Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-475/08/AM
z 14 listopada 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-475/08/AM
Data
2008.11.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Definicje legalne


Słowa kluczowe
agent ubezpieczeniowy
pośrednictwo
umowa międzynarodowa
usługi ubezpieczeniowe
Wielka Brytania
zakłady osób zagranicznych


Istota interpretacji
Czy sprzedaż ubezpieczeń prowadzi do powstania zakładu Spółki w Wielkiej Brytanii i opodatkowania prowadzonej tam działalności na terenie Wielkiej Brytanii?



Wniosek ORD-IN 1004 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 roku w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 21 sierpnia 2008 r. (data wpływu 1 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wynikających z prowadzenia działalności na terenie Wielkiej Brytanii – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 1 września 2008 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wynikających z prowadzenia działalności na terenie Wielkiej Brytanii.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Na podstawie zezwolenia wydanego przez organ nadzoru, w ramach prowadzonej działalności ubezpieczeniowej, Spółka wykonuje czynności ubezpieczeniowe związane z oferowaniem i udzielaniem ochrony na wypadek ryzyka wystąpienia skutków zdarzeń losowych w dziale I – ubezpieczenia na życie. W tym zakresie, zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy o działalności ubezpieczeniowej, Wnioskodawca zawiera lub zleca zawieranie umów ubezpieczenia uprawnionym pośrednikom ubezpieczeniowym, spełniającym warunki uznania ich za agentów ubezpieczeniowych w znaczeniu ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym.

Spółka planuje sprzedaż ubezpieczeń na życie na terenie Wielkiej Brytanii bez zakładania oddziału. Zamierza sprzedawać ubezpieczenia w formie tzw. działalności transgranicznej na zasadzie swobody świadczenia usług. Ubezpieczenia będą sprzedawane za pośrednictwem agenta ubezpieczeniowego (dalej: Agent) będącego spółką kapitałową z siedzibą w Polsce, posiadającą odpowiednie licencje wydane przez właściwe władze w Polsce, uprawniające do działalności w charakterze pośrednika/agenta ubezpieczeniowego, będącego „multiagentem”, który nie posiada i nie zamierza zakładać żadnego oddziału, ani przedstawicielstwa na terenie Wielkiej Brytanii. Agent ten będzie działał na zasadzie działalności transgranicznej.


Planowane warunki sprzedaży ubezpieczeń na życie na terenie Wielkiej Brytanii są następujące:


  1. oferta sprzedaży ma dotyczyć ubezpieczeń na życie dla obywateli polskich, ewentualnie innych państw;
  2. umowy ubezpieczenia będą zawierane za pośrednictwem Agenta. Agent doprowadza do podpisania przez klienta wniosku o zawarcie umowy ubezpieczenia, na podstawie którego polisa jest wystawiana przez Spółkę w Polsce, a następnie przekazywana za pośrednictwem Agenta klientowi (Agent nie zawiera w imieniu Spółki umów ubezpieczenia, lecz jedynie pośredniczy w ich zawieraniu);
  3. do zawarcia umowy ubezpieczenia dochodzi z chwilą doręczenia klientowi przez Agenta polisy ubezpieczeniowej wystawionej przez Spółkę;
  4. przedstawicielami Agenta będą osoby fizyczne uprawnione do wykonywania czynności agencyjnych w rozumieniu ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym, prowadzące samodzielną działalność w tym zakresie zarejestrowaną w Polsce. Będą oni odbierać od potencjalnych klientów wnioski o zawarcie umowy ubezpieczenia, a następnie przekazywać je do Polski, gdzie Spółka będzie podejmowała decyzję, co do zawarcia lub odmowy zawarcia umowy ubezpieczenia.


W związku z powyższym Wnioskodawca zadał pytanie.


Czy sprzedaż ubezpieczeń w opisany sposób prowadzi do powstania zakładu Spółki w Wielkiej Brytanii i opodatkowania prowadzonej tam działalności na terenie Wielkiej Brytanii...


Zdaniem Wnioskodawcy, prowadzenie działalności polegającej na sprzedaży ubezpieczeń za pośrednictwem Agenta nie prowadzi do powstania tam zakładu Spółki, a tym samym nie powoduje również konieczności opodatkowania osiąganych tam dochodów na terenie Wielkiej Brytanii. Pojecie „zakładu” zostało zdefiniowane w art. 5 Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zgodnie z tym przepisem do powstania zakładu może dojść w sytuacji, gdy:


  1. przedsiębiorstwo posiada w wielkiej Brytanii stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa (np. oddział, filię, biuro);
  2. przedsiębiorstwo działa na terytorium Wielkiej Brytanii za pośrednictwem przedstawiciela zależnego.


Spółka nie zamierza otwierać filii, ani oddziału na terenie Wielkiej Brytanii, lecz będzie dokonywać sprzedaży ubezpieczeń wyłącznie za pośrednictwem Agenta, który – w ocenie Wnioskodawcy – posiada status przedstawiciela niezależnego i działać będzie w imieniu Spółki w ramach swojej zwykłej działalności. Zgodnie z art. 5 ust. 6 Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie uważa się, że przedsiębiorstwo posiada zakład w danym państwie tylko z tego powodu, że podejmuje ono w tym państwie czynności za pośrednictwem maklera, generalnego komisanta albo jakiegokolwiek innego niezależnego przedstawiciela, pod warunkiem, że osoby te działają w ramach swojej zwykłej działalności.


W związku z powyższym, osoba działająca w imieniu danego przedsiębiorstwa nie stanowi zakładu tego przedsiębiorstwa, jeżeli spełnia następujące warunki:


  1. jest niezależna od przedsiębiorstwa zarówno prawnie, jak i ekonomicznie;
  2. działając w imieniu przedsiębiorstwa działa w ramach swojej zwykłej działalności.


Niezależność Agenta w stosunku do przedsiębiorstwa, które on reprezentuje zależy od zakresu jej zobowiązań w stosunku do przedsiębiorstwa. Jako że Agent jest multiagentem, tzn. współpracuje z innymi zakładami ubezpieczeń, jego działalność nie jest oparta wyłącznie na zleceniach Spółki. Agent prowadzi działalność na własne ryzyko, a nadto w ramach tej działalności uzyskuje wynagrodzenie za wykorzystanie swych umiejętności i wiedzy. W prowadzonej przez Agenta działalności nie istnieje jego podległość wobec Spółki.

Agent jako Spółka niezależna prawnie i ekonomicznie od Wnioskodawcy prowadzić będzie sprzedaż ubezpieczeń w ramach swojej zwykłej działalności. Okoliczności te potwierdzają fakt niezależności Agenta w stosunku do Spółki, przesądzając o braku możliwości uznania prowadzonej przez Spółkę, za jego pośrednictwem, sprzedaży ubezpieczeń w Wielkiej Brytanii za zakład w rozumieniu art. 5 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.


W świetle obowiązującego zdarzenia przyszłego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej datowania.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj