Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-311/09-6/EC
z 19 sierpnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-311/09-6/EC
Data
2009.08.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Definicje


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
lokal mieszkalny
nieruchomości
przychód
spółki


Istota interpretacji
1) Czy przychody/straty z wynajmu posiadanych przez Spółkę lokali mieszkalnych są dla Wnioskodawcy, w części przypadającej na jego udział w zysku Spółki, przychodem/stratą ze źródła przychodu podanego w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza) updof, czy też są przychodem/stratą ze źródła przychodu podanego w art. 10 ust. 1 pkt 6 updof?



Wniosek ORD-IN 761 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 23 kwietnia 2009 r. (data wpływu 27 kwietnia 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 07.07.2009 r. (data nadania 08.07.2009 r., data wpływu 13.07.2009 r.) złożonym na wezwanie Nr IPPBN1/415-311/09-2/EC z dnia 17.06.2009 r. (data doręczenia 06.07.2009 r.) oraz uzupełnionym pismem z dnia 03.08.2009 r. (data nadania 03.08.2009 r., data wpływu 06.08.2009 r.) złożonym na wezwanie Nr IPPBN1/415-311/09-4/EC z dnia 28.07.2009 r. (data doręczenia 29.07.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów przypadających na wspólnika Spółki w przypadku wynajmu posiadanych przez Spółkę lokali – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów przypadających na wspólnika Spółki w przypadku wynajmu posiadanych przez Spółkę lokali.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki komandytowej, zwanej dalej „Spółką”, która jest właścicielem lokali mieszkalnych. W przyszłości Spółka może zakupić lub nabyć w inny sposób kolejne lokale mieszkalne. Spółka wynajmuje posiadane lokale mieszkalne osobom fizycznym. Żaden z lokali należących do Spółki nie jest przez nią wykorzystywany na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 10 ust. 2 pkt 3 updof. Spółka rozważa w przyszłości sprzedaż lokali mieszkalnych będących jej własnością.

Następnie pismem z dnia 03.08.2009 r. (data wpływu 06.08.2009 r.) wnioskodawca uzupełnił stan faktyczny przedstawiony we wniosku ORD-IN, poprzez wskazanie, iż do zakresu działalności spółki komandytowej należy, m.in. (zgodnie z klasyfikacją PKD):

  • 68. – działalność związana z obsługą rynku nieruchomości.
    Na sekcję tę składają się następujące rodzaje działalności:
  • 68.1, 68.10, 68.10Z – Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek,
  • 68.2, 68.20, 68.20Z – Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi,
  • 68.3 – Działalność związana z obsługą rynku nieruchomości wykonywana na zlecenie;
  • 68.31, 68.31Z – Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami,
  • 68.32, 68.32Z Zarządzanie nieruchomościami wykonywanymi na zlecenie.


Wnioskodawca wskazał, iż spółka komandytowa ma w swoim zakresie zarówno kupno i sprzedaż, jak również wynajem nieruchomości.

Niektóre posiadane przez spółkę komandytową lokale mieszkalne są lub będą środkami trwałymi i są lub będą amortyzowane.

Niektóre posiadane przez spółkę komandytową lokale mieszkalne są lub będą traktowane jako towary do sprzedaży i nie są lub nie będą amortyzowane.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy przychody/straty z wynajmu posiadanych przez Spółkę lokali mieszkalnych są dla Wnioskodawcy, w części przypadającej na jego udział w zysku Spółki, przychodem/stratą ze źródła przychodu podanego w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza) updof, czy też są przychodem/stratą ze źródła przychodu podanego w art. 10 ust. 1 pkt 6 updof...
  2. Czy przychody/straty ze sprzedaży posiadanych przez Spółkę lokali mieszkalnych będą dla Wnioskodawcy, w części przypadającej na jego udział w zysku Spółki, przychodem/stratą ze źródła przychodu podanego w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza) updof, czy też są przychodem/stratą ze źródła przychodu podanego w art. 10 ust. 1 pkt 8 updof, z uwzględnieniem art. 10 ust. 2 pkt 3 updof...
  3. Co oznacza pojęcie „wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie”, o którym mowa w art. 10 ust. 3 updof...


Odpowiedź na pytanie pierwsze stanowi przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej. Wniosek Pana w zakresie pytania drugiego i trzeciego zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją.

Zdaniem Wnioskodawcy, przychody/straty z wynajmu posiadanych przez Spółkę lokali mieszkalnych są dla Wnioskodawcy, w części przypadającej na jego udział w zysku Spółki, przychodem/stratą ze źródła przychodu podanego w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza).

Na tle przedstawionego stanu faktycznego i opisu zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) odrębnym źródłem przychodów są określone w pkt 3 i 6 tego przepisu:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza,
  • najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Stosownie do treści art. 14 ust. 1 ww. ustawy za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 11 ww. ustawy przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (niezależnie od prowadzenia przez dany podmiot działalności w zakresie wynajmu).

W myśl art. 5a pkt 6 ww. ustawy ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
  • prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


Z powyższych przepisów wynika, iż najem dla celów podatkowych może być traktowany jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej lub jako odrębne źródło przychodów, określone w art. 10 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy. Co do zasady wybór kwalifikacji i sposób rozliczenia przychodów najmu, ustawodawca pozostawił osobie oddającej rzeczy w najem.

Zauważyć jednak należy, iż w przypadku gdy przedmiotem najmu są składniki majątku związane z pozarolniczą działalnością gospodarczą, lub najem jest przedmiotem tej działalności to wówczas wynajmowanie lub wydzierżawianie nieruchomości traktowane jest jako pozarolnicza działalność gospodarcza.

Z opisu przedstawionego we wniosku wynika, iż Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki komandytowej. Spółka jest właścicielem lokali mieszkalnych będących środkami trwałymi lub towarami handlowymi, które wynajmuje osobom fizycznym. Do zakresu działalności spółki komandytowej należy m.in. kupno i sprzedaż, jak również wynajem nieruchomości.

Mając na względzie cytowane wyżej przepisy, stwierdzić należy, że przychody z tytułu wynajmu stanowią przychód z działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Równocześnie w myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat oraz ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki nie będącej osobą prawną.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, iż przychód uzyskany przez Wnioskodawcę z wynajmu posiadanych przez spółkę lokali mieszkalnych należy zakwalifikować do źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, proporcjonalnie do prawa w udziale w zysku ze współwłasności.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj