Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-308/09-4/JB
z 27 lipca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-308/09-4/JB
Data
2009.07.27



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
agencja
dochody uzyskiwane za granicą
stypendia
subwencja
środki pieniężne
Węgry
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy w powyższym przypadku znajduje zastosowanie art. 21 ust. 1 pkt 47c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?



Wniosek ORD-IN 512 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 21.04.2009 r. (data wpływu 24.04.2009 r.) .) oraz piśmie z dnia 06.07.2009 r. (data nadania 07.07.2009 r., data wpływu 09.07.2009 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB2/415-308/09-2/JB z dnia 26.06.2009 r. (data nadania 29.06.2009 r., data doręczenia 01.07.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości uzyskania zwolnienia przedmiotowego w związku z uzyskaniem środków pieniężnych wypłaconych przez węgierską agencję rządową z tytułu przekładu powieści - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24.04.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości uzyskania zwolnienia przedmiotowego w związku z uzyskaniem środków pieniężnych wypłaconych przez węgierską agencję rządową z tytułu przekładu powieści.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni jest beneficjentem 3 miesięcznego stypendium (ok. 2 tys. euro) wypłacanego przez węgierską agencję rządową (Węgierska Fundacja Książki), tzw. fundację publiczną (nazwa wg węgierskiej nomenklatury) ustanowioną przez węgierskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa w lipcu 1992 r. i utrzymywaną z subwencji rządowych przeznaczonych na statutowe zadania Fundacji.

Celem działania Fundacji jest udzielanie wsparcia wydawcom oraz tłumaczom, przekładającym na języki obce wybitne dzieła literatury węgierskiej. Przyznane wsparcie otrzymuje na przekład powieści „S.” wybitnego węgierskiego prozaika Pétera E., która w najbliższym czasie zostanie wydana przez wydawnictwo C.

W informacji telefonicznej KIP Wnioskodawczyni dowiedziała się, iż w tym przypadku znajduje zastosowanie art. 21 o podatku dochodowym od osób fizycznych: „Zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 47c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obejmuje wyłącznie te kwoty otrzymane przez osobę fizyczną od agencji rządowej, które agencja otrzymała na ten cel od budżetu państwa. Istotą tego zwolnienia jest zatem bezpośrednie otrzymywanie przez osobę fizyczną środków od agencji. Dlatego też, jeśli agencja rządowa wypłaca osobie fizycznej (w tym przedsiębiorcy) środki, które otrzymała na ten cel z budżetu państwa, to korzystają one ze zwolnienia od podatku.” (cytat ze strony KIP)

Ponadto strona prosi także o podanie informacji, jakiego rodzaju dokumenty winna przedstawić Węgierska Fundacja Książki, na okoliczność kontroli prawidłowości rozliczenia podatkowego.

Pismem z dnia 26.06.2009 r. Nr IPPB2/415-308/09-2/JB wezwano stronę do uzupełnienia wniosku poprzez:

  • wskazanie nazwy i adresu organu podatkowego (Naczelnika Urzędu Skarbowego) właściwego dla Wnioskodawcy ze względu na sprawę będącą przedmiotem interpretacji indywidualnej,
  • podanie numeru NIP Wnioskodawcy,
  • wskazanie przedmiotu wniosku, tj. czy wniosek dotyczy zaistniałego stanu faktycznego, czy zdarzenia przyszłego,
  • opisania precyzyjnie i dokładnie zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego poprzez:
  • wskazanie czy jest Pani polskim rezydentem podatkowym,
  • czy przedmiotowe stypendium już zostało Pani wypłacone, jeśli tak proszę podać datę,
  • czy tłumaczenie powieści węgierskiego prozaika dokonuje Pani w Polsce, czy na terytorium Węgier, jeśli na terytorium Węgier proszę podać dokładne daty tego pobytu,
  • czy prowadzi Pani działalność gospodarczą, jeśli prowadzi Pani działalność gospodarczą proszę wskazać, co jest przedmiotem tej działalności oraz wskazać sposób jej opodatkowania (zasady ogólne, podatek liniowy, a może zryczałtowany podatek dochodowy)...
  • wskazanie innych informacji mogących mieć wpływ na przedstawiony stan faktyczny bądź zdarzenie przyszłe.
  • zadanie pytania w zakresie przedstawionego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego,
  • zajęcie własnego stanowiska do zadanego pytania,
  • uzupełnienie informacji poprzez złożenie oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej,
  • uiszczenia opłaty w wysokości odpowiadającej liczbie stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych.

Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek w terminie informując, iż jest beneficjentem subwencji wypłacanej przez węgierską agencję rządową (Węgierska Fundacja Książki) ustanowioną przez węgierskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa. Instytucja ta jest odpowiednikiem polskiego Instytutu Książki działającego przy Ministerstwie Kultury.

Celem subwencji jest udzielenie wsparcia tłumaczom przekładającym na języki obce wybitne dzieła literatury węgierskiej. Wnioskodawczyni dodała, iż praca ta jest zadaniem o szczególnej trudności, wymagającym szeregu dodatkowych przygotowań i z tego powodu została dofinansowana przez M.

Jest to książka Pétera E. „S.”, zostanie wydana przez wydawnictwo C.

Ponadto strona informuje, że jest polskim rezydentem podatkowym, tłumaczenie odbywa się na terenie Polski.

Subwencja została wypłacona w 3 ratach:

  1. 04.05.2009 r. 671 euro
  2. 27.05.2009 r. 716 euro
  3. 30.06.2009 r. 709 euro

Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w powyższym przypadku znajduje zastosowanie art. 21 ust. 1 pkt 47c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawczyni ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 21 ust. 1 pkt 47 c stanowi, że wolne od podatku dochodowego są: kwoty otrzymane od agencji rządowych, jeśli agencje te otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa.

Na stronie KIP jest też wyjaśnienie: ”jeżeli agencja rządowa wypłaca osobie środki, które otrzymała na ten cel z budżetu państwa, to korzystają one ze zwolnienia od podatku.” Taką informację Wnioskodawczyni uzyskała również ustnie w KIP, jak też w Urzędzie Skarbowym.

W świetle powyższego Wnioskodawczyni uważa, że przyznana subwencja (ok. 2000 euro) korzysta z ww. zwolnienia od podatku dochodowego, jako, że M otrzymała środki z budżetu państwa, a następnie bezpośrednio przekazała je beneficjentowi.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje.

W myśl generalnej zasady wyrażonej w art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 3 ust. 1 ww. ustawy, osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Powyższy przepis, zgodnie z treścią art. 4a ustawy, stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Natomiast stosownie do treści art. 21 ust. 1 pkt 47c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku są kwoty otrzymane od agencji rządowych, jeżeli agencje te otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa.

Z przedstawionego przez stronę stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawczyni jest beneficjentem subwencji wypłacanej przez węgierską agencję rządową (Węgierska Fundacja Książki) ustanowioną przez węgierskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa. Instytucja ta jest odpowiednikiem polskiego Instytutu Książki działającego przy Ministerstwie Kultury. Przyznane wsparcie strona otrzymuje na przekład powieści „S.” wybitnego węgierskiego prozaika Pétera E., która w najbliższym czasie zostanie wydana przez wydawnictwo C.

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy należy podkreślić, iż zwolnienie przedmiotowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 47c zwalnia z opodatkowania jedynie te środki pieniężne, które podatnik otrzymuje od agencji rządowych, jeżeli agencje te otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa.

W rozpatrywanej sprawie Wnioskodawczyni uzyskuje środki pieniężne od węgierskiej agencji rządowej , ale pomimo wskazania, iż instytucja ta jest odpowiednikiem polskiego Instytutu Książki działającego przy Ministerstwie Kultury przedmiotowe środki pieniężne, nie mogą korzystać z przedmiotowego zwolnienia w świetle przywołanego powyżej artykułu, ponieważ zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 47c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegają jedynie środki, które podatnik otrzymuje od agencji rządowych, jeżeli agencje te otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa.

Wskazać należy, iż chodzi tu o organizacje rządowe polskie i budżet Rzeczpospolitej Polskiej.

Tut. Organ pragnie wyraźnie podkreślić, iż jeżeli intencją ustawodawcy byłoby wprowadzenie zwolnienia przedmiotowego, również dla środków pieniężnych wypłacanych z budżetu innego państwa dla agencji rządowych tego państwa, to niewątpliwie zapis taki znalazłby odzwierciedlenie w przepisie ustawy podatkowej.

Reasumując, mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz przywołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, iż uzyskiwana przez Wnioskodawczynię subwencja wypłacona przez węgierską agencję rządową w 2009 r., a związana z przekładem powieści węgierskiego prozaika, nie korzysta ze zwolnienia przedmiotowego w świetle przepisu art. 21 ust. 1 pkt 47c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem brak jest przesłanek do zastosowania zwolnienia wynikającego z powołanego artykułu.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj