Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-745/08-4/IM
z 12 grudnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-745/08-4/IM
Data
2008.12.12


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
aport
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
nieruchomości
przychód
spółka komandytowa
spółka osobowa
środek trwały
wypłata udziałów
zbycie
zwrot wkładów


Istota interpretacji
Czy wniesienie nieruchomości gruntowej tytułem wkładu do Sp. k. i związana z tym cesja praw i obowiązków wynikających z umowy przedwstępnej sprzedaży z podatnikiem X będzie skutkowało powstaniem przychodu dla Podatnika?



Wniosek ORD-IN 510 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, reprezentowanego przez doradcę podatkowego przedstawione we wniosku z dnia 15 września 2008 r. (data wpływu 19 września 2008 r.), uzupełnionym w dniu 27 listopada 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uzyskania przychodów z tytułu wniesienia nieruchomości do spółki komandytowej – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 19 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uzyskania przychodów z tytułu wniesienia nieruchomości do spółki komandytowej.


Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 4 ustawy Ordynacji podatkowej, w związku z czym pismem z dnia 14 listopada 2008 r., znak ILPB1/415-745/08-2/IM, ILPP2/443-853/08-2/MR na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 24 listopada 2008 r. a wniosek uzupełniono w dniu 27 listopada 2008 r.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca wraz z małżonką zawarli jako kupujący przedwstępną umowę kupna dwóch nieruchomości za środki z prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Nieruchomości te (po uprzednim wyodrębnieniu i pozostawieniu sobie niewielkiej działki) planują wnieść jako wkład do spółki komandytowej. Przed wniesieniem nieruchomości do spółki komandytowej Wnioskodawca wraz z małżonką zawrą przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości z nabywcą X. Po wniesieniu nieruchomości jako wkładu, spółka komandytowa dokona sprzedaży nieruchomości dla nabywcy X celem realizacji przedwstępnej umowy sprzedaży, w której zostanie zawarta klauzula zezwalająca na cesję praw i obowiązków Wnioskodawcy i małżonki wynikających z umowy przedwstępnej sprzedaży na spółkę komandytową. Po dokonaniu sprzedaży nieruchomości nastąpi zwrot części wkładu poprzez zmianę umowy spółki komandytowej i zmniejszenie wartości wniesionego wkładu. Zmniejszenie wartości wniesionego wkładu nastąpi o wartość wniesionych uprzednio nieruchomości. Opisane wyżej rodzaje czynności mogą się w przyszłości powtarzać.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie uzyskania przychodów z tytułu wniesienia nieruchomości do spółki komandytowej.


Czy wniesienie nieruchomości gruntowej tytułem wkładu niepieniężnego do Sp.k. i związana z tym cesja praw i obowiązków wynikających z umowy przedwstępnej sprzedaży z podatnikiem X, będzie skutkowało powstaniem przychodu dla Wnioskodawcy...

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego do Sp.k nie będzie skutkować powstaniem przychodu dla żadnego ze Wspólników Sp.k., w szczególności dla Wnioskodawcy. W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są:

  • odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  •     a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany, inne źródła.


Jak podaje Wnioskodawca, wniesienie nieruchomości w formie wkładu do spółki komandytowej nie rodzi u wspólnika wnoszącego wkład skutków w podatku dochodowym, gdyż nie stanowi odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa w cytowanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. Spółka komandytowa należy do grupy spółek osobowych i nie posiada osobowości prawnej, zatem wniesienie wkładu do tej spółki nie wiąże się z uzyskaniem przychodów z kapitałów pieniężnych. Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 2 ustawy Kodeks spółek handlowych, spółkami kapitałowymi są: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna, natomiast spółka komandytowa zaliczana jest do spółek osobowych, o czym stanowi art. 4 § 1 pkt 1 ww. ustawy. Ponadto, analizując przepisy ustawy - Kodeks spółek handlowych należy stwierdzić, iż w przypadku spółki komandytowej nie występuje pojęcie kapitału zakładowego. Pojęcie kapitału występuje wyłącznie w spółkach kapitałowych, tj spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 152 Ksh) oraz spółce akcyjnej (art. 302 Ksh), a także w drodze regulacji szczególnej - w spółce komandytowo-akcyjnej (art. 126 Ksh). Wobec powyższego, skoro w spółce komandytowej nie występuje pojęcie kapitału, należy stwierdzić, iż cytowany powyżej art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie znajduje zastosowania w przedmiotowej sprawie. Skoro zatem w spółce komandytowej nie występuje kapitał zakładowy, brak jest regulacji podatkowej określającej moment powstania takiego przychodu. Konsekwentnie skutkować to będzie brakiem możliwości jego opodatkowania na podstawie cytowanych wyżej przepisów, co prowadzić będzie do stwierdzenia, iż wniesienie aportu do spółki komandytowej nie skutkuje powstaniem przychodu. Bez znaczenia pozostaje cesja praw i obowiązków wynikających z umowy przedwstępnej sprzedaży z nabywcą X. Cesja praw i obowiązków umożliwia jedynie prawną realizację przedwstępnej umowy sprzedaży.

Skoro bowiem nieruchomość została wniesiona jako wkład do spółki komandytowej to tylko spółka komandytowa będąc nowym właścicielem nieruchomości może dokonać jej sprzedaży.

Przychód nie powstanie również w oparciu o art. 14 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż w katalogu tym nie wymieniono wartości nieruchomości gruntowych wniesionych do spółki w formie aportu.

Wnioskodawca podaje, iż podobne stanowisko zostało przedstawione w wielu interpretacjach organów podatkowych, w szczególności podobnej oceny dokonał:

  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - interpretacja z 8 lutego 2008 r. (IP-PB3-423-322/07-3/MS),
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - interpretacja z dnia 7 stycznia 2008 r. (ITPB1/415-367/07/IG),
  • Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku - interpretacja z dnia 25 kwietnia 2007 (DF/415-38842/07/FD),
  • Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim - interpretacja z 29 marca 2006 r. (US.I/1-423/1/2006),
  • Izba Skarbowa w Gdańsku - interpretacja z 17 października 2005 r. (BI/4117-0049/05).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej są m.in. przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą środków trwałych, ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza wnieść do spółki nieruchomość na poczet wkładu do spółki osobowej.

Wniesienie aportu w postaci nieruchomości do spółki komandytowej w zamian za udziały tej spółki, nie powoduje w tym momencie powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej i nie rodzi skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż wniesienie aportu nie wiąże się z odpłatnym zbyciem składnika majątku w myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy.

Ponadto, w myśl art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości jest wyłączone ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, obejmującego odpłatne zbycie rzeczy i praw.

Wniesienie wkładów niepieniężnych do spółki komandytowej nie mieści się również w przychodach z kapitałów pieniężnych, gdyż art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy stanowi, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji), objętych w zamian za wkład niepieniężny, w spółkach mających osobowość prawną. Literalne brzmienie przytoczonego przepisu wskazuje, że odnosi się on wyłącznie do udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną, nie dotyczy więc spółki komandytowej.

Zatem należy uznać, iż wniesienie przez Wnioskodawcę nieruchomości do spółki komandytowej jako aportu rzeczowego, w zamian za udział w zyskach spółki, nie skutkuje powstaniem u Wnioskodawcy przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę pism urzędowych co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tut. Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.


Wniosek w części dotyczącej:

  • podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej wnoszonej nieruchomości został rozstrzygnięty odrębną interpretacją z dnia 12 grudnia 2008 r. nr ILPB1/415-745/08-5/IM,
  • podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uzyskania dochodów z tyt. sprzedaży nieruchomości został rozstrzygnięty odrębną interpretacją z dnia 12 grudnia 2008 r. nr ILPB1/415-745/08-6/IM,
  • podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie częściowego zwrotu wkładów wniesionych do spółki komandytowej został rozstrzygnięty odrębną interpretacją z dnia 12 grudnia 2008 r. nr ILPB1/415-745/08-7/IM,
  • podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania cesji praw i obowiązków wynikających z zawarcia przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości zostanie rozstrzygnięty odrębną interpretacją.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj