Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-544b/08/AM
z 30 grudnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-544b/08/AM
Data
2008.12.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Osoby prawne jako płatnicy


Słowa kluczowe
instrumenty finansowe
obowiązek płatnika
odsetki
swap
zryczałtowany podatek dochodowy


Istota interpretacji
1. Czy w sytuacji, gdy należności nie mieszczą się w dyspozycji art. 21 ust. 1 ustawy podatkowej, Spółka ma obowiązek posiadania certyfikatu rezydencji jako warunek nie potrącenia podatku „u źródła”?
2. Czy w sytuacji, gdy należności nie mieszczą się w dyspozycji art. 21 ust. 1 ustawy podatkowej i Spółka nie potrąciła podatku „u źródła”, Wnioskodawca ma obowiązek wysłać do urzędu skarbowego informację IFT-2R?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 roku w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 26 września 2008 r. (data wpływu 2 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wypełniania obowiązków płatnika określonych w art. 26 tej ustawy – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 2 października 2008 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wypełniania obowiązków płatnika określonych w art. 26 tej ustawy.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Spółka zawarła w maju 2008 r. transakcje IRS (interest rate swap), czyli transakcje typu swap na stopach procentowych. Transakcje te polegają na tym, iż strony zobowiązują się do dokonywania wzajemnych płatności odsetkowych. Płatności te wyliczane są od kwoty bazowej w odmienny sposób dla każdej ze stron, tj. sposób kalkulacji tych płatności dla każdej ze stron transakcji oparty jest na tej samej kwocie bazowej, ale na innej stopie oprocentowania. W terminie określonym w umowie strona, której zobowiązanie (obliczone w powyżej opisany sposób) jest wyższe, dokonuje płatności na rzecz drugiej strony. Wysokość tej płatności stanowi różnicę między kwotami zobowiązań obu stron w danym terminie płatności (rozliczenie netto).


Strony mogą również dokonywać wzajemnych płatności w całości, bez wzajemnych potrąceń zobowiązań. W przypadku transakcji IRS zawartych przez Spółkę transakcje będą rozliczane w następujący sposób:


  • Wnioskodawca dokonuje płatności odsetkowych w okresach rocznych,
  • Wnioskodawca otrzymuje płatności odsetkowe w okresach półrocznych.


Koniec pierwszego okresu rozliczeniowego nastąpi w styczniu 2009 r. Jedną ze stron transakcji IRS, na rzecz której Spółka prawdopodobnie będzie wypłacała odsetki, jest bank z siedzibą w Holandii.


W związku z powyższym Wnioskodawca zadał następujące pytania:


  1. Czy odsetki płacone z tytułu transakcji IRS na rzecz banku z siedzibą w Holandii mieszczą się w definicji odsetek art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 11 Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów...
  2. Czy w sytuacji, gdy ww. należności nie mieszczą się w dyspozycji art. 21 ust. 1 ustawy podatkowej, Spółka ma obowiązek posiadania certyfikatu rezydencji jako warunek nie potrącenia podatku „u źródła”...
  3. Czy w sytuacji, gdy ww. należności nie mieszczą się w dyspozycji art. 21 ust. 1 ustawy podatkowej i Spółka nie potrąciła podatku „u źródła”, Wnioskodawca ma obowiązek wysłać do urzędu skarbowego informację IFT-2R...


Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytania drugie i trzecie. Zagadnienie zawarte w pytaniu pierwszym będzie przedmiotem odrębnej interpretacji indywidualnej.


Zdaniem Wnioskodawcy – w części dotyczącej pytania drugiego i trzeciego – zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niedobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.

W sytuacji, gdy opisane powyżej płatności z tytułu rozliczenia IRS nie mieszczą się w dyspozycji art. 21 ust. 1 ustawy podatkowej, Wnioskodawca nie jest zobowiązany do posiadania certyfikatu rezydencji jako warunku nie pobrania podatku „u źródła”.

Zgodnie z art. 26 ust. 3d ustawy podatkowej, informację, o której mowa w ust. 3 pkt 2, sporządzają i przekazują również podmioty, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1, gdy na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub ustawy nie są obowiązane do poboru podatku (…).

W sytuacji, gdy opisane powyżej płatności z tytułu rozliczenia IRS nie mieszczą się w dyspozycji art. 21 ust. 1 ustawy podatkowej, lecz stanowią zyski przedsiębiorstw, Spółka nie ma obowiązku sporządzania informacji, o której mowa w art. 26 ust. 3 pkt 2. W przeciwnym wypadku, przepis art. 26 ust. 3d sugeruje, iż wszystkie płatności dokonywane przez polskiego przedsiębiorcę na rzecz nierezydenta, mimo iż nie zostały wymienione w art. 21 ust. 1 ustawy podatkowej, a które stanowią zyski przedsiębiorstw podlegają opodatkowaniu w Polsce, w sytuacji kiedy polski przedsiębiorca nie posiada certyfikatu rezydencji nierezydenta.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


W myśl art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) – dalej: ustawa, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.

Jednocześnie, z art. 26 ust. 3 pkt 2 i ust. 3a ustawy wynika obowiązek sporządzenia i przesłania przez płatników informacji o dokonanych wypłatach i pobranym podatku (IFT-2/IFT-2R) osobom niemającym na terytorium Polski siedziby lub zarządu oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano przedmiotowych wypłat.

Płatnicy są obowiązani do przesłania informacji również wówczas, gdy płatnik w roku podatkowym sporządzał i przekazywał informacje w trybie przewidzianym w ust. 3b.

Ponadto, zgodnie z art. 26 ust. 3d ustawy, informację, o której mowa w ust. 3 pkt 2, sporządzają i przekazują również podmioty, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1, gdy na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub ustawy nie są obowiązane do poboru podatku. Przepisy ust. 3b i 3c stosuje się odpowiednio.

W sytuacji przedstawionej we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, dokonując płatności wynikających z zawartego kontraktu IRS, które nie stanowią odsetek w myśl art. 21 ust. 1 ustawy, Wnioskodawca nie jest zobowiązany do obliczenia, pobrania i wpłacenia zryczałtowanego podatku dochodowego z tego tytułu. Tym samym, nie występuje po stronie Spółki obowiązek posiadania certyfikatu rezydencji podmiotu zagranicznego, ani też sporządzenia informacji IFT-2R.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej datowania.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta, co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej, powoduje, iż interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj