Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB4/415-63/09-2/SP
z 15 kwietnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB4/415-63/09-2/SP
Data
2009.04.15



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
budynek
data
przychód
sprzedaż nieruchomości
termin


Istota interpretacji
Ustalenie daty nabycia nieruchomości



Wniosek ORD-IN 318 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 10.01.2009 r. (data wpływu 27.01.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia daty nabycia nieruchomości – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.01.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia daty nabycia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 09.10.2008 r. Wnioskodawczyni sprzedała mieszkanie w P. za kwotę 238.000 zł. Mieszkanie to Wnioskodawczyni nabyła w 1999 r. na rynku pierwotnym od dewelopera na podstawie aktu notarialnego. Akt ten zobowiązywał dewelopera do wybudowania budynku i ustanowienia odrębnej własności mieszkania. W § 2 ww. aktu notarialnego, deweloper zobowiązał się wybudować mieszkanie do 31.12.2000 r., a Wnioskodawczyni zobowiązała się w tym terminie uiścić na rzecz dewelopera całą kwotę.

Pozwolenie na użytkowanie budynku, w którym było mieszkanie Wnioskodawczyni, uzyskano w dniu 30.01.2001 r. (§ 1 str. 4 aktu notarialnego).

Akt notarialny ustanawiający odrębną własność mieszkania został podpisany 28.01.2004 r. W § 4 tego aktu notarialnego została umieszczona informacja, iż wszelkie należności wobec dewelopera zostały uregulowane przed 01.01.2002 r.

Od 2002 roku deweloper mimo nalegań mieszkańców bloku miał problemy z ustanowieniem własności odrębnej poszczególnych lokali.

W związku z powyższym, własność odrębna została ustanowiona dopiero 28.01.2004 r., mimo zasiedlenia mieszkania od roku 2001.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Od jakiej daty należy liczyć okres 5 lat własności mieszkania...

Zdaniem wnioskodawcy:

Wnioskodawczyni uważa, iż okres 5 lat własności mieszkania powinien być liczony od dnia pełnej spłaty przed rokiem 2002, co jest również potwierdzone w § 4 aktu notarialnego z dnia 28.01.2004 r. Ważną datą jest także oddanie budynku do użytkowania w 2001 roku.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  • nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  • prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż w 1999 r. na podstawie aktu notarialnego deweloper zobowiązał się do wybudowania budynku i ustanowienia odrębnej własności mieszkania. Zgodnie z § 2 ww. aktu, deweloper zobowiązał się wybudować mieszkanie do 31.12.2000 r., a Wnioskodawczyni zobowiązała się w tym terminie uiścić na rzecz dewelopera całą kwotę. Budynek uzyskał pozwolenie na użytkowanie w dniu 30.01.2001 r. Akt notarialny ustanawiający odrębną własność mieszkania został podpisany 28.01.2004 r. Wszelkie należności wobec dewelopera zostały uregulowane przed 01.01.2002 r. W dniu 09.10.2008 r. Wnioskodawczyni sprzedała mieszkanie za kwotę 238.000 zł.

Zawarcie umowy o wybudowanie lokalu mieszkalnego, uregulowanie w całości należności za lokal, przekazanie mieszkania oraz fizyczny odbiór lokalu nie jest równoznaczne z nabyciem, bowiem czynności te nie wywarły skutku w postaci uzyskania prawa własności do przedmiotowego mieszkania przez Wnioskodawczynię.

Ustawodawca rozróżnia wyraźnie dwa pojęcia: nabycie i wybudowanie.

O wybudowaniu można mówić tylko w sytuacji, gdy np. osoba będąca właścicielem lub użytkownikiem wieczystym gruntu, uzyskuje pozwolenie na budowę.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż deweloper zobowiązał się do wybudowania budynku i ustanowienia odrębnej własności poszczególnych mieszkań.

Z powyższego należy wywnioskować, iż deweloper będąc właścicielem gruntu uzyskał pozwolenie na budowę i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wybudował budynek. Dzień 30.01.2001 r., w którym uzyskano pozwolenie na użytkowanie budynku nie oznacza daty nabycia przez Wnioskodawczynię lokalu w tym budynku, lecz datę zakończenie budowy przez dewelopera.

Nabycie rozumiane jest natomiast jako uzyskanie tytułu własności (nabycie własności) lub uzyskanie określonego prawa (nabycie prawa).

Podstawową formą nabycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości jest zawarcie umowy kupna-sprzedaży, zamiany, darowizny lub innej umowy, w której dotychczasowy właściciel zobowiązuje się do przeniesienia prawa własności do nieruchomości na jej nabywcę. Przy czym umowa zobowiązująca do przeniesienia prawa własności nieruchomości powinna być dla jej ważności zawarta w formie aktu notarialnego, zgodnie z art. 158 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Nabyć nieruchomość lub prawo majątkowe można np. zakupując, bądź pod tytułem darmym (w formie darowizny, w drodze spadku), w przypadku zaś ograniczonych praw rzeczowych również zawierając umowę o ustanowieniu tego prawa.

Wobec wyżej powołanych regulacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przedstawionym stanie faktycznym dla określenia czy zbycie mieszkania stanowi źródło przychodu, istotne znaczenie ma data nabycia tego mieszkania.

Zatem dopiero od końca roku, w którym w formie aktu notarialnego ustanowiono odrębną własność mieszkania i przeniesiono na Pani rzecz prawo własności tego mieszkania, tj. od dnia 28.01.2004 r. może być liczony ustawowy termin wskazany w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Mając na uwadze powyższe, za datę nabycia mieszkania można uznać dopiero datę podpisania aktu notarialnego, na mocy którego ustanowiono odrębną własność mieszkania, co miało miejsce w dniu 28.01.2004 r. W konsekwencji jego zbycie przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie stanowi źródło przychodu określone w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj