Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-884/08-2/MN
z 16 grudnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-884/08-2/MN
Data
2008.12.16


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
budynek
budynek gospodarczy
budynek mieszkalny
działalność gospodarcza
grunt zabudowany
grunty
lokal mieszkalny
lokale
nieruchomości
nieruchomości wspólne
nieruchomość niemieszkalna
nieruchomość zabudowana
sprzedaż budynków
sprzedaż gruntów
sprzedaż lokalu
sprzedaż nieruchomości
sprzedaż towarów
towar
towar handlowy
zbycie nieruchomości
zwolnienia podatkowe
zwolnienia przedmiotowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług
zwolnienie


Istota interpretacji
Sprzedaż lokali mieszkalnych, powstałych z wyremontowanego budynku mieszkalnego, zakupionego jako towar handlowy do prowadzonej działalności gospodarczej.



Wniosek ORD-IN 240 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia – brak daty sporządzenia (data wpływu 29 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży lokali mieszkalnych z ułamkową częścią gruntu – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 29 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży lokali mieszkalnych z ułamkową częścią gruntu.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, rozliczająca się na podstawie ksiąg rachunkowych. Na podstawie aktu notarialnego, zakupił na wspólność ustawową z żoną nieruchomość zabudowaną starym budynkiem mieszkalnym oraz budynkami gospodarczymi od osoby fizycznej, która przedmiotową nieruchomość nabyła na podstawie umowy darowizny w 1990 r. (zapis w akcie notarialnym). Zainteresowany nabył nieruchomość bez podatku VAT z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Budynek zostanie wyremontowany, powstaną 2 lokale mieszkalne, które Zainteresowany planuje sprzedać. Planowane wydatki na remont będą stanowiły co najmniej 30% wartości zakupu. W związku z powyższym, zakupiona nieruchomość została wprowadzona do firmy oraz ujęta w księgach jako towary handlowe. Zakup nieruchomości sfinansowany został w części z zaciągniętego na ten cel kredytu. Wszystkie wydatki związane z zakupem, remontem, odsetkami od kredytu aktywowane są na towarach jako kwota zwiększająca wartość zakupu do momentu sprzedaży lokali.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy planowana sprzedaż lokali mieszkalnych z ułamkową częścią gruntu objęta będzie zwolnieniem od podatku VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, planowana sprzedaż lokali powinna korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 jako towar używany oraz art. 43 ust. 1 pkt 10 jako dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części – ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku przekroczenia wydatków co najmniej 30% wartości początkowej zakupu, przepisy art. 43 ust. 1 pkt 6 nie powinny mieć zastosowania, ponieważ nieruchomość nie stanowi środka trwałego, a także nie będzie ona użytkowana przez Zainteresowanego.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Przez towary – stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy – rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca planuje sprzedaż lokali mieszkalnych z ułamkową częścią gruntu. Na podstawie przytoczonych regulacji stwierdzić należy, iż przedmiotowa dostawa dokonana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego – na podstawie art. 2 pkt 12 ustawy – rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

Przez pierwsze zasiedlenie – zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy – rozumie się wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zakupił na wspólność ustawową z żoną nieruchomość zabudowaną starym budynkiem mieszkalnym oraz budynkami gospodarczymi z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Budynek zostanie wyremontowany, powstaną 2 lokale mieszkalne, które planuje sprzedać. Planowane wydatki na remont będą stanowiły co najmniej 30% wartości zakupu. Zakupiona nieruchomość została wprowadzona do firmy oraz ujęta w księgach jako towary handlowe.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy oraz informacje przedstawione przez Wnioskodawcę należy stwierdzić, że sprzedaż lokali mieszkalnych korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, pod warunkiem, że przedmiotowe lokale zostały sklasyfikowane wg PKOB jako lokale mieszkalne.

Ponadto, w myśl art. 29 ust. 5 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się stawkę podatku taką, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Reasumując tut. Organ stwierdza, że w odniesieniu do przedmiotowych lokali mieszkalnych jak i ułamkowej części gruntu będzie miało zastosowanie zwolnienie od podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług.

Należy również podkreślić, iż stanowisko Wnioskodawcy zostało uznane za prawidłowe, jednakże w przedmiotowej sytuacji zastosowanie znajdzie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, a nie jak twierdzi Zainteresowany także art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Tut. Organ pragnie zauważyć, iż z dniem 1 grudnia 2008 r. (z wyjątkami określonymi w art. 15 tej ustawy) weszła w życie ustawa z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1320) oraz uległy zmianie rozporządzenia Ministra Finansów wydane na podstawie ustawy o podatku VAT.

Na mocy tej ustawy, z dniem 1 stycznia 2009 r. nowe brzmienie otrzymają przepisy: art. 2 pkt 14, art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


W zakresie interpretacji dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie nr ILPB1/415-778/08-2/AA.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj