Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITTPP2/443-826/08/AF
z 10 grudnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITTPP2/443-826/08/AF
Data
2008.12.10



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dokument elektroniczny
dokumenty celne
eksport bezpośredni
stawki podatku
zgłoszenie celne


Istota interpretacji
Jakie dokumenty wymagane są do zastosowania stawki podatku w wysokości 0% w eksporcie bezpośrednim?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 września 2008 r. (data wpływu 25 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty w celu zastosowania stawki podatku w wysokości 0% w przypadku elektronicznej obsługi wywozu towarów w systemie ECS - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 25 września 2008 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty w celu zastosowania stawki podatku w wysokości 0% w przypadku elektronicznej obsługi wywozu towarów w systemie ECS.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej i detalicznej materiałów budowlanych. Jest podatnikiem VAT czynny, zobowiązanym do składania miesięcznych deklaracji dla podatku od towarów i usług. Wnioskodawca dokonuje również sprzedaży towarów dla odbiorców spoza Wspólnoty. Dokonuje eksportu bezpośredniego, m.in. na teren Białorusi. Do końca lutego 2008 r. dokumentem potwierdzającym wywóz towarów poza granice Wspólnoty był dokument SAD, na którym to dokumencie właściwy urząd celny, w formie pisemnej potwierdzał fakt, że towar wystąpił poza granice Unii Europejskiej. Od dnia 1 marca 2008 r. Wnioskodawca składa zgłoszenia celne wywozowe w systemie ECS, za pośrednictwem upoważnionej agencji celnej. Nie dysponuje przy tym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu, uzyskiwanego na zasadach określonych ustawą z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. Nr 130, poz. 1450). Od dnia 1 marca 2008 r. jedynym dokumentem potwierdzającym wywóz towarów poza granicę Wspólnoty jest doręczany Wnioskodawcy przez agencję celną, przed datą złożenia deklaracji dla podatku od towarów i usług, w formie papierowej wydruk komputerowy: potwierdzenie wywozu – komunikat IE-599, bez jakiegokolwiek podpisu lub pieczęci urzędu celnego, albo wydruk z systemu ECS potwierdzający wysłanie towaru poza terytorium Wspólnoty.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy od dnia 1 marca 2008 r. Wnioskodawca, w związku z dokonywaniem zgłoszeń celnych w wywozie w systemie ECS za pośrednictwem agencji celnej oraz stosując stawkę podatku w wysokości 0%, jest zobowiązany, przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc rozliczeniowy, uzyskać na każdym wydruku komunikatu IE-599 - potwierdzenie wywozu, doręczonym Jemu przez agencję celną, pisemne oświadczenie właściwego naczelnika urzędu celnego potwierdzające wywóz towarów poza granicę Unii Europejskiej lub też uzyskać zaświadczenie wydane przez organ celny w trybie art. 73 ust. 2 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. prawo celne (Dz. U. Nr 68, poz. 622 ze zm.) w związku z art. 793 rozporządzenia Komisji (EWG) Nr 2454/93 z dnia 2 lutego 1993 r. ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy kodeks celny (Dz. Urz. WE L 253 ze zm.)... Czy też Wnioskodawca powinien uznać, że spoczywa na nim obowiązek posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego, skutkiem czego urząd celny zobowiązany byłby do przesłania komunikatu IE-599 – potwierdzenie wywozu pocztą elektroniczną nie do agencji celnej, jak to jest praktykowane w tej chwili, a do Wnioskodawcy...


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 41 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, istnieje obowiązek posiadania przez podatnika przed złożeniem deklaracji podatkowej (VAT-7) za dany miesiąc rozliczeniowy, pisemnego potwierdzenia organu celnego wywozu towarów poza Wspólnotę przy stosowaniu podatku od towarów i usług w wysokości 0%. Przepis powyższy nie jest zgodny z przepisami Dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, które nie przewidują podobnego obowiązku. Ponieważ od 1 marca 2008 r. zgłoszenia celne są dokonywane w systemie ECS w formie elektronicznej, Wnioskodawca przed złożeniem deklaracji podatkowej (VAT-7), w której wykazuje stawkę podatku w wysokości 0% dla eksportu towarów, powinien otrzymać od agencji celnej wykonane wydruki komunikatów nieopatrzone potwierdzeniem pisemnym organu celnego wskazującym datę wywozu towarów poza teren Wspólnoty oraz pisemną informację agencji celnej wskazującą datę otrzymania przekazem elektronicznym poszczególnych komunikatów IE-599. Z uwagi na powyższe, w przypadku uzyskania od agencji celnej - przed datą złożenia deklaracji podatkowej za dany miesiąc rozliczeniowy - potwierdzenia IE-599 oraz pisemnej informacji o dacie jego otrzymania pocztą elektroniczną, za całkowicie zbędne oraz niecelowe należy uznać kierowanie przez Wnioskodawcę, przed złożeniem deklaracji podatkowej (VAT-7) za dany miesiąc rozliczeniowy, wniosków do właściwych urzędów celnych o wydanie zaświadczeń o wywozie w eksporcie towarów poza terytorium Wspólnoty lub też wniosków o opatrzenie przez urząd celny pisemnym potwierdzeniem, doręczonych Wnioskodawcy przez agencję celną w formie wydruków komputerowych nieopatrzonych kwalifikowanym podpisem elektronicznym, komunikatów z systemu ECS IE-599 - potwierdzenie wywozu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega eksport towarów.


Stosownie do treści art. 2 pkt 8 ww. ustawy przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz jest dokonany przez:


  1. dostawcę lub na jego rzecz, lub
  2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz.


Zgodnie z pkt 14 preambuły rozporządzenia Komisji (WE) Nr 1875/2006 z dnia 18 grudnia 2006 r. (Dz. Urz. WE L 360/64) zmieniającego rozporządzenie (EWG) Nr 2454/93 ustanawiające przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) Nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny, organy celne zostały zobowiązane do zastąpienia w procedurze wywozu, uszlachetnienia biernego oraz powrotnego wywozu, obecnej procedury z zastosowaniem dokumentów w formie papierowej procedurą elektronicznej wymiany danych.

Od dnia 31 sierpnia 2007 r. w Polsce zaczęła w pełni funkcjonować I faza wdrożenia Systemu Kontroli Eksportu (ang. Export Control System - ECS). Od tego momentu zmianie uległy zasady dokonywania zgłoszeń celnych do procedury wywozu, procedury uszlachetnienia biernego i powrotnego wywozu. System ECS pozwala na dokonywanie i obsługę zgłoszenia celnego w formie elektronicznej, zarówno w urzędzie celnym wywozu, jak i wyprowadzenia. System ten opiera się na obiegu dokumentów pomiędzy urzędami celnymi, a podmiotami dokonującymi zgłoszeń celnych.

Zgodnie z art. 796e Rozporządzenia Komisji (WE) Nr 1875/2006, urząd celny wywozu, po otrzymaniu komunikatu „Wyniki kontroli w urzędzie wyprowadzenia”, o którym mowa w art. 796d ust. 2, potwierdza fizyczne wyprowadzenie towarów, przesyłając zgłaszającemu komunikat „Potwierdzenie wywozu” lub informując go w innej określonej w tym celu formie. W sytuacjach, gdy zgłaszającym jest podmiot mający siedzibę na obszarze Wspólnoty Europejskiej wydawany jest jemu, przez urząd celny wyprowadzenia, dokument potwierdzający fizyczne opuszczenie towaru obszaru Wspólnoty. Czynność ta wykonywana jest na dokumencie o nazwie komunikat IE-599, potwierdzającym fizyczne wyprowadzenie towarów ze Wspólnoty, który jest opatrzony podpisem i pieczęcią właściwych władz celnych. W przypadku użycia klucza do bezpiecznej transmisji danych, podpisany komunikat IE-599 jest przesyłany do zgłaszającego. Taki komunikat jest dokumentem potwierdzającym wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca dokonuje eksportu bezpośredniego towarów. Zgłoszeń celnych na Jego rzecz, do procedury wywozu w systemie ECS, dokonuje upoważniona agencja celna. W związku z tym agencja celna jako zgłaszająca, dysponująca kluczem do bezpiecznej transmisji danych, otrzymuje komunikat IE-599. Wydrukowany komunikat IE-599 stanowi wystarczający dowód potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty. W związku z tym nie ma potrzeby otrzymywania pisemnego oświadczenia właściwego naczelnika urzędu celnego potwierdzającego wywóz towarów poza granicę Unii Europejskiej lub też uzyskania zaświadczenia wydanego przez organ celny w trybie art. 73 ust. 2 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. prawo celne (Dz. U. Nr 68, poz. 622 ze zm.) w związku z art. 793 rozporządzenia Komisji (EWG) Nr 2454/93 z dnia 2 lutego 1993 r. ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy kodeks celny (Dz. Urz. WE L 253 ze zm.). Wnioskodawca nie musi również posiadać klucza do bezpiecznej transmisji danych skoro zgłaszającym jest upoważniona agencja celna.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia,


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej – powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj