Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-790a/08/AD
z 5 grudnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-790a/08/AD
Data
2008.12.05


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Wyłączenia

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
apteka
odstępne
przedsiębiorstwa
stawka
świadczenie usług
umowa najmu
wyposażenie


Istota interpretacji
Czy transakcja dotycząca wypłaty kwoty odstępnego za rozwiązanie umowy najmu lokalu i zaprzestania w nim prowadzenia działalności, a w konsekwencji zawarcie nowej umowy najmu i prowadzenie działalności pod własną firmą stanowi nabycie przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o VAT?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 9 września 2008 r. (data wpływu 10 września 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 listopada 2008 r. (data wpływu 27 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji polegającej na rozwiązaniu umowy najmu lokalu i zaprzestania w nim dotychczasowej działalności prowadzonej przez kontrahenta, za którą wypłacona zostanie kwota odstępnego oraz nabycia wyposażenia apteki - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 10 września 2008 roku został złożony wniosek, uzupełniony pismem z dnia 27 listopada 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji polegającej na rozwiązaniu umowy najmu lokalu i zaprzestania w nim dotychczasowej działalności prowadzonej przez kontrahenta, za którą wypłacona zostanie kwota odstępnego oraz nabycia wyposażenia apteki.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka zajmująca się prowadzeniem aptek zamierza zawrzeć z kontrahentem – spółką cywilną również prowadzącą aptekę umowę, na mocy której:


  • kontrahent zobowiąże się rozwiązać umowę najmu lokalu, w którym prowadzi obecnie aptekę oraz wskaże wynajmującemu, Spółkę jako nowego najemcę, z którym wynajmujący powinien zawrzeć nową umowę najmu lokalu na potrzeby prowadzenia przez nią apteki,
  • w zamian za to Spółka zobowiąże się zapłacić na rzecz kontrahenta określoną kwotę, powiększoną o należny podatek, za rezygnację z jego uprawnień wynikających z umowy najmu lokalu i zaprzestanie prowadzenia w nim działalności aptecznej,
  • Spółka zobowiąże się również nabyć od kontrahenta wyposażenie apteki, pod warunkiem otrzymania zezwolenia na jej prowadzenie w tym lokalu.


W wyniku wykonania wyżej opisanej umowy kontrahent – spółka cywilna nie zaprzestanie prowadzenia działalności, jedynie zmieni jej rodzaj. Z dotychczasowymi pracownikami apteki zostaną rozwiązane umowy o pracę zawarte ze spółką cywilną i z częścią tych osób zostaną zawarte umowy na nowych warunkach ze Spółką. W przedmiotowym lokalu Spółka zamierza prowadzić aptekę pod własną nazwą. Spółka zobowiązana będzie do uzyskania samodzielnie odrębnego pozwolenia na prowadzenie apteki. Ponadto nie zostaną przejęte żadne zobowiązania ani wierzytelności związane z jej prowadzeniem.

W uzupełnieniu wniosku Spółka wskazała, iż zakupy opisane we wniosku służyć będą wykonywaniu sprzedaży opodatkowanej. Zdarza się występowanie sprzedaży zwolnionej od podatku jednak wartość tej sprzedaży ma charakter incydentalny i w skali roku nie przekracza 1% wartości obrotu. Ponadto zgodnie z oświadczeniem kontrahenta wyposażenie, które będzie przedmiotem sprzedaży na rzecz spółki nie spełnia przesłanek do uznania go za towar używany w świetle art. 43 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym Spółka zadała pytanie w zakresie prawidłowości opodatkowania transakcji polegającej na rozwiązaniu umowy najmu lokalu i zaprzestania w nim dotychczasowej działalności prowadzonej przez kontrahenta, za którą wypłacona jest kwota odstępnego oraz nabycia wyposażenia apteki.


Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie doszło do zbycia przedsiębiorstwa, wobec czego transakcja podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Powołując art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz art. 55 (1) Kodeksu cywilnego Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż zamierzona między stronami transakcja nie będzie stanowiła zbycia przedsiębiorstwa. Wnioskodawca wskazał, iż zbyte zostanie tylko wyposażenie i i nastąpi wypłata odstępnego za rezygnację z najmu lokalu. Nie dojdzie nawet do przeniesienia praw z umowy najmu z dotychczasowego najemcy na Spółkę, ale rozwiązana zostanie poprzednia i zawarta nowa umowa najmu. Nie zostaną przeniesione także żadne wierzytelności i zobowiązania związane z dotychczasowym funkcjonowaniem apteki. Spółka prowadzić będzie własną aptekę w oparciu o własne środki, kontakty handlowe, doświadczenia, wiedzę i rozwiązania. Należy zatem uznać, że przedmiotowa transakcja podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług oraz (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 6 pkt 1 powołanej ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 grudnia 2008 r., przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Przepis art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa – rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji pojęcia „przedsiębiorstwo”, dlatego należy posłużyć się definicją zawartą w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), zgodnie z którym przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Istotne jest zatem aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak aby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

W myśl postanowień art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stosownie zaś do definicji zawartej w art. 2 pkt 6 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publiczne, a także grunty.


Natomiast na podstawie art. 8 ust 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:


  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązania do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodne z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.


Świadczeniem usług jest każde zachowanie się podmiotu w wykonaniu stosunku zależności, które niekoniecznie polega na fizycznym wykonaniu jakiejkolwiek czynności lub podjęciu działania.

Na podstawie art. 41 ust. 13 wymienionej ustawy, towary i usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, niewymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej podlegają opodatkowaniu stawką w wysokości 22%, z wyjątkiem tych, dla których w ustawie lub przepisach wykonawczych określono inną stawkę.

Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca zamierza dokonać transakcji polegającej na rozwiązaniu umowy najmu lokalu i zaprzestania w nim dotychczasowej działalności prowadzonej przez kontrahenta, za którą wypłacona zostanie kwota odstępnego oraz nabycia wyposażenia apteki pod warunkiem jednakże otrzymania zezwolenia na jej prowadzenie. W wyniku dokonania tej umowy kontrahent nie zaprzestanie prowadzenia działalności, a jedynie zmieni jej rodzaj. Nie zostaną przeniesione także żadne wierzytelności i zobowiązania związane z dotychczasowym funkcjonowaniem apteki. Spółka prowadzić będzie własną aptekę w oparciu o własne środki, kontakty handlowe, doświadczenia, wiedzę i rozwiązania. Tym samym transakcja ta niewątpliwie nie stanowi zbycia przedsiębiorstwa, ani zorganizowanej jego części, o której mowa w przepisach art. 6 pkt 1 ustawy.

Oznacza to, że kontrahent Spółki oprócz dostawy towarów świadczyć będzie na Jej rzecz odpłatne usługi, w rozumieniu art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, a więc dokona czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stosowanie do art. 5 ust. 1 ustawy.

Ponadto, mając na uwadze fakt, że stroną wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest nabywca wyposażenia apteki interpretacja nie ma mocy wiążącej dla sprzedawcy, który chcąc uzyskać interpretację indywidualną powinien wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie. W konsekwencji regulacje zawarte w art. 14k-14n ustawy Ordynacja podatkowa nie będą miały zastosowania dla tego podmiotu.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej – powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj