ustawy). Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów jest opodatkowane w kraju zakończenia transportu/wysyłki, a wiec wyłącznie w Polsce, ponieważ towary zostały zakupione od czeskiego podatnika VAT, a w wyniku dokonanej obróbki na powierzonym materiale, towary ostatecznie dostarczone zostały do Polski.

Natomiast obróbka materiałów wykonana we Włoszech to usługa na ruchomym majątku rzeczowym. Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy o VAT w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone. Natomiast jeśli nabywca poda wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane miejscem świadczenia ww. usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem, że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane. Ponieważ w przedmiotowym przypadku przerobiony materiał zostanie niezwłocznie przetransportowany na terytorium Polski oraz na fakturze będzie znajdował się ważny numer NIP UE Wnioskowawcy, transakcja powinna być opodatkowana jako import usług w Polsce.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Przepis ust. 2 powołanego artykułu stanowi, iż przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:

  1. nabywcą towarów jest:
    a) podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
    b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a- z zastrzeżeniem art. 10;
  2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.

Potraktowanie danej czynności jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów zawsze wymaga spełnienia dwóch podstawowych warunków:

- po pierwsze, podmiot z jednego państwa członkowskiego musi nabyć prawo do rozporządzania towarami jak właściciel,
- po drugie, po nabyciu towary są przemieszczane na terytorium innego państwa członkowskiego niż państwo wysyłki, przy czym nie gra tu roli, kto faktycznie przewozi towar i na czyje zlecenie jest to czynione.

Ponadto aby daną czynność uznać za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów muszą być spełnione inne przesłanki, mianowicie nabywane przez podatnika towary muszą służyć czynnościom opodatkowanym wykonywanym przez tego podatnika.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca zakupił w Czechach materiał (blachę). Spółka czeska wystawi fakturę sprzedaży na zakupione materiały, przy czym materiał ten zostanie przewieziony przez czeskiego dostawcę do Włoch, gdzie zostanie poddany obróbce. Koszt transportu jest wliczony w cenę blachy.

Po wykonaniu usługi, materiał poddany obróbce zostanie następnie niezwłocznie przewieziony do Polski. Transport przerobionego materiału jest wliczony w cenę usługi. Ze względów organizacyjnych transport przerobionego materiału Wnioskodawca zleca polskiej firmie transportowej, a następnie usługa jest refakturowana na włoskiego usługodawcę.

Przywieziony z Włoch przerobiony materiał służy do wykonywania czynności opodatkowanych.

Należy zwrócić uwagę, iż w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług, ustawodawca określił zasady rozliczania ww. podatku z tytułu transakcji pomiędzy podmiotami z różnych krajów, które mają miejsce bądź traktowane są jako mające miejsce na ściśle określonym terytorium. Zgodnie z przepisami ustawy, w przypadku dostawy towarów, która ma miejsce pomiędzy różnymi krajami, ustawodawca wskazując na miejsce świadczenia dostawy określił miejsce jej opodatkowania.

Zgodnie z art. 25 ust. 1 ww. ustawy o VAT wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uznaje się za dokonane za terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu.

W myśl natomiast ust. 2 tegoż przepisu, nie wyłączając zastosowania ust. 1 w przypadku gdy nabywca, o którym mowa w art. 9 ust. 2, przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów podał numer przyznany mu przez dane państwo członkowskie dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych inne niż państwo członkowskie, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uznaje się za dokonane również na terytorium tego państwa członkowskiego, chyba że nabywca udowodni, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów:

  1. zostało opodatkowane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu, lub
  2. zostało uznane za opodatkowane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu, ze względu na zastosowanie procedury uproszczonej w wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej, o której mowa w dziale XII.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz przedstawiony stan faktyczny stwierdzić należy, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów dokonane jest na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W takiej sytuacji czynność ta podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Odnosząc się do pytania Wnioskodawcy, czy z tytułu przemieszczenia towarów na teren Włoch Spółka powinna zarejestrować się jako podatnik VAT we Włoszech tut. organ pragnie wyjaśnić, iż o sposobie rozliczania podatku od wartości dodanej i jego wysokości, oraz o podmiocie zobowiązanym do jego rozliczenia przesądzają w takim przypadku włoskie przepisy prawa podatkowego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ponadto Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach informuje, że poruszona w przedmiotowym wniosku kwestia dotycząca uznania, czy opisana we wniosku usługa obróbki na ruchomym majątku rzeczowym jest opodatkowana w Polsce jako import usług będzie przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj