Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-111/09-2/PR
z 5 marca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-111/09-2/PR
Data
2009.03.05



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
opodatkowanie
samodzielna działalność gospodarcza
umowa zlecenia


Istota interpretacji
opodatkowanie działalności gospodarczej wykonywanej samodzielnie



Wniosek ORD-IN 488 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 30.01.2009r. (data wpływu 05.02.2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania działalności gospodarczej wykonywanej samodzielnie - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05.02.2009r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania działalności gospodarczej wykonywanej samodzielnie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni w ramach działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 oraz art. 13 pkt 8 lit. „a” ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst. jedn. Dz. U. z 2000, nr 14, poz. 176 ze zm.) projektuje na rzecz firmy „G. C.” Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie różnego rodzaju materiały graficzne służące firmie ”G. C.” Sp. z o.o. do prowadzenia działalności marketingowej.

Z firmą „G. C.” Sp. z o. o. zawarła umowę regulującą ogólnie zasady wzajemnej współpracy z treści wskazanej wyżej umowy wynika w szczególności, że:

  1. Strony w okresie obowiązywania tej umowy zobowiązują się zawierać umowy o stworzenie przez Zainteresowaną dzieł niezbędnych firmie „G. C.” Sp. z o.o. do prowadzenia działalności reklamowo - marketingowej przedsiębiorstwa zamawiającego.
  2. Wzór umowy, o jakiej mowa wyżej stanowi załącznik numer 1 do umowy regulującą ogólnie zasady wzajemnej współpracy pomiędzy Wnioskodawczynią i firmą „G. C.” Sp. z o.o.
  3. „G. C.” Sp. z o.o. zobowiązuje się składać zamówienia na wykonanie dzieł w taki sposób, aby minimalne wynagrodzenie Wnioskodawczyni w każdym miesiącu obowiązywania niniejszej umowy nie było mniejsze niż 4.000 zł. (cztery tysiące złotych).
  4. Wobec osób trzecich za działania Zainteresowanej podjęte na podstawie umów zawartych pomiędzy nią i „G. C.” Sp. z o.o. odpowiada „G. C.” Sp. z o.o.
  5. „G. C.” Sp. z o.o. ma jednak prawo wystąpić przeciwko niej z roszczeniami regresowymi z tytułu zaspokojenia przez „G. C.” Sp. z o.o. roszczeń z jakimi przeciwko „G. C.” Sp. z o.o. wystąpią osoby trzecie w każdym wypadku, gdy źródłem tych roszczeń będą świadczenia wykonane przez Wnioskodawczynię na podstawie umów jakie zawarła z „G. C.” Sp. z o.o.
  6. W okresie obowiązywania niniejszej umowy, wykonawca zobowiązuje się nie zawierać umów o dzieło lub umów zleceń z jakąkolwiek osobą trzecią.
  7. Zamawiający udostępni wykonawcy środki techniczne konieczne do wykonania przez wykonawcę zawartych przez strony umów o dzieło.


Dodatkowo na stworzenie konkretnych utworów zawierana jest oddzielna umowa określająca w szczególności: (I) utwór jaki ma zostać stworzony przez Wnioskodawczynię, (II) termin wykonania, (III) należne jej wynagrodzenia, oraz (IV) postanowienia dotyczące przeniesienia na firmę „G. C.” Sp. z o.o. autorskich praw majątkowych do stworzonych przez nią utworów.

Zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa zaliczki na podatek dochodowy od wypłacanych świadczeń z tytułu wykonanych umów o dzieło nalicza i pobiera „G. C.” Sp. z o.o. Kopie umów o jakich mowa wyżej stanowią załącznik do niniejszej umowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zgodnie z odpowiednimi przepisami ustawy o VAT oraz przepisami wykonawczymi do tej ustawy wykonywanie przez podatnika w ramach działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 oraz art. 13 pkt 8 lit a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst. jedn. Dz. U. z 2000, nr 14, poz. 176 ze zm.), czynności projektowania materiałów graficznych służące zamawiającemu do prowadzenia działalności marketingowej jest opodatkowane podatkiem VAT w wypadku, gdy z umów łączących podatnika będącego wykonawcą utworów i zamawiającego wynika w szczególności, że:

(I) wykonawca wykonuje powierzone mu czynności w ramach działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 oraz art. 13 pkt 8 lit a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych,

(II) wykonawca nie ponosi ryzyka prowadzonej działalności ponieważ:

  1. wobec osób trzecich odpowiedzialność za działania wykonawcy spoczywa na zamawiającym,
  2. zamawiający zagwarantował wykonawcy minimalną miesięczną kwotę wynagrodzenia.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z treścią art. 15 ust. 3 ustawy o VAT za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 oraz art. 13 pkt 8 lit a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w każdym wypadku, gdy z umowy łączącej zamawiającego z wykonawcą wynika jednoznacznie, że wobec osób trzecich odpowiedzialność za czynności wykonane przez wykonawcę ponosi zamawiający.

Dodatkowo zgodnie z treścią art. 15 ust. 3a ustawy o VAT postanowienia art. 15 ust. 3 ustawy o VAT stosuje się odpowiednio do usług twórców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzanych w formie honorariów za przekazanie praw autorskich.

Biorąc pod uwagę opisane wyżej warunki wykonywania przez Wnioskodawczynię umów o dzieło na rzecz „G. C.” Sp. z o.o. należy stwierdzić, że spełnione są wszystkie warunki jakich ustawa o VAT wymaga, aby działalność wykonywana osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 oraz art. 13 pkt 8 lit a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie była uznana za samodzielnie wykonywaną działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT. W szczególności z treści zawartych umów wynika jednoznacznie, że wykonawca nie ponosi ryzyka prowadzonej działalności ponieważ:

  1. wobec osób trzecich odpowiedzialność za działania wykonawcy spoczywa na zamawiającym,
  2. zamawiający zagwarantował wykonawcy minimalną miesięczną kwotę wynagrodzenia.


Wobec powyższego zdaniem Wnioskodawczyni wykonywana przeze nią działalność polegająca na projektowaniu na rzecz firmy „G. C.” Sp. z o.o. różnego rodzaju materiałów graficznych służących firmie „G. C.” Sp. z o.o. do prowadzenia działalności marketingowej nie stanowi samodzielnej działalności gospodarczej o jakiej mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT i w konsekwencji nie powinna być opodatkowana podatkiem VAT bez względu na kwotę przychodu uzyskanego od firmy „G. C.” Sp. z o.o. w ciągu roku podatkowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj