Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-849/08-5/AA
z 14 stycznia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-849/08-5/AA
Data
2009.01.14


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
eksploatacja
forma opodatkowania
małżeństwo
nieruchomości
odliczenie podatku
podstawa
refakturowanie
środek trwały
wartość początkowa
wspólność majątkowa
współwłasność


Istota interpretacji
Czy ze względu na związek małżeński Wnioskodawca ma obowiązek rozliczać podatek dochodowy zawsze w takiej samej formie jak żona ponieważ będą to podmioty powiązane?



Wniosek ORD-IN 510 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 14 października 2008 r. (data wpływu 17 października 2008 r.), uzupełnionym w dniu 24 grudnia 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 17 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy Ordynacji podatkowej, w związku z czym pismem z dnia 17 grudnia 2008 r., znak ILPB1/415-849/08-2/AA, ILPP1/443-985/08-2/HW na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 22 grudnia 2008 r., a w dniu 24 grudnia 2008 r. wniosek uzupełniono o brakujące informacje.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe oraz stan faktyczny.

Wnioskodawca podaje, że od 1998 roku prowadzi działalność gospodarczą na własne nazwisko. Przedmiotem działalności jest naprawa i konserwacja tachografów samochodowych (liczników samochodowych) oraz sprawdzanie, kontrola i ich legalizacja po naprawie oraz handel art. przemysłowymi i wynajem wolnych powierzchni użytkowych w nieruchomości, w której Wnioskodawca prowadzi również swoją działalność gospodarczą.

Wnioskodawca podaje, że jest czynnym podatnikiem VAT opodatkowanym w podatku dochodowym na zasadach ogólnych stawką liniową.

Zainteresowany informuje, że z żoną nie ma rozdzielności majątkowej i w sposób stały prowadzą wspólne gospodarstwo domowe.

Wnioskodawca podaje, iż w dniu 13 lipca 2005 r. na podstawie aktu notarialnego na oboje małżonków zakupiono nieruchomość użytkową (budynek), którą w całości małżonkowie przeznaczyli na działalność gospodarczą Wnioskodawcy. Fakt ten został odnotowany w akcie notarialnym w paragrafie trzecim.

Od zakupu nieruchomości odliczono podatek VAT z faktury zakupu.

Wnioskodawca informuje, że nieruchomość ujęto w ewidencji środków trwałych jego działalności według wartości początkowej. Począwszy od dnia oddania jej do użytkowania wszelkie koszty jej utrzymania (media) w całości fakturowane są na działalność Zainteresowanego i zaliczane do kosztów uzyskania przychodów wraz z całością amortyzacji.

Faktury przychodowe z tytułu wynajmu pozostałej części omawianej nieruchomości Wnioskodawca wystawia również ze swojej działalności gospodarczej uznając je za to samo źródło. Przedmiotowe koszty utrzymania i amortyzacji nieruchomości związane były wyłącznie z przychodami z tego źródła.


Zainteresowany zamierza podzielić dotychczasową działalność na dwie odrębne i z dniem 1 grudnia 2008 r. Jego małżonka otworzy działalność gospodarczą.

Żona przejmie w całości handel artykułami przemysłowymi i wynajem. Wnioskodawca nadal będzie prowadził obsługę tachografów, czyli naprawę i konserwację tachografów samochodowych (liczników samochodowych) oraz ich sprawdzenie, a także kontrolę i ich legalizację po naprawie.

Wnioskodawca z małżonką zamierzają przedmiotowy budynek podzielić proporcjonalnie do procentowego udziału powierzchni użytkowej zajmowanej przez działalność Wnioskodawcy i pozostałą część wykorzystywaną w działalności żony i dotyczącą przychodów z jej działalności. Małżonkowie zamierzają również podzielić takim wskaźnikiem amortyzację nieruchomości i wydzielić innymi sposobami np.: podlicznik na energię, proporcję wykorzystania wody itp. na koszty utrzymania nieruchomości przypadające na dwie odrębne działalności.

Małżonka Wnioskodawcy będzie podatnikiem podatku VAT i będzie opodatkowana na zasadach ogólnych stawką liniową.

W związku z powyższym z przyczyn oczywistych bardzo zależy Wnioskodawcy na niezmiernie dokładnym i poprawnym podatkowo i dokumentacyjnie ujęciu wszystkich kosztów i przychodów w podatku dochodowym i w VAT zarówno we własnych jak i małżonki księgach.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie dotyczące zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.


Czy po przyszłym podziale firmy na dwie odrębne działalności można w koszty uzyskania przychodów zaliczyć amortyzację budynku w kwotach proporcjonalnych do zajmowanych powierzchni...


Zdaniem Wnioskodawcy, amortyzację należy zaliczyć do kosztów podatkowych tylko w takich proporcjach jakich stanowi udział wykorzystywanych powierzchni nieruchomości do każdej działalności odrębnie.

Wnioskodawca uważa, że nieruchomość można ująć według wartości początkowej jednocześnie w dwóch ewidencjach środków trwałych, ale należy pomniejszyć o dotychczasowe umorzenie i amortyzować tylko w takiej części jaka odpowiada udziałowi w działalności każdego z małżonków.

Wnioskodawca wskazuje na art. 22g ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zatem kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Jednakże ciężar wskazania owego związku spoczywa na Wnioskodawcy, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z oceny związku z prowadzoną działalnością winno wynikać, iż poniesiony wydatek obiektywnie może się przyczynić do osiągnięcia przychodów z danego źródła. Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:

  • pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • być właściwie udokumentowany.

Treść art. 22 ust. 8 cytowanej ustawy stanowi, że kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

W myśl art. 22a ust. 1 ww. ustawy amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty
    nbspnbsp - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Zgodnie z art. 22g ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku; zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie.

Ze złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca wraz z małżonką zakupili 13 lipca 2005 r. nieruchomość użytkową, która w całości była wykorzystywana w prowadzonej przez Zainteresowanego działalności gospodarczej. Jednak w związku z trudnościami organizacyjnymi Zainteresowany zamierza podzielić dotychczasową działalność na dwie odrębne i z dniem 1 grudnia 2008 r. Jego małżonka otworzy działalność gospodarczą.


Kwestię stosunków majątkowych pomiędzy małżonkami reguluje ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy (Dz. U. nr 9, poz. 59 ze zm.).

Stosownie do art. 31 § 1 tej ustawy, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Wspólność wynikająca ze stosunku małżeństwa jest wspólnością łączną uprawniającą do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego, a w czasie jej trwania żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Na mocy zapisu zawartego w art. 43 § 1 cytowanej ustawy, oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ww. ustawy, małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów. Wprawdzie, jak stanowi art. 6 ust. 2 ww. ustawy, małżonkowie po spełnieniu określonych w ustawie warunków mogą być opodatkowani łącznie, jednakże nie zmienia to faktu, że każdy z nich jest odrębnym podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych.

W związku z tym każdy z małżonków, posiadający odrębny wpis do ewidencji działalności gospodarczej oraz odrębną ewidencję zdarzeń gospodarczych, mając status przedsiębiorcy odrębnie wykazuje przychody z prowadzonej działalności oraz koszty ich uzyskania.

Mając na uwadze przedstawione informacje i powołane przepisy należy stwierdzić, iż odpisy amortyzacyjne od przedmiotowego lokalu użytkowego, stanowiące zgodnie z art. 22 ust. 8 ww. ustawy koszty uzyskania przychodów, winny być uwzględnione w wysokości odpowiadającej proporcji do posiadanego udziału w majątku wspólnym. Zatem należy stwierdzić, iż stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie jest prawidłowe.

Należy jednak zauważyć, że jeśli każdy z małżonków zamierza wykorzystywać składnik majątku objęty wspólnością majątkową w odrębnie prowadzonej działalności gospodarczej – to wartość początkową przedmiotowej nieruchomości, wprowadzonej do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych należy ustalić u każdego z małżonków, proporcjonalnie do posiadanego udziału w majątku wspólnym.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Ponadto tut. Organ informuje, iż w dniu 14 stycznia 2009 r. wydano odrębne interpretacje indywidualne w części:

  • dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń nr ILPB1/415-849/08-4/AA,
  • dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania dochodów w formie karty podatkowej nr ILPB1/415-849/08-6/AA,
  • dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania części nieruchomości wspólnej nr ILPP1/443-985/08-5/MK.


W kwestii dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów poniesionych przez małżonkę w prowadzonej działalności gospodarczej oraz podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego w rejestrach VAT działalności gospodarczej żony wydano w dniu 14 stycznia 2009 r. odrębne pismo nr ILPB1/415-849/08-7/AA, ILPP1/443-985/08-4/MK.

Tut. Organ informuje, iż zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Mając powyższe na względzie należy stwierdzić, iż ww. Organ wydaje interpretacje prawa podatkowego wyłącznie na pisemny wniosek osoby zainteresowanej i tylko w jej indywidualnej sprawie, zatem powyższa interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla żony Wnioskodawcy.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj