Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-846/08/KB
z 19 stycznia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-846/08/KB
Data
2009.01.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
biegły sądowy
działalność wykonywana osobiście
pozarolnicza działalność gospodarcza


Istota interpretacji
określenie źródła przychodów dla czynności wykonywanych na zlecenie organów wymiaru sprawiedliwości w charakterze biegłego sądowego



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani M., przedstawione we wniosku z dnia 21 października 2008r. (data wpływu do tut. Biura – 23 października 2008r.), uzupełnionym w dniu 29 grudnia 2008r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m. in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodów dla czynności wykonywanych na zlecenie organów wymiaru sprawiedliwości w charakterze biegłego sądowego (pytania oznaczone we wniosku Nr 2 i 3) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 października 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m. in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodów dla czynności wykonywanych na zlecenie organów ścigania w charakterze biegłego sądowego (pytania oznaczone we wniosku Nr 2 i 3) .

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych. Dlatego też pismem z dnia 15 grudnia 2008r. wezwano do jego uzupełnienia. co też nastąpiło w dniu 09 grudnia 2008r. W dniu 29 grudnia 2008r. do tut. Biura wpłynął uzupełniony wniosek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni posiada uprawnienia biegłego rewidenta, biegłego sądowego i wykwalifikowanego rolnika. Wykonuje czynności w zakresie trzech uprawnień. Jako biegły rewident prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług z mocy art. 113 ust. 13 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Podatek dochodowy od osób fizycznych z tej działalności rozlicza na zasadach ogólnych, a w rozliczeniu rocznym PIT – 36 wykazuje w pozycji „pozarolnicza działalność gospodarcza”. W zaświadczeniu o wpisie do działalności gospodarczej posiada wyłącznie zakres usług wymaganych ustawą o biegłych rewidentach. Nie posiada wpisu świadczeń wykonywanych dla sądu i prokuratury, tj. usług nie będących doradztwem. We wpisie do działalności gospodarczej nie posiada również wpisu działalności ogrodniczej, którą zajmuje się osobiście. Zlecenia z organów sprawiedliwości kierowane są imiennie na wnioskodawczynię jako biegłego sądowego a nie na prowadzoną przez nią firmę. Usług wykonywanych osobiście wnioskodawczyni nie ma prawa przekazać do wykonania osobom trzecim, jako poufne. Wydana opinia dla sądu czy prokuratury dotyczy zebranych materiałów dowodowych do postawionej tezy i nie ma znamion doradztwa. Pod wydaną opinią podpisuje się jako biegły sądowy i stawia pieczątkę biegłego sądowego, której nie może używać w innych pracach w działalności gospodarczej. Pieczątki firmy nie może zaś używać w opinii dla sądu. Są to dwa różne zakresy działania. Przychody, koszty uzyskania i dochód do opodatkowania z usług świadczonych osobiście z art. 13 pkt 6 w rozliczeniu rocznym wykazuje w PIT – 36 w pozycji „działalność wykonywana osobiście” na podstawie PIT – 8B otrzymanych z sądów i prokuratury w roku sprawozdawczym, a w pozycji pobranych zaliczek przez płatnika wykazuje podatek potrącony przez te instytucje.

Posiadając uprawnienia wykwalifikowanego rolnika czynnie uprawia ogrodnictwo osobiście, które nie jest działalnością gospodarczą. Przychodem z tego tytułu są pożytki, czyli uzyskane zbiory z uprawy warzyw i owoców, które wykorzystuje na potrzeby własne i rodziny. Nie uzyskuje z tego przychodów w formie pieniężnej i niepieniężnej. A więc uzyskane przychody w naturze, koszty poniesione na uprawę, tzn. pożytki, nie wykazuje w rozliczeniach rocznych jako podatku dochodowego od osób fizycznych ani też nie wykazuje w rozliczeniach z działalności w podatku VAT.

W związku z powyższym zadano m. in. następujące pytania:

  1. Czy przychody i poniesione koszty ich uzyskania z czynności wykonywanych osobiście jako biegły sądowy, nie mające charakteru doradztwa, w przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, należy rozliczać łącznie z przychodami, kosztami uzyskania podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, które z mocy art. 113 ust. 13 pkt 2 ustawy o VAT nie ma zastosowania zwolnienie usług doradztwa... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)
  2. Jeżeli działalność gospodarczą jako podmiot działający pod nazwą firmy rozliczam na zasadach ogólnych podatek dochodowy od osób fizycznych i prowadzę podatkową książkę przychodów i rozchodów, to w jaki sposób rozliczać w tej działalności przychody, koszty i dochody opodatkowane w formie ryczałtu i wykazywane w PIT – 8B z działalności wykonywanej osobiście z mocy art. 13 pkt 6... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3)


Zdaniem wnioskodawczyni czynności wykonywane osobiście zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 i art. 13 pkt 6 nie powinny być razem rozliczane z działalnością podmiotu wykonującego pozarolniczą działalność gospodarczą zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) odrębnym źródłem przychodów jest określona w pkt 2 i 3 tego przepisu:

  • działalność wykonywana osobiście,
  • pozarolnicza działalność gospodarcza.


Definicja pozarolniczej działalności gospodarczej zawarta została w art. 5a pkt 6 ww. ustawy. Zgodnie z jego treścią, działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza to działalność zarobkowa:

  1. wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
  2. polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,
  • prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Wyłączenie to obejmuje więc m.in. działalność wykonywaną osobiście, zdefiniowaną jako odrębne źródło przychodów, wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, której poszczególne kategorie wymieniono w art. 13 tej ustawy.

W myśl art. 13 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawczyni prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą oraz na zlecenie sądu i prokuratury wykonuje czynności jako biegły sądowy. Mając na względzie cyt. wyżej przepisy stwierdzić należy, iż przychody uzyskane z tytułu świadczenia usług w charakterze biegłego sądowego na zlecenie sądu oraz innych organów wymiaru sprawiedliwości należy zawsze zaliczyć do źródła jakim jest działalność wykonywana osobiście, bez względu na fakt, czy wnioskodawczyni prowadzi i w jakim zakresie pozarolniczą działalność gospodarczą. Przy czym zaznaczyć należy, iż na gruncie prawa podatkowego nie ma przeszkód, aby osoby wykonujące czynności jako biegły sądowy prowadziły równocześnie pozarolniczą działalność gospodarczą, nawet w zakresie pokrywającym się z zakresem, w którym wydają opinie jako biegli sądowi. Z uwagi na zaliczenie przychodów uzyskanych z prowadzonej działalności gospodarczej oraz z czynności wykonywanych jako biegły sądowy do odrębnych, autonomicznych źródeł przychodów, nie jest możliwe łączenie tychże przychodów oraz poniesionych w związku z ich uzyskaniem kosztów i ich wspólne opodatkowanie. Przychodów oraz kosztów związanych ze świadczeniem czynności biegłego sądowego nie można zatem ujmować w ewidencjach księgowych prowadzonych w związku z wykonywaniem działalności gospodarczej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie wskazać należy, iż w zakresie:

  • podatku dochodowego od osób fizycznych w części dotyczącej wskazania co decyduje o zakresie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej (pytanie oznaczone we wniosku Nr 5) oraz
  • podatku od towarów i usług (pytania oznaczone we wniosku Nr 1,4 i 6)

zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44 – 100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj