Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-1760/08-2/JB
z 28 listopada 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-1760/08-2/JB
Data
2008.11.28


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
cesja
deweloper
dokumentowanie
faktura VAT
garaż
lokal mieszkalny
odstępne
sprzedaż
świadczenie usług
umowa przedwstępna
zwrot nakładów


Istota interpretacji
Sposób dokumentowania w przypadku cesji praw i obowiązków z umowy przedwstępnej sprzedaży lokali mieszkalnych



Wniosek ORD-IN 380 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10 września 2008r. (data wpływu 19 września 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu wystawiania faktur VAT w związku z cesją praw z umowy przedwstępnej sprzedaży - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 września 2008r. do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu wystawiania faktur VAT w związku z cesją praw z umowy przedwstępnej sprzedaży.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Na mocy aktu notarialnego z dnia …. 2006r. zawarta została pomiędzy …..Sp. z o.o. deweloper”=""> oraz Spółką umowa przedwstępna sprzedaży 30 lokali mieszkalnych w budynku wielorodzinnym oraz udziałów we współwłasności wielostanowiskowego garażu znajdującego się w tym budynku. Cena sprzedaży została określona przez Strony na łączną kwotę ….. zł brutto. Wnioskodawca uiścił na rzecz Dewelopera pierwszą ratę ceny stanowiącą 20% wartości przedmiotu umowy i otrzymał fakturę VAT potwierdzającą dokonanie płatności. Jednocześnie strony ustaliły, iż pozostałe raty w wysokości wynikającej z przedwstępnej umowy sprzedaży będą wpłacane przez Spółkę po ukończeniu poszczególnych etapów prac.

Wnioskodawca zawierał następnie z osobami fizycznymi umowy przeniesienia praw do nabycia poszczególnych lokali oraz udziałów we współwłasności wielostanowiskowego garażu . Na mocy tych umów Nabywcy wstępowali w prawa i obowiązki Wnioskodawcy dotyczące konkretnego lokalu mieszkalnego, a wynikające z treści umowy przedwstępnej sprzedaży z dnia …. 2006r. W Umowie cesji praw zarówno Deweloper jak i Wnioskodawca wyrazili zgodę na cesje praw i obowiązków z łączącej ich umowy.

Ponadto, na mocy Umowy cesji praw, Nabywcy zobowiązywali się do zapłaty na rzecz Wnioskodawcy określonej kwoty odstępnego, która obejmowała wynagrodzenie Spółki z tytułu cesji praw i obowiązków z umowy przedwstępnej sprzedaży oraz zwrot nakładów poniesionych przez Wnioskodawcę do czasu podpisania Umowy cesji praw. Pozostałą część kwoty za lokal Nabywcy zobowiązani byli zapłacić bezpośrednio Developerowi.

Po uzyskaniu odstępnego od Nabywców Wnioskodawca wystawiał im faktury VAT ze stawką 22% na kwotę odstępnego obejmującą wynagrodzenie Spółki z tytułu cesji oraz kwotę nakładów poniesionych przez Spółkę na rzecz Dewelopera stanowiących pierwszą ratę za lokal.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca jest uprawniony do uwzględniania w fakturach wystawianych Nabywcom pełnej kwoty odstępnego, tj. wynagrodzenia z tytułu cesji praw z umowy przedwstępnej sprzedaży, jak również zwrotu nakładów poniesionych przez niego na rzecz Developera i stanowiących pierwszą ratę za lokal...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Jednocześnie zgodnie z art. 106 ust. 4 Ustawy o VAT podatnicy nie mają obowiązku wystawiania faktur osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.

Przez sprzedaż, zgodnie z Ustawą o VAT rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Zgodnie z art. 8 ust. 1 Ustawy o VAT przez świadczenie usług należy rozumieć każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Natomiast przez dostawę towarów rozumieć należy przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W związku z powyższym, w przedstawionym stanie faktycznym cesja praw i obowiązków z umowy przedwstępnej sprzedaży lokali mieszkalnych stanowi świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Nakłady poniesione przez Wnioskodawcę należy traktować jako jeden z elementów wynagrodzenia za powyższą usługę. Na podstawie umowy cesji praw, strony korzystając z możliwości swobodnego kształtowania umowy, uzgodniły, że wszelkie rozliczenia nastąpią pomiędzy nimi, bez konieczności angażowania Dewelopera i oczekiwania od niego korygowania wcześniej prawidłowo wystawianych faktur. Powyższe jest szczególnie uzasadnione tym, ze Wnioskodawca jest stroną umowy cesji. Zaangażowanie Dewelopera byłoby uzasadnione w sytuacji gdyby nastąpiło odstąpienie od umowy pierwotnej przez Wnioskodawcę. W stanie faktycznym jednak, nic takiego nie nastąpiło. Dopiero w wyniku zawartej Umowy cesji praw i obowiązków powstał stosunek prawny miedzy Deweloperem a Nabywcą. Tym samym, zdaniem Wnioskodawcy, jako że świadczył on usługi na rzecz osób fizycznych, uprawniony był do wystawienia im faktur VAT na kwotę odstępnego, która obejmowała również nakłady poniesione przez Wnioskodawcę z tytułu zapłaty pierwszej raty należności za zakupywane lokale. Jednocześnie stosownie do zawartych aktów notarialnych, rozliczenie z tytułu Umowy cesji następuje pomiędzy Wnioskodawcą a Nabywcami. Umowę cesji praw, zdaniem Wnioskodawcy, należy potraktować jako całościową usługę. W konsekwencji rozliczenie powinno być udokumentowane fakturą VAT ze stawką 22%, zgodnie z art. 106 Ustawy o VAT. Wnioskodawca działał prawidłowo wystawiając fakturę zgodnie z umową.

Zdaniem Wnioskodawcy, taki sposób fakturowania płatności od Nabywców lokali jest prawidłowy i nie wymaga korygowania przez Developera faktury VAT, która została wystawiona Wnioskodawcy po zapłaceniu przez niego pierwszej raty za lokale. Deweloper nie jest też obowiązany wystawić faktury VAT na kwotę pierwszej raty na rzecz Nabywców, bowiem płatności te zostały rozliczone bezpośrednio pomiędzy Wnioskodawcą a osobami fizycznymi nabywającymi od niego prawa z umowy przedwstępnej sprzedaży. Dopiero następne płatności będą dokonywane bezpośrednio pomiędzy Deweloperem a Nabywcą.

Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości powyższej interpretacji oraz zachowania podatnika.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14 c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj