Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1067/08/NG
z 18 listopada 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-1067/08/NG
Data
2008.11.18



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
nieruchomości
odpisy amortyzacyjne


Istota interpretacji
Czy w okresie rozbudowy należy kontynuować amortyzację nieruchomości wg dotychczasowych zasad, czy wydzielić część niewynajmowaną i tej części nie amortyzować?
Czy odpisy amortyzacyjne stanowią koszt uzyskania przychodu?



Wniosek ORD-IN 478 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 27 sierpnia 2008r. (data wpływu do tut. Biura 09 września 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie możliwości i sposobu naliczania amortyzacji w okresie rozbudowy budynku będącego środkiem trwałym (pytania oznaczone we wniosku nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09 września 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie możliwości i sposobu naliczania amortyzacji w okresie rozbudowy budynku będącego środkiem trwałym (pytania oznaczone we wniosku nr 2).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest właścicielem budynku centrum handlowo–usługowo-rozrywkowego (dalej Centrum). Centrum jest wynajmowane przez najemców.

Spółka planuje rozbudowę istniejącego Centrum. Spółka uzyskała odpowiednie pozwolenie na rozbudowę, w którym znajdują się następujące zapisy: „zatwierdzam projekt budowlany i udzielam pozwolenia na budowę dla Spółki (…) na przebudowę i rozbudowę centrum handlowo – usługowo – rozrywkowego o obiekty przeznaczone na funkcje handlu, usług, rozrywki i parkingu wraz ze związanymi z obiektami i urządzeniami techniczno budowlanymi oraz rozbiórkę parkingów.”. Rozbudowa zostanie zakończona uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie rozbudowanego obiektu budowlanego.

Rozbudowa polega między innymi na wspomnianej w pozwoleniu rozbiórce otwartych parkingów zewnętrznych, na miejscu których powstanie rozbudowany budynek Centrum. Część istniejącego budynku Centrum zostanie również wyburzona w celu rozbudowy Centrum. W trakcie planowanych prac w dalszym ciągu funkcjonować będzie pozostała nierozbudowywana część Centrum – będzie to ok. 80% powierzchni wynajmowanej Centrum. Pozostała część ze względu na rozbudowę nie będzie w czasie prac wynajmowana. Planowany czas trwania rozbudowy przekracza rok. Po rozbudowie zwiększy się istotnie liczba najemców i kwota przychodów z czynszów z nieruchomości.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

Czy w okresie rozbudowy należy kontynuować amortyzację nieruchomości wg dotychczasowych zasad, czy wydzielić część niewynajmowaną i tej części nie amortyzować...

Czy odpisy amortyzacyjne stanowią koszt uzyskania przychodu...(pytania oznaczone we wniosku nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy pomimo, że w czasie wykonywania prac część budynku Centrum nie będzie używana, przez cały czas należy amortyzować obiekt w całości. Amortyzacja stanowi koszt uzyskania przychodu. Podstawą prawną takiego stanowiska wg Wnioskodawcy jest art. 16h ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r. nr 54 poz. 654 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16l i 16ł w/w ustawy (które wg Spółki nie mają zastosowania w analizowanym przypadku), dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonych w art. 16i-16k ustawy dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji i wybraną metodę stosują do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego.

Jednocześnie w art. 16c pkt 5 w/w ustawy ustawodawca podatkowy wskazał, że amortyzacji nie podlegają składniki majątku, które nie są używane na skutek zaprzestania działalności, w której te składniki były używane; w tym przypadku składniki te nie podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaprzestano tej działalności.

Wnioskodawca uważa, iż skoro w opisanym stanie faktycznym nie zaprzestanie wykonywania działalności a wprost przeciwnie zamierza ją rozszerzyć (czemu służyć ma inwestycja), to pomimo iż w okresie prowadzenia prac część budynku nie będzie oddawana w używanie na podstawie umowy najmu, Spółka przez cały czas powinna amortyzować taki środek trwały, a odpisy amortyzacyjne stanowią koszt uzyskania przychodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj