Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-230/09-4/EK
z 16 czerwca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-230/09-4/EK
Data
2009.06.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
cele statutowe
dochody wolne od podatku
kościelne osoby prawne
kościół
osoby prawne
zwolnienia przedmiotowe
zwolnienie


Istota interpretacji
Czy Spółka, przekazując zysk na wskazany przez właściciela rachunek bankowy postępuje zgodnie z przepisami prawa podatkowego dotyczącego zysku zwolnionego z podatku dochodowego od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 536 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2009 r. (data wpływu 27 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony pismem z dnia 17 maja 2009 r. (data wpływu 21 maja 2009 r.) – o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka zwolniona jest przedmiotowo z podatku dochodowego od osób prawnych, na podstawie art. 17 ust. 1, 1b pkt 4a, 4b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. z późn. zm. Jedynym udziałowcem Spółki jest X (kościelna osoba prawna – 100% udziałów). Wypracowany w Spółce zysk przeznaczony jest na cele statutowe. Po zatwierdzeniu sprawozdań finansowych Spółka przekazuje zysk na rachunek bankowy wskazany przez właściciela.

W piśmie uzupełniającym z dnia 17 maja 2009 r. Spółka wyjaśniła, iż:

1. Przedmiotem działalności Spółki jest katolicka działalność naukowa, oświatowa i społeczno -dobroczynna w X, a dla osiągnięcia tego zadania prowadzenie drukarni i księgarni oraz prowadzenie wszelkich innych interesów wchodzących w zakres drukarstwa, księgarstwa, papiernictwa oraz produkcji i zbytu przyborów kościelnych. Spółka jest uprawniona nabywać w tym celu lub zawiązywać podobne przedsiębiorstwa lub też brać udział w takich przedsiębiorstwach, względnie przejmować ich zastępstwo. Realizując powyższe cele Spółka prowadzi:

  • sprzedaż hurtową i detaliczną,
  • działalność wydawniczą i poligraficzną (w tym w zakresie usług poligraficznych),
  • produkcję wyrobów z papieru i tektury,
  • działalność związaną z turystyką i reklamą,
  • produkcję i rozpowszechnianie filmów i nagrań wideo oraz reprodukcję zapisanych nośników informacji.

2. Użyte we wniosku sformułowanie „zysk” jest równoznaczne z dywidendą przysługującą właścicielowi Spółki, którym jest kościelna osoba prawna, tj. X. Natomiast wspomniane we wniosku „rozliczenie zysku” następuje Uchwałą właściciela, z której wynika, że całość wypracowanego zysku przeznacza się na cele statutowe (w załączeniu kserokopia Uchwały Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia dotycząca zysku za 2007 rok).

3. Zysk przekazywany przez Spółkę na rachunek X ma charakter dywidendy.

4. Przekazywana na rachunek X dywidenda przeznaczona jest decyzją właściciela na poszczególne cele, zgodne z celami określonymi w art. 17 ust. 4a pkt b) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

5. Dochód uzyskany z prowadzonej działalności gospodarczej Spółka przekazuje na rachunek X, która jako właściciel decyduje o ich przeznaczeniu na poszczególne cele statutowe, zgodne z celami określonymi w art. 17 ust. 4a pkt b) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Jedną z form przekazania tych środków na ww. cele, jest przeznaczenie decyzją właściciela części dywidendy na pokrycie kosztów usług poligraficznych świadczonych przez Spółkę na rzecz X w zakresie drukowania wydawnictw związanych z krzewieniem kultury chrześcijańskiej i kultu religijnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka, przekazując zysk na wskazany przez właściciela rachunek bankowy, postępuje zgodnie z przepisami prawa podatkowego dotyczącego zysku zwolnionego z podatku dochodowego od osób prawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy, właściciel Uchwałą Walnego Zgromadzenia zatwierdza przekazanie zysku na cele statutowe. Przekazanie w formie bezgotówkowej zysku na wskazany rachunek bankowy X jest przekazaniem na cele statutowe, ponieważ w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych nie jest wskazane w jakiej formie powinno nastąpić rozliczenie zysku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Na wstępie zaznaczyć należy, iż mając na względzie przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz stanowisko Wnioskodawcy uznano, iż wskazując w piśmie uzupełniającym przepis art. 17 ust. 4a pkt b) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych popełniono oczywistą omyłkę. Przyjęto więc, iż wniosek dotyczy przepisów art. 17 ust. 1 pkt 4b w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wnioskodawca jest spółką prawa handlowego, której jedynym udziałowcem jest kościelna osoba prawna. Spółka korzysta ze zwolnienia od podatku, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym (…). Tak określony dochód stanowi – w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy – przedmiot opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Na mocy art. 17 ust. 1 pkt 4b tej ustawy, wolne od podatku są dochody spółek, których jedynymi udziałowcami (akcjonariuszami) są kościelne osoby prawne – w części przeznaczonej na cele wymienione w pkt 4a lit. b), tj. kultu religijnego, oświatowo - wychowawcze, naukowe, kulturalne, charytatywno - opiekuńcze oraz na konserwację zabytków, prowadzenie punktów katechetycznych, inwestycje sakralne w zakresie: budowy, rozbudowy i odbudowy kościołów oraz kaplic, adaptację innych budynków na cele sakralne, a także innych inwestycji przeznaczonych na punkty katechetyczne i zakłady charytatywno - opiekuńcze.

Zwolnienie, o którym mowa powyżej, ma charakter warunkowy i nie dotyczy dochodów uzyskiwanych z działalności określonej w art. 17 ust. 1a pkt 1 i pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ponadto, stosownie do art. 17 ust. 1a pkt 2 ww. ustawy, zwolnienie to nie ma zastosowania, jeżeli uzyskane przez podatnika dochody – bez względu na czas ich osiągnięcia, wydatkowane są na inne cele niż określone ww. zwolnieniem.

Jednocześnie wskazać należy, iż – zgodnie z treścią art. 17 ust. 1b cyt. ustawy – warunkiem zwolnienia z opodatkowania dochodów spółek, których jedynym udziałowcem jest kościelna osoba prawna, jest przeznaczenie i bez względu na termin wydatkowanie na cele określone w pkt 4a lit. b) powołanej ustawy, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.

Z powyższych regulacji prawnych wynika, iż aby podatnik mógł skorzystać z przedmiotowego zwolnienia musi przede wszystkim osiągnąć dochód w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. „dochód podatkowy”. Następnie, podatnik musi spełnić jeszcze jeden warunek niezbędny dla skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 4b, tj. przeznaczyć (zadeklarować), a następnie wydatkować ten dochód na cele wymienione w tym przepisie. Warty podkreślenia jest fakt, iż to wydatkowanie musi dokonać sam podatnik.

Natomiast, z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, iż po zatwierdzeniu sprawozdań finansowych Spółka przekazuje wypracowany przez Nią zysk na rachunek bankowy X, która jako właściciel decyduje o przeznaczeniu zysku na cele statutowe, zgodne z celami wskazanymi w art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wobec powyższego, stwierdzić należy, iż przeznaczenie zysku Spółki wynikającego z Jej sprawozdania finansowego nie podlega ocenie, czy korzysta ono ze zwolnienia, czy nie. Takiej ocenie podlega tylko i wyłącznie dochód podatkowy, tj. dochód wynikający ze złożonego przez Spółkę zeznania podatkowego CIT - 8.

Tym samym, w przypadku przekazania przez Spółkę zysku (dywidendy) na wskazany przez X rachunek bankowy i wydatkowania go na cele wskazane w art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwolnienie określone w art. 17 ust. 1 pkt 4b powołanej ustawy nie znajdzie zastosowania.

Zwolnienie to będzie miało zastosowanie tylko wówczas, gdy „dochód podatkowy” Spółki będzie przeznaczony, a następnie wydatkowany przez Nią na cele określone w art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. b) ww. ustawy.

Nadmienić również należy, iż w myśl art. 25 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli podatnicy, o których mowa w art. 17 ust. 1, uprzednio zadeklarowali, że przeznaczą dochód na cele określone w tych przepisach i dochód ten wydatkowali na inne cele - podatek od tego dochodu, bez wezwania, wpłaca się do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wydatku; przepis ten stosuje się również do dochodów za lata poprzedzające rok podatkowy, zadeklarowanych i nie wydatkowanych w tych latach na cele określone w art. 17 ust. 1b.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj