Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1125/08/AM
z 27 lutego 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-1125/08/AM
Data
2009.02.27



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
agencja
moment powstania przychodów
okres rozliczeniowy
pośrednictwo pracy
powstanie przychodu
przychód


Istota interpretacji
Jaki dzień należy uznać za datę powstania przychodu? Czy jest to ostatni dzień miesiąca kalendarzowego lub ostatni dzień okresu 4-tygodniowego, czy 10-ty miesiąca następującego po danym miesiącu kalendarzowym - zgodnie z przyjętym w umowach terminem rozliczenia, czy też dzień faktycznego otrzymania rozliczenia od kontrahenta?



Wniosek ORD-IN 791 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 27 listopada 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP 02 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu powstania przychodu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02 grudnia 2008 r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu powstania przychodu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi agencję pośrednictwa pracy (w oparciu o certyfikat wydany przez Ministra Gospodarki i Pracy). Działalność agencji polega na rekrutacji polskich pracowników, weryfikacji ich kwalifikacji i uprawnień, przeprowadzenia innych niezbędnych formalności, aby w finalnym efekcie skierować wybrane osoby do pracy zagranicą do partnera biznesowego jakim jest agencja pośrednictwa pracy w danym kraju lub konkretna firma. Agencja nie jest pracodawcą. Umowy zawierane z partnerami zagranicznymi przewidują, iż wszelkie rozliczenia związane z pracą osób skierowanych przez agencję do pracy będą dokonywane, zależnie od kontrahenta, w okresach miesięcznych lub za kolejne 4 tygodnie (np. od początku 40 do końca 43 tygodnia) do 10 dnia następnego miesiąca. Termin 10 dnia następnego miesiąca pozwala ujednolicić terminy rozliczenia i jest przede wszystkim związany z faktem, że za poprzedni miesiąc (lub kolejne okresy 4-tygodniowe) kontrahenci muszą rozliczyć czas pracy poszczególnych pracowników, sporządzić dla Spółki raport z przepracowanego czasu i przesłać go drogą elektroniczną do agencji.

Przykładowo: jeśli kontrahentem jest holenderska agencja pracy, to rozliczenia pracowników dokonuje tygodniowo. Generalnie w czwartek każdego tygodnia za poprzedni tydzień. Są więc tygodnie, które występują na przełomie 2 miesięcy. Tak więc przy rozliczeniu w okresach 4-tygodniowych często te okresy nie zamykają się w jednym miesiącu kalendarzowym. Dlatego też, rozliczenie ostatnich dni miesiąca nie może być dostarczone Spółce wcześniej niż do 10-ego następnego miesiąca. Tylko i wyłącznie z przyczyn leżących po stronie kontrahenta zagranicznego. Otrzymany raport jest ze strony Spółki weryfikowany merytorycznie, porównywany z informacjami o czasie pracy uzyskanymi od wysłanych przez nas pracowników, wyjaśniane są ewentualne niezgodności i po ostatecznym uzgodnieniu stanowi podstawę naliczenia prowizji będącej dla jednostki wynagrodzeniem za świadczone usługi. Za każdy okres rozliczeniowy Spółka wystawia faktury VAT. Niestety, nawet pomimo tak określonych zapisów w umowie, zdarzają się niekiedy ze strony zagranicznych partnerów przekroczenia terminu 10-tego następnego miesiąca wynikające z przyczyn niezależnych od Spółki (są to okresy urlopowe lub dłuższe choroby osób odpowiedzialnych po stronie kontrahenta zagranicznego za przesłanie rozliczenia). W tych przypadkach, rozliczenia będące podstawą do wystawienia faktury VAT trafiają do Spółki, nawet pod koniec miesiąca, już po rozliczeniu podatków za poprzedni miesiąc.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W tak przedstawionej sytuacji jaki dzień należy uznać za datę powstania przychodu... Czy jest to ostatni dzień miesiąca kalendarzowego lub ostatni dzień okresu 4-tygodniowego, czy 10-ty miesiąca następującego po danym miesiącu kalendarzowym - zgodnie z przyjętym w umowach terminem rozliczenia, czy też dzień faktycznego otrzymania rozliczenia od kontrahenta...

Zdaniem Spółki, skoro w umowie przyjęto 10-ty dzień następnego miesiąca jako datę rozliczenia się za dany okres, to właśnie tego dnia powstaje przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W tym przypadku mają zastosowanie przepisy art. 12 ust. 3c. Tak więc, 10-ty dzień następnego miesiąca jest traktowany jako ostatni dzień okresu rozliczeniowego. I zgodnie z tym usługa zrealizowania w grudniu, rozliczona 10-go stycznia następnego roku stanie się przychodem w dacie rozliczenia - właśnie w styczniu kolejnego roku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, ze zm.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Na podstawie art. 12 ust. 3 wyżej wymienionej ustawy, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Stosownie do art. 12 ust. 3c ww. ustawy jeżeli strony ustalą, iż usługa rozliczana jest w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Dokonując analizy przytoczonego przepisu art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy wskazać, iż ustawodawca, w przypadku usługi rozliczanej w okresach rozliczeniowych, wskazał następujące możliwe daty powstania przychodu:

  • ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub
  • ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego na wystawionej fakturze.

Istotnym dla wskazania daty powstania przychodu jest okoliczność ustalenia w umowie (fakturze) rozliczania w okresie rozliczeniowym. Wystąpienie więc tej sytuacji – zależnej wyłącznie od woli stron – skutkuje rozliczaniem przychodu w zgodnie z cytowanym przepisem art. 12 ust. 3c ustawy, tj. w okresach rozliczeniowych.

W związku z powyższym należy uznać, że stanowisko Spółki odnośnie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach ul. Prosta 10, 25-366 Kielce po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj