Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-1180/08/AZb
z 10 listopada 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-1180/08/AZb
Data
2008.11.10



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy


Słowa kluczowe
najem
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
prawo do odliczenia
przywrócenie terminu
spis z natury


Istota interpretacji
możliwość odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup działki przed dniem rejestracji do podatku VAT poprzez przywrócenie terminu do sporządzenia spisu z natury, o którym mowa w art. 113 ust. 5 ustawy



Wniosek ORD-IN 598 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 10 sierpnia 2008r. (data wpływu 18 sierpnia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup działki przed dniem rejestracji do podatku VAT poprzez przywrócenie terminu do sporządzenia spisu z natury, o którym mowa w art. 113 ust. 5 ustawy, oraz opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wynajmu lokalu użytkowego – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 sierpnia 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup działki przed dniem rejestracji do podatku VAT poprzez przywrócenie terminu do sporządzenia spisu z natury, o którym mowa w art. 113 ust. 5 ustawy, oraz opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wynajmu lokalu użytkowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca w maju 2007r. zakupił wraz z żoną (we wspólnocie ustawowej małżeńskiej) udziały w wysokości #189; części w prawie własności nieruchomości – niezabudowanej działki, niestanowiącej nieruchomości rolnej. Na zakup działki Wnioskodawca otrzymał fakturę VAT wystawioną na oboje małżonków. Działka ta została podzielona na kilka mniejszych i część z nich Wnioskodawca wraz z małżonką sprzedał w okresie od grudnia 2007r. do kwietnia 2008r. Pozostałe działki Wnioskodawca przeznaczył do późniejszej odsprzedaży. W grudniu 2007r. Wnioskodawca wraz z żoną zarejestrowali się obydwoje do VAT i zapłacili podatek od sprzedaży działek, każdy po połowie.

Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego w formie spółki cywilnej, niebędącej podatnikiem VAT. Żona współpracuje z Wnioskodawcą w tej działalności. Ponadto Wnioskodawca wynajmuje lokale użytkowe. W 2007r. z tytułu wynajmu lokali Wnioskodawca nie płacił podatku VAT ze względu na sprzedaż poniżej 10 tys. euro (zwolnienie podmiotowe).

W marcu 2008r. wydano dla Wnioskodawcy interpretację indywidualną nr IBPP1/443-513/07/AZb w sprawie opodatkowania sprzedaży ww. działek i odliczenia podatku naliczonego od ich zakupu. Z interpretacji wynika, że Wnioskodawca jest podatnikiem VAT z tytułu sprzedaży działek i przysługuje mu prawo do odliczenia VAT od ich zakupu, po uprzedniej korekcie VAT-R i złożenia deklaracji za okres od maja do grudnia 2007r.

Jednakże Wnioskodawca w 2007r. wynajmował lokale użytkowe i niebędąc podatnikiem VAT nie wystawiał najemcom faktur VAT, nie prowadził ewidencji VAT i nie płacił podatku VAT z tego tytułu.

W związku z tymi wątpliwościami Wnioskodawca do tej pory nie złożył korekty zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R i nie odliczył VAT-u naliczonego od zakupu działki.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy korzystając z art. 113 ust. 5 ustawy VAT Wnioskodawca może wprowadzić zakupioną działkę do działalności jako remanent i na tej podstawie odliczyć VAT naliczony w deklaracji za grudzień 2007r. przywracając 14-dniowy termin na zgłoszenie ww. remanentu do naczelnika urzędu skarbowego...

Jeżeli Wnioskodawca nie może skorzystać z art. 113 ust. 5 ustawy VAT, czy dokonując korekty VAT-R od maja 2007r. stanie się podatnikiem VAT z tytułu wynajmu lokali...

Jeżeli tak, jak opodatkować wynajem lokali „wstecz” i czy kwoty otrzymane za wynajem są kwotami brutto...

Zdaniem Wnioskodawcy, nabytą działkę może wprowadzić jako remanent na podstawie art. 113 ust. 5 ustawy VAT i odliczyć VAT od jej zakupu w grudniu 2007r., ponieważ jej nabycie służy działalności opodatkowanej.

W opinii Wnioskodawcy nie jest on podatnikiem od wynajmu lokali w 2007r., ponieważ był podmiotowo zwolniony. Dopiero po sprzedaży działek w grudniu 2007r. Wnioskodawca przekroczył limit 10 tys. euro i zarejestrował się do VAT.

Jeżeli jednak najem podlegałby w 2007r. opodatkowaniu, otrzymane z tego tytułu kwoty byłyby kwotami „brutto” (tzn. zawierają podatek VAT).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zasady dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego uregulowane zostały w dziale IX ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz zgodnie z dyspozycją ustawową w rozdziale 7 i 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

Podstawowe uprawnienie podatnika dotyczące obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zostało zawarte w art. 86 ust. 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, iż podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest zatem bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m. in. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 5 lit. a ww. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, których nabycie zostało udokumentowane fakturami otrzymanymi przed dniem utraty zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 lub 9 albo przed dniem rezygnacji z tego zwolnienia, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 113 ust. 5 i 7.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 4 prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w przypadku dokonania spisu z natury określonego w art. 113 ust. 5 i 7 - nie później niż w rozliczeniu za okres, w którym dokonano tego spisu.

W myśl art. 113 ust. 1 zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Stosownie do ust. 5 powołanego wyżej przepisu jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę.

Za zgodą naczelnika urzędu skarbowego podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z dokumentów celnych oraz o kwotę podatku zapłaconą od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a także o kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur dokumentujących zakupy dokonane przed dniem utraty zwolnienia, pod warunkiem:

  1. sporządzenia spisu z natury zapasów tych towarów posiadanych w dniu, w którym nastąpiło przekroczenie kwoty, o której mowa w ust. 1, oraz
  2. przedłożenia w urzędzie skarbowym spisu, o którym mowa w pkt 1, w terminie 14 dni, licząc od dnia utraty zwolnienia.

Zgodnie z przepisem art. 113 ust. 7 ww. ustawy przepis ust. 5 stosuje się również do podatników, którzy rezygnują z przysługującego im zwolnienia na podstawie ust. 1, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji ze zwolnienia przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia.

Podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 lub w ust. 8 (art. 113 ust. 9 ww. ustawy).

Natomiast w myśl przepisu art. 113 ust. 10 jeżeli faktyczna wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, przekroczy w trakcie roku podatkowego kwotę określoną w ust. 1 lub w ust. 8, zwolnienie określone w ust. 9 traci moc z momentem przekroczenia kwoty określonej w ust. 1 lub w ust. 8. Opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad wartość określoną w zdaniu poprzednim, a obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej wartości. Przepis ust. 5 zdanie trzecie stosuje się odpowiednio.

Ze złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca wraz z żoną nabył w maju 2007r. (we wspólnocie ustawowej małżeńskiej) udziały w wysokości #189; części w prawie własności nieruchomości – niezabudowanej działki. Działka ta została podzielona na kilka mniejszych, z których część sprzedano w okresie od grudnia 2007r. do kwietnia 2008r. W grudniu 2007r. Wnioskodawca wraz z małżonką zarejestrowali się do podatku VAT. Fakturę VAT dokumentującą nabycie udziałów w prawie własności nieruchomości (wystawioną na oboje małżonków) otrzymano w maju 2007r., tj. przed dniem dokonania zgłoszenia rejestracyjnego w podatku VAT.

Tut. organ w wydanym rozstrzygnięciu nr IBPP1/443-513/07/AZb z dnia 3 marca 2008r. uznał, iż dostawa działek budowlanych dokonywana przez Wnioskodawcę stanowi działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jednocześnie tut. organ w wydanej uprzednio interpretacji indywidualnej stwierdził, iż Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT dokumentującej zakup przedmiotowej nieruchomości, po uprzedniej korekcie VAT-R i złożenia deklaracji za okres od maja do grudnia 2007r.

Jednocześnie z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca wynajmuje lokale użytkowe. W 2007r. Wnioskodawca korzystał ze zwolnienia podmiotowego z uwagi na fakt, iż sprzedaż z tytułu wynajmu lokali nie przekroczyła kwoty 10 tys. euro. Wnioskodawca niebędąc podatnikiem VAT nie wystawiał najemcom faktur VAT, nie prowadził ewidencji VAT i nie płacił podatku VAT z tego tytułu.

Przedmiotem zapytania Wnioskodawcy jest kwestia, czy korzystając z art. 113 ust. 5 ustawy o VAT może wprowadzić zakupioną działkę do działalności jako remanent i na tej podstawie odliczyć VAT naliczony w deklaracji za grudzień 2007r. przywracając 14-dniowy termin na zgłoszenie ww. remanentu do naczelnika urzędu skarbowego.

Jak wynika z powołanych wyżej przepisów, ustalenie czy Wnioskodawcy przysługuje prawo pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup przedmiotowej nieruchomości gruntowej poprzez przywrócenie terminu na przedłożenie w urzędzie skarbowym spisu, o którym mowa w art. 113 ust. 5 ustawy o VAT - uzależnione jest w pierwszej kolejności od stwierdzenia, czy Wnioskodawca na mocy obowiązujących przepisów ma prawo do skorzystania z możliwości, jaką daje przepis art. 113 ust. 5 w zakresie dotyczącym sporządzenia spisu z natury zapasów towarów.

Należy stwierdzić, iż zarówno w przypadku rezygnacji ze zwolnienia, jak i utraty prawa do zwolnienia, podatnikom przysługuje uprawnienie do pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z dokumentów celnych, o kwotę podatku zapłaconego od nabycia towarów, a także o kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy dokonane przed dniem utraty zwolnienia lub rezygnacji ze zwolnienia.

Warunki, jakie muszą być spełnione dla możliwości realizacji tego uprawnienia zostały szczegółowo określone w art. 113 ust. 5 ustawy o VAT.

Stosownie do cytowanego wyżej przepisu art. 113 ust. 5 ustawy o VAT jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Tak więc możliwość realizacji uprawnienia określonego w art. 113 ust. 5 ww. ustawy znajduje zastosowanie w stosunku do tracących prawo do zwolnienia podatników, w przypadku gdy wartość sprzedaży u tych podatników przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1 art. 113 ustawy o VAT.

Odpowiednie zastosowanie przepisu art. 113 ust. 5 ustawy o VAT przewidziano również dla:

  • podatników rezygnujących z przysługującego im zwolnienia na podstawie ust. 1 art. 113 ustawy o VAT (art. 113 ust. 7 ww. ustawy),
  • podatników tracących prawo do zwolnienia, o których mowa w art. 113 ust. 9 ww. ustawy (art. 113 ust. 10 ww. ustawy).

Należy w tym miejscu zauważyć (co tut. organ stwierdził już w wydanej uprzednio interpretacji indywidualnej), że dostawa przedmiotowych nieruchomości (niestanowiących nieruchomości rolnych) nie może korzystać z jakiegokolwiek zwolnienia od podatku VAT, bowiem w myśl art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. d ww. ustawy, zwolnienia podmiotowego określonego w ust. 1 i 9 tegoż artykułu (tj. ze względu na wartość sprzedaży niższą niż 50.000 zł), nie stosuje się do podatników dokonujących dostaw terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę. Zatem nawet w przypadku, gdy wartość sprzedaży wymienionych gruntów byłaby niższa niż 50.000 zł, istnieje obowiązek opodatkowania tej transakcji.

Z powyższego wynika, iż rozpoczęcie wykonywania czynności wyłączających stosowanie zwolnienia (w tym przypadku czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. d ww. ustawy) nie jest utratą prawa do zwolnienia w rozumieniu art. 113 ust. 5 czy też ust. 10 ustawy o VAT. Z wniosku nie wynika również, aby Wnioskodawca zrezygnował z przysługującego mu zwolnienia w trybie przewidzianym w przepisie art. 113 ust. 7 ww. ustawy, tj. w formie pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji ze zwolnienia przed początkiem miesiąca, w którym rezygnowałby ze zwolnienia. Z treści wniosku wynika bowiem, iż dopiero po sprzedaży działek w grudniu 2007r. Wnioskodawca przekroczył limit 10 tys. euro i zarejestrował się do VAT.

W konsekwencji powyższego stwierdzić należy, że do Wnioskodawcy (jako podatnika rozpoczynającego wykonywanie czynności wyłączających możliwość korzystania ze zwolnienia) nie znajdują zastosowania przepisy dotyczące możliwości odliczenia podatku naliczonego zapłaconego przed utratą zwolnienia (poprzez sporządzenie spisu z natury zapasów towarów), bowiem żaden przepis nie przewiduje odpowiedniego stosowania art. 113 ust. 5 ustawy o VAT w przypadku rozpoczęcia przez podatnika wykonywania czynności wyłączających stosowanie zwolnienia.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, iż Wnioskodawca nie jest uprawniony do pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej nabycie udziałów w prawie własności przedmiotowej nieruchomości otrzymanej przed dniem dokonania zgłoszenia rejestracyjnego w podatku VAT poprzez sporządzenie spisu z natury zapasów towarów, o którym mowa w art. 113 ust. 5 ustawy o VAT.

Zatem w celu zrealizowania nabytego prawa do odliczenia z tytułu zakupu przedmiotowej nieruchomości – jak już wskazano w wydanym przez tut. organ rozstrzygnięciu z dnia 3 marca 2008r. - koniecznym jest złożenie pierwszej deklaracji podatkowej za maj 2007r. lub czerwiec 2007r. (po uprzednim odpowiednim skorygowaniu zgłoszenia VAT-R).

W kontekście powyższego, skoro jak wskazano wyżej Wnioskodawca nie może skorzystać z możliwości pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na zasadach, o których mowa w art. 113 ust. 5 ustawy o VAT, tj. sporządzenia spisu z natury zapasów towarów, bezprzedmiotowym staje się rozpatrywanie kwestii dotyczącej możliwości przywrócenia 14-dniowego terminu do przedłożenia w urzędzie skarbowym spisu z natury, o którym mowa w tym przepisie.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie należało uznać za nieprawidłowe.

Ustosunkowując się natomiast do kolejnego pytania zawartego we wniosku, tj. czy dokonując korekty VAT-R od maja 2007r. Wnioskodawca stanie się podatnikiem VAT z tytułu wynajmu lokali, należy powołać przepis art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Zgodnie natomiast z ust. 2 cytowanego przepisu działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W wydanym uprzednio rozstrzygnięciu tut. organ uznał, iż Wnioskodawca dla czynności dostawy działek budowlanych występował w charakterze podatnika podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, prowadzącego działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ww. ustawy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca wynajmując lokale użytkowe w 2007r. korzystał ze zwolnienia podmiotowego z uwagi na nieprzekroczenie kwoty obrotu 10 tys. euro.

Należy stwierdzić, iż jeżeli Wnioskodawca dokonując korekty VAT-R od maja 2007r. zarejestruje się jako podatnik VAT czynny, to wszystkie wykonywane przez niego czynności mieszczące się w zakresie przedmiotowym opodatkowania tym podatkiem, będą podlegały opodatkowaniu. Brak jest bowiem podstaw prawnych do uznania, iż opodatkowanie podatkiem od towarów i usług następuje w sposób wybiórczy, tzn. niektóre czynności objęte zakresem przedmiotowym realizowane przez podatnika podatku od towarów i usług są opodatkowane, a niektóre nie.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż nie jest możliwa sytuacja, w której Wnioskodawca dokonuje rejestracji jako podatnik VAT czynny od maja 2007r. wyłącznie dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu nieruchomości gruntowej, natomiast z tytułu czynności najmu lokali użytkowych pozostaje nadal podatnikiem korzystającym ze zwolnienia podmiotowego.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie również należało uznać za nieprawidłowe.

Odnosząc się natomiast do kwestii związanej z opodatkowaniem czynności wynajmu lokali „wstecz” (tj. pytania trzeciego) należy powołać przepis art. art. 29 ust. 1 ustawy o VAT stanowiący, iż podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Zatem zgodnie z zasadą określoną w cytowanym wyżej przepisie, podstawą opodatkowania jest obrót rozumiany jako kwota należna obejmująca całość świadczenia należnego od nabywcy z tytułu sprzedaży pomniejszonego o kwotę należnego podatku. W konsekwencji powyższego należy stwierdzić, iż kwota należna z tytułu wynajmu lokali użytkowych jest kwotą „brutto” zawierającą kwotę należnego podatku.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie należało uznać za prawidłowe.

Mając na uwadze wszystkie powyższe ustalenia, oceniając całościowo stanowisko Wnioskodawcy należało uznać je za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj