Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP3/443-1146/12/KG
z 29 listopada 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 9 października 2012r. (data wpływu 19 października 2012r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 listopada 2012r. (data wpływu 23 listopada 2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. „…” – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 października 2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. „…”. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 14 listopada 2012r. (data wpływu 23 listopada 2012r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca składa zapytanie w sprawie kwalifikowalności podatku VAT w projekcie inwestycyjnym „…” realizowanym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013.

Celem projektu jest wybudowanie bazy dydaktycznej, która poprawi jakość nauczania poprzez zastosowanie nowoczesnych metod kształcenia. Stworzona baza umożliwi wzmocnienie kształcenia w dziedzinie nauk matematycznych, w tym informatyki. Projekt przyczynia się do podniesienia jakości i upowszechnienia nowoczesnych metod kształcenia; zwiększenia współpracy między Uczelnią a przedsiębiorcami; skorelowanie kierunków kształcenia z potrzebami rynku pracy oraz w efekcie modernizacji gospodarki regionu.

W zakres niniejszego projektu wchodzi budowa budynku wraz z infrastrukturą, techniczną oraz wyposażenie obiektu w aparaturę naukową, multimedia i standardowe wyposażenie niezbędne do realizacji kształcenia. W budynku docelowo zostanie utworzone I. Centrum Modelowania Komputerowego.

W ramach realizacji projektu planuje się następujące etapy realizacji inwestycji:

  1. etap – realizację części nadziemnej w zakresie konstrukcji i instalacji wewnętrznych,
  2. etap – wykonanie elewacji i wewnętrzne prace wykończeniowe,
  3. etap – instalacja wyposażenia i aparatury.



Realizacja projektu przewiduje wykonanie budynku o powierzchni około 1000 m2, w tym:

  • sześć laboratoriów specjalistycznych,
  • dwie sale ćwiczeniowe,
  • trzy sale seminaryjne,
  • sześć pokoi dla pracowników.

Sale ćwiczeniowe i seminaryjne zostaną wyposażone w nowoczesną aparaturę audiowizualną, sterowaną komputerowo i połączone w ramach komputerowej sieci uniwersyteckiej. Wysoki poziom nauczania będzie osiągnięty dzięki temu, że kształcenie w obszarze matematyczno-informatycznym będzie prowadzone w oparciu o nowoczesne informatyczne wyposażenie.

Laboratoria komputerowe zostaną wyposażone w 90 zestawów komputerowych. Zakres rzeczowy projektu obejmuje także wyposażenie obiektu w meble (biurka, biurka komputerowe, krzesła, fotele, stoły, szafy). I. Centrum Modelowania Komputerowego funkcjonować będzie przede wszystkim w obszarze nauk matematycznych, w tym szczególnie informatyki (uzupełni nowopowstającą infrastrukturę Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego).

Infrastruktura wytworzona w ramach projektu pozwala na stosowanie nowoczesnych, innowacyjnych w skali światowej technik w dydaktyce i pracach naukowych, pozwalając na kontakt z wysokimi technologiami i umożliwiając prowadzenie zaawansowanych projektów naukowych.

Planowany całkowity koszt realizacji projektu wynosi 11.764.999,99 PLN (słownie: jedenaście milionów siedemset sześćdziesiąt cztery tysiące dziewięćset dziewięćdziesiąt dziewięć 99/100 PLN).

Z założeń wynika, że wybudowane obiekty oraz nabywane wyposażenie jest przeznaczone w całości na działalność badawczo-naukową, nie przynoszącą przychodów opodatkowanych VAT w przyszłości.

Ponadto Wnioskodawca informuje iż:

  • wszystkie faktury dokumentujące nabywane na potrzeby realizacji projektu towary i usługi były wystawione na Wnioskodawcę tj. Uniwersytet,
  • towary i usługi nabywane na potrzeby realizacji projektu nie mają związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT,
  • Wydział Matematyczno-Przyrodniczy funkcjonuje w ramach Uniwersytetu i nie jest odrębnym podmiotem,
  • w związku z funkcjonowaniem „I. Centrum Modelowania Komputerowego” Wnioskodawca nie uzyskuje i nie będzie uzyskiwał przychodów opodatkowanych podatkiem VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy istnieje możliwość odliczenia podatku VAT naliczonego przy realizacji projektu „…”?

Zdaniem Wnioskodawcy (ostateczna wersja przedstawiona w piśmie z dnia 14 listopada 2012r.), nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego w związku z prowadzoną działalnością, w tym projektu „…”.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t. j. z 2011r. Dz. U. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl natomiast art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zrealizował projekt inwestycyjnym „…”.

W zakres niniejszego projektu wchodzi budowa budynku wraz z infrastrukturą, techniczną oraz wyposażenie obiektu w aparaturę naukową, multimedia i standardowe wyposażenie niezbędne do realizacji kształcenia. W budynku docelowo zostanie utworzone „…”.

W związku z funkcjonowaniem „I. Centrum Modelowania Komputerowego” Wnioskodawca nie uzyskuje i nie będzie uzyskiwał przychodów opodatkowanych podatkiem VAT. Towary i usługi nabywane na potrzeby realizacji projektu nie mają związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w aspekcie prawa do odliczenia podatku VAT jest związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia, czyli sprzedażą generującą podatek należny. W omawianej sprawie związek taki nie występuje. Jak wskazał Wnioskodawca towary i usługi nabyte w związku z realizacją projektu nie będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

W świetle powyższego, ze względu na niespełnienie podstawowej pozytywnej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, Wnioskodawca nie ma możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. „…”.

W konsekwencji powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Należy zaznaczyć, iż granice tego szczególnego postępowania podatkowego, którego celem jest uzyskanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, określa Wnioskodawca występując z konkretnym pytaniem prawnym, wyłącznie w odniesieniu do stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę, co wynika wprost z przepisu art. 14 b § 1, 2 i 3 ustawy Ordynacja podatkowa. Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Wnioskodawcy, tj możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego przy realizacji projektu „…”.

Należy zauważyć, że niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii dotyczącej możliwości odliczenia podatku naliczonego w związku z prowadzoną działalnością, gdyż nie było to przedmiotem wniosku, nie zadano pytania w tym zakresie.

Końcowo należy podkreślić, iż zgodnie z art. 14b § 3 cyt. w sentencji ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Należy zatem wskazać, że odpowiedzi na pytanie zawarte we wniosku udzielono przy założeniu, iż faktycznie towary i usługi nabywane na potrzeby realizacji projektu nie mają związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT (tj. generujących podatek należny dla Wnioskodawcy).

W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego, a w szczególności wykorzystywania przez Wnioskodawcę powstałego w efekcie projektu mienia do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług lub zmiany stanu prawnego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj