Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-361/08-4/AF
z 8 grudnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-361/08-4/AF
Data
2008.12.08



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Obowiązek podatkowy --> Powstanie obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
nabycie spadku
postanowienie sądu
spadek
zapłata podatku


Istota interpretacji
Czy zapłacony w całości podatek od przyjęcia spadku w 1974 r. obejmuje również nabycie spadku po S W. w całości przez A W. na mocy zmienionego postanowienia Sądu?



Wniosek ORD-IN 403 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 26.08.2008 r. (data wpływu 15.09.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie nabytego spadku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15.09.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie nabytego spadku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Postanowieniem z 8 marca 1974 r. Sąd Powiatowy dla m.K. stwierdził, że spadek po S W. zmarłym 26.07.1971 r. w Australii ostatnio zam. w K. nabyły wdowa po spadkodawcy S W. i córka A W. zam. w Australii po połowie. Od nabycia spadku w całości spadkobierczynie opłaciły podatek (pismo Naczelnika US w Krakowie z dnia 21.03.2008 r.).

Postanowieniem Sądu Rejonowego z 10.10.2007 r. zmieniono postanowienie z 1974 r. i Sąd stwierdził, że spadek po S W. w całości nabyła A W..

Pismem z dnia 24.11.2008 r. IPPB2/436-361/08-2/AF Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zwrócił się z zapytaniem do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto, czy na dzień złożenia wniosku w stosunku do Wnioskodawczyni toczyło się postępowanie podatkowe w sprawie będącej przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej oraz czy w tym zakresie sprawa została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji.

Pismem z dnia 03.12.2008 r. Nr PO/0711-1004/08MS, 181839/08 Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków – Stare Miasto udzielił odpowiedzi, że sprawa spadkowa po zmarłym Samuelu W. nie figuruje w ewidencji spadków tut. Urzędu – sprawa zakończyła się wymierzeniem podatku w 1975 r. Natomiast w latach 2007-2008 nie prowadzono postępowania podatkowego i nie wydawano decyzji w niniejszej sprawie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zapłacony w całości podatek od przyjęcia spadku w 1974 r. obejmuje również nabycie spadku po S W. w całości przez A W. na mocy zmienionego postanowienia Sądu...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przyjęcia spadku. Art. 1015 § 1 K.c. stanowi, że oświadczenie o przyjęciu spadku składa się w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule powołania. Przyjmuje się, że tym dniem jest data śmierci spadkodawcy. Brak oświadczenia w tym terminie oznacza proste przyjęcie spadku. Zatem obowiązek podatkowy dla Wnioskodawczyni powstał jeszcze w 1971 r., czyli w 6 miesięcy po śmierci S W co miała miejsce 26 lipca 1971 r. Orzeczenie Sądu o nabyciu spadku po S W zostało wydane 8 marca 1974 r. i podatek został w całości uregulowany. Zatem w myśl art. 21 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej powstałe w 1974 r. zobowiązanie podatkowe (art. 6 ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn) zostało uregulowane.

Dokonana zmiana postanowienia spadkowego dokonana postanowieniem Sądu z 10.10.2007 r. załączonym do wniosku pozostaje bez wpływu na spełniony obowiązek podatkowy od spadku po S W.

Zasadą jest, że podatek płaci się tylko raz.

Skoro podatek spadkowy został w całości uregulowany w 1974 r. (zaświadczenie US w Krakowie) to nie można od tego samego przedmiotu opodatkowania ponownie żądać podatku.

Gdyby nawet uznać, że w stosunku do S W powstała nadpłata w podatku, to ze względu na przedawnienie nie może ona być rozliczona. Spadek został przyjęty najpóźniej w dacie postanowienia sądowego wydanego 8 marca 1974 r., zatem nie tylko, ze podatek został uregulowany w całości ale w myśl art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn w związku z art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej ewentualne zobowiązanie podatkowe A W przedawniło się.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stany faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Dokumenty dołączone przez Panią do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji. Tym samym, jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawczyni w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistniałego zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj