Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-747/08-2/WM
z 18 lutego 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-747/08-2/WM
Data
2009.02.18


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
deweloper
podatek
ulga budowlana
zmiana
zwrot ulgi


Istota interpretacji
Czy w opisanej sytuacji Zainteresowana wraz z mężem będzie zobowiązana do zwrotu ulgi budowlanej, z której korzystali w rozliczeniach podatku za lata 1995-2003?



Wniosek ORD-IN 246 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 21 listopada 2008 r. (data wpływu 26 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie konieczności zwrotu wykorzystanej ulgi budowlanej – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE

W dniu 26 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 1995 r. Zainteresowana nabyła wraz z mężem działkę budowlaną. Zgodnie z pozwoleniem na budowę z dnia xx listopada 1995 r. rozpoczęto budowę domu jednorodzinnego. W latach 1995-2003 Wnioskodawczyni wraz z mężem korzystała z tzw. „dużej ulgi budowlanej”. Dnia 11 listopada 1999 r. zamieszkała w częściowo wykończonym domu. Jednocześnie nadal trwały dalsze prace wykończeniowe. Zakończenie budowy nastąpiło w sierpniu 2008 r. Powyższy fakt został potwierdzony zaświadczeniem Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 03 września 2008 r. Dnia 25 września 2008 r. Zainteresowana wraz z mężem zameldowała się w nowo oddanym budynku.


Zainteresowana wspólnie z mężem zamierza sprzedać w 2009 r. w/w nieruchomość, a następnie środki ze sprzedaży przeznaczyć na budowę nowego domu.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy w opisanej sytuacji Zainteresowana wraz z mężem będzie zobowiązana do zwrotu ulgi budowlanej, z której korzystali w rozliczeniach podatku za lata 1995-2003...
  2. Czy przy sprzedaży nieruchomości wystąpi obowiązek podatkowy...


Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie pierwsze.


Zdaniem Wnioskodawczyni, w zaistniałej sytuacji, nie jest zobowiązana do zwrotu ulgi budowlanej, ponieważ sprzedaż nieruchomości nie jest czynnością wymienioną w art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 27a ust. 13 w/w ustawy, w brzmieniu obowiązującym do końca 2001 r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie:

  1. wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,
  2. w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
  3. po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
  4. wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
  5. przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych


- do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Przy czym przepis art. 27a ust 1 pkt 1 lit. a) i b) w brzmieniu obowiązującym przed 01 stycznia 2002 r. stanowił, że podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik, poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na:

  • zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
  • budowę budynku mieszkalnego.

Z treści art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, że przepis art. 27a ust. 13, ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń, powstałych po dniu 01 stycznia 2002 r. Cyt. powyżej art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera zamknięty katalog zdarzeń powodujących obowiązek doliczania do dochodu lub podatku uprzednio odliczonych kwot. Wśród sytuacji skutkujących utratą prawa do ulgi budowlanej ustawodawca nie wymienił sprzedaży budynku mieszkalnego, z tytułu budowy którego podatnik skorzystał z odliczeń. W związku z tym wykorzystana ulga z tytułu wydatków poniesionych na budowę budynku mieszkalnego nie będzie podlegała zwrotowi.

Natomiast w kwestii zwrotu wykorzystanej ulgi z tytułu zakupu gruntu pod budowę budynku mieszkalnego zastosowanie ma art. 6 ust. 2 ww. ustawy z dnia 21 listopada 2001 r., zgodnie z którym przepis art. 45 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., ma zastosowanie do podatników, którzy przed dniem 01 stycznia 2002 r. odliczyli od podatku wydatki poniesione na zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu, a następnie po dniu 01 stycznia 2002 r. zbyli ten grunt.

Przepis art. 45 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 01 stycznia 2002 r., stanowił, iż w przypadku odliczenia od podatku wydatków poniesionych na zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu, a następnie zbycia tego gruntu lub prawa, podatnik jest obowiązany wykazać i doliczyć kwoty uprzednio odliczone od podatku należnego za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności. Z treści powyższego przepisu jednoznacznie wynika, iż w przypadku odliczania wydatków na zakup gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, późniejsze zbycie tego gruntu spowoduje konieczność zwrotu ulgi poprzez doliczenie do podatku, w roku zbycia, kwot uprzednio odliczonych.


Reasumując, należy stwierdzić, iż w omawianej sprawie, Wnioskodawczyni nie będzie zobowiązana do zwrotu ulgi budowlanej z tytułu sprzedaży budynku.

Natomiast, jeżeli z tytułu nabycia gruntu pod budowę budynku mieszkalnego Zainteresowana dokonała odliczeń od podatku z tytułu wydatków na jego zakup, i grunt ten wraz z domem mieszkalnym zamierza sprzedać, to będzie Ona obowiązana do wykazania i doliczenia kwoty uprzednio odliczonej od podatku z tego tytułu, do podatku należnego za rok podatkowy 2009, tj. za rok, w którym nastąpi zbycie nieruchomości.

Jeżeli z tytułu poniesienia wydatków na nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego odliczenia dokonano od dochodu, to w takim wypadku, przepisy prawa podatkowego nie obligują do wykazania i doliczenia do dochodu kwot uprzednio odliczonych z tego tytułu, w wypadku jego zbycia.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie tut. organ informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).


Mając powyższe na względzie, należy stwierdzić, iż interpretacje prawa podatkowego wydaje się wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie.

Z uwagi na to, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych został złożony przez Wnioskodawczynię, tut. organ zauważa, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla męża Wnioskodawczyni.


Małżonek Zainteresowanej chcąc uzyskać interpretację indywidualną powinien wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie.

Końcowo, tut. organ informuje, że w kwestii pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości w dniu 18 lutego 2009 r. wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie nr ILPB2/415-747/08-3/WM.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj