Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-231/09-2/MC
z 18 czerwca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-231/09-2/MC
Data
2009.06.18



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
cel kultu religijnego
cele statutowe
działalność statutowa
kościelne osoby prawne
podatek dochodowy od osób prawnych
środek trwały
zakup
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy w świetle zapisu art. 17 ust. 1 oraz 1b przeznaczenie zysku na cele statutowe – utworzenie funduszu zapasowego (inwestycyjnego) w celu nabycia środka trwałego służącego wypracowaniu zysku, który w całości przeznaczony zostanie na cele statutowe, spełnia warunki zwolnienia przedmiotowego z podatku dochodowego od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 425 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2009 r. (data wpływu 27.03.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnień przedmiotowych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnień przedmiotowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4a oraz 4b. Jedynym udziałowcem Spółki jest kościelna osoba prawna, tj. X. Po zatwierdzeniu sprawozdań finansowych, uchwałą Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Wspólników wypracowany przez Spółkę zysk przeznaczony jest na cele statutowe, tj. kultu religijnego, oświatowo-wychowawcze, naukowe, kulturalne, charytatywno-opiekuńcze, konserwację zabytków, prowadzenie punktów katechetycznych, inwestycje sakralne w zakresie: budowy, rozbudowy i odbudowy kościołów. Spółka wypracowuje zysk poprzez działalność wydawniczą, księgarską oraz poligraficzną.

W roku bieżącym Spółka chciałaby zakupić maszynę poligraficzną, która pozwoliłaby na zwiększenie produkcji drukarni, a tym samym na wypracowanie zwiększonego zysku. W tym celu Spółka planuje przeznaczyć część zysku na kapitał zapasowy (inwestycyjny) i z tych środków zakupić maszynę poligraficzną.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w świetle zapisu art. 17 ust. 1 oraz 1b przeznaczenie zysku na cele statutowe – utworzenie funduszu zapasowego (inwestycyjnego) w celu nabycia środka trwałego służącego wypracowaniu zysku, który w całości przeznaczony zostanie na cele statutowe, spełnia warunki zwolnienia przedmiotowego z podatku dochodowego od osób prawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy, przedstawione wyżej rozwiązanie dotyczące nabycia środka trwałego, służącego realizacji celów statutowych, pozwala na skorzystanie ze zwolnienia przedmiotowego w podatku dochodowym od osób prawnych zgodnie z art. 17 ust. 1 oraz 1b.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), wolne od podatku są dochody kościelnych osób prawnych:

  1. z niegospodarczej działalności statutowej; w tym zakresie kościelne osoby prawne nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy Ordynacji podatkowej,
  2. z pozostałej działalności - w części przeznaczonej na cele: kultu religijnego, oświatowo-wychowawcze, naukowe, kulturalne, charytatywno-opiekuńcze oraz na konserwację zabytków, prowadzenie punktów katechetycznych, inwestycje sakralne w zakresie: budowy, rozbudowy i odbudowy kościołów oraz kaplic, adaptację innych budynków na cele sakralne, a także innych inwestycji przeznaczonych na punkty katechetyczne i zakłady charytatywno-opiekuńcze.


Z kolei w myśl art. 17 ust. 1 pkt 4b tej ustawy, wolne od podatku są dochody spółek, których jedynymi udziałowcami (akcjonariuszami) są kościelne osoby prawne - w części przeznaczonej na cele wymienione w pkt 4a lit. b.

Natomiast, stosownie do art. 17 ust. 1b ww. ustawy, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków nie stanowiących kosztu uzyskania przychodów.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż jedynym udziałowcem Spółki jest kościelna osoba prawna. Osiągany przez Spółkę zysk z działalności wydawniczej, księgarskiej oraz poligraficznej przeznaczany jest na cele statutowe, tj. kultu religijnego, oświatowo-wychowawcze, naukowe, kulturalne, charytatywno-opiekuńcze oraz na konserwację zabytków, prowadzenie punktów katechetycznych, inwestycje sakralne w zakresie: budowy, rozbudowy i odbudowy kościołów.

W bieżącym roku Spółka zamierza zakupić maszynę poligraficzną, która pozwoli na zwiększenie produkcji drukarni, a tym samym na wypracowanie zwiększonego zysku. W związku z tym, część zysku planuje przeznaczyć na kapitał zapasowy (inwestycyjny) i z tych środków nabyć przedmiotową maszynę.

Tut. Organ zauważa, iż dla celów podatku dochodowego ustawodawca w art. 17 ust. 1 pkt 4a, pkt 4b oraz ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych posługuje się pojęciem dochodu, Spółka natomiast w opisie zdarzenia przyszłego, jak też zadając pytanie pojęciem zysku. Nie są to pojęcia tożsame. Zysk i dochód mogą się różnić, ponieważ różnią się przychody księgowe i podatkowe lub odmienne są koszty księgowe od kosztów podatkowych.

Zatem, w myśl powyższych przepisów stwierdzić należy, iż jedynie przeznaczenie dochodu Spółki na cele statutowe, w tym także na zakup środka trwałego (maszyny poligraficznej), służącego bezpośrednio realizacji tych celów, spełni warunki zwolnienia przedmiotowego z podatku dochodowego od osób prawnych.

Biorąc powyższe pod uwagę, w świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj