Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-281/09-4/JB
z 13 sierpnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-281/09-4/JB
Data
2009.08.13


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Opodatkowanie dochodów z udziału w zyskach osób prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Sprzedaż nieruchomosci i praw majątkowych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Osoby prawne jako płatnicy

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów


Słowa kluczowe
nabycie
płatnik
przychód podlegający opodatkowaniu
transakcja
udział w zyskach
umorzenie
wspólnik
wynagrodzenia
zbycie
zryczałtowany podatek dochodowy
zwolnienie


Istota interpretacji
w ocenie Organu istnieją podstawy do zwolnienia Wnioskodawcy z obowiązku pobrania podatku dochodowego z tytułu wypłaty wynagrodzenia udziałowcom z tytułu zbycia posiadanych przez nich udziałów w celu ich umorzenia. Wypłacającym wynagrodzenie jest Spółka, osoba prawna, która ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wynagrodzenie otrzymają spółki ( rezydenci holenderscy) podlegające w Holandii, będącej członkiem Unii Europejskiej, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, jak również spółka polska, podlegająca w RP opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Wszyscy wspólnicy Wnioskodawcy, będą posiadać minimum 10% udziałów w kapitale Wnioskodawcy. Wcześniejsza wypłata wynagrodzenia przy warunku posiadania 10% udziałów również uprawnia do zwolnienia przewidzianego w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, uzupełnionego, na podstawie wezwania, w dniu 24.07.2009r. (data wpływu 27.07.2009r.) o dodatkowe informacje dot. stanu faktycznego, w zakresie ustalenia:

  • czy transakcja nabycia udziałów własnych w celu ich umorzenia w zamian za wynagrodzenie w formie rzeczowej spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu - jest nieprawidłowe.

  • czy wynagrodzenie otrzymane w zamian za zbycie na rzecz Wnioskodawcy udziałów podlegających umorzeniu stanowić będzie dla wspólników przychód z udziału w zyskach osób prawnych, zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych i w związku z tym na Wnioskodawcy, jako płatniku, w rozumieniu art. 26 ustawy, nie wystąpi obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25.05.2009r. został złożony wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie skutków podatkowych związanych z transakcją nabycia własnych udziałów w celu ich umorzenia, w szczególności, czy wypłata wynagrodzenia, na rzecz wspólników, w postaci rzeczowej powoduje powstanie po stronie Spółki przychodu oraz, czy w związku z omawianą transakcją, na Spółce ciążą obowiązki płatnika, w rozumieniu art. 26 ustawy.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza nabyć część własnych udziałów w celu ich umorzenia (umorzenie dobrowolne, za wynagrodzeniem) od następujących wspólników: N. z siedzibą w Holandii oraz spółki D. Sp. z o.o. z siedzibą w Polsce. Na moment nabycia udziałów własnych celem ich umorzenia wspólnikiem Wnioskodawcy będzie także spółka M. z siedzibą w Holandii, od której Wnioskodawca również nabędzie własne udziały celem umorzenia (spółka M. stanie się wspólnikiem Wnioskodawcy w wyniku zdarzeń opisanych poniżej). Udziały w kapitale Wnioskodawcy nie zostały i nie zostaną w przyszłości przez wspólników objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Po nabyciu udziały zostaną umorzone zgodnie z art. 199 Kodeksu spółek handlowych.

M. nabędzie udziały we Wnioskodawcy od aktualnego wspólnika, innego niż wyżej wymienione N. oraz D. Sp. z o.o. Aktualny wspólnik (inny niż wyżej wymienione N. oraz D. Sp. z o.o.) zamierza bowiem wnieść swoje udziały w kapitale Wnioskodawcy (udziały w spółce E. sp. z o.o.) do spółki M., w formie aportu rzeczowego w zamian za udziały spółki M. W zamian za otrzymany wkład niepieniężny w postaci udziałów w kapitale Wnioskodawcy M. wyda wspólnikowi wnoszącemu ten wkład własne udziały, o wartości nominalnej równej wartości otrzymanego wkładu.

Jako wynagrodzenie za udziały podlegające w przyszłości umorzeniu Wnioskodawca przeniesie na wspólników udziały w spółce zależnej E. Sp. z o.o. (dalej: „E”), której Wnioskodawca jest aktualnie jedynym udziałowcem.

Zarówno N. jak i D. Sp. z o.o. będą na moment zbycia udziałów we Wnioskodawcy celem umorzenia posiadać przez nieprzerwany okres minimum 2 lat bezpośrednio nie mniej niż 10 % udziałów w kapitale Wnioskodawcy. Dwuletni okres bezpośredniego posiadania przez spółkę M. nie mniej niż 10% udziałów w kapitale Wnioskodawcy upłynie po dniu uzyskania wynagrodzenia za zbycie udziałów podlegających umorzeniu na rzecz Wnioskodawcy (pomimo zbycia części posiadanych udziałów spółka M. zachowa przez okres dwóch lat nieprzerwanie bezpośredni udział w kapitale Wnioskodawcy w wysokości nie mniejszej niż 10%). Wszyscy wspólnicy będą spółkami podlegającymi w Rzeczpospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Wnioskodawca jest spółką będącą podatnikiem podatku dochodowego, mającą siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Zarówno N., M., jak i D. Sp. z o.o. będą również faktycznymi odbiorcami wynagrodzenia za zbywane udziały celem umorzenia.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy przedstawiona powyżej transakcja będzie neutralna w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych dla wnioskodawcy, tzn. nie spowoduje zaistnienia u Wnioskodawcy przychodu podatkowego podlegającego podatkowi dochodowemu od osób prawnych...
  2. Czy wartość udziałów E otrzymanych w zamian za zbycie na rzecz Wnioskodawcy udziałów podlegających umorzeniu stanowić będzie dla wspólników przychód z udziału w zyskach osób prawnych, zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych i w związku z tym na Wnioskodawcy, jako płatniku w rozumieniu art. 26 ustawy o CIT nie wystąpi obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego...
  3. Czy przedstawiona powyżej transakcja będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...
  4. Czy przedstawiona powyżej transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych...

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie pierwsze i drugie. Wniosek Spółki w zakresie pytania trzeciego i czwartego ze względu na fakt, że dotyczy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, oraz ustawy o podatku od towarów i usług, zostanie rozpatrzony odrębnymi interpretacjami.

Stanowisko Wnioskodawcy

Ad.1.

Transakcja polegająca na nabyciu udziałów własnych w celu ich umorzenia w zamian za przeniesienie w spółce zależnej E. na rzecz wspólników tytułem wynagrodzenia za umorzone udziały, oraz umorzeniu tych udziałów własnych, będzie neutralna podatkowo dla Wnioskodawcy w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: ”CIT”), tzn. nie spowoduje zaistnienia po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego CIT.

Zdaniem Wnioskodawcy przedmiotowa transakcja nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu (dochodu) w rozumieniu ustawy o CIT. Wnioskodawca wskazuje, że na gruncie Kodeksu spółek handlowych nie ma przeszkód do tego aby wynagrodzenie przysługujące wspólnikowi z tytułu zbycia udziałów podlegających umorzeniu przyjęło formę niepieniężną w tym formę przeniesienia na rzecz wspólnika własności nieruchomości. Zastosowanie takiej formy wynagrodzenia za umarzane udziały nie powoduje zmiany charakteru operacji umorzenia, tzn. wydanie aktywów tytułem wynagrodzenia za umarzane udziały nie stanowi odrębnej czynności prawnej, gdyż jest jedynie realizacją obowiązku wynikającego z umorzenia udziałów jako tytułu prawnego. Otrzymane przez wspólnika wynagrodzenie jest jego prawem stanowiącym pochodną praw majątkowych inkorporowanych w udziałach, które są unicestwiane w wyniku umorzenia. Zgodnie z art. 199 § 2 Kodeksu spółek handlowych uchwała walnego zgromadzenia wspólników powinna określać wysokość wynagrodzenia przysługującego wspólnikowi za umorzony udział, w wysokości nie niższej niż określona w przepisie.

W ocenie Wnioskodawcy pojęcie „wynagrodzenie” użyte w powyższym przepisie nie jest równoznaczne z pojęciem „ceny” w rozumieniu art. 535 i n. Kodeksu cywilnego.

Z powyższych względów czynność przeniesienia na wspólnika własności nieruchomości tytułem wynagrodzenia za udziały podlegające umorzeniu nie może być kwalifikowane jako odpłatne zbycie rzeczy lub praw majątkowych w rozumieniu ustawy o CIT.

Udziały wspólników są nabywane przez Wnioskodawcę wyłącznie w celu ich umorzenia. W wyniku transakcji umorzenia udziałów Wnioskodawca nie osiągnie żadnego przysporzenia majątkowego, aktywa Wnioskodawcy ulegną wręcz na skutek dokonania transakcji zmniejszeniu.

Należy również zauważyć, że nie ma wątpliwości co do tego, iż ustalenie i wypłata na rzecz wspólników wynagrodzenia z tytułu umorzenia udziałów w formie pieniężnej nie doprowadzi do powstania przychodu po stronie Wnioskodawcy. W ocenie Wnioskodawcy brak jest podstaw do różnicowania konsekwencji podatkowych transakcji umorzenia udziałów w zależności od tego, czy wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziałów przybiera postać pieniężną czy rzeczową. Wnioskodawca nie osiągnie również żadnego przychodu w związku z samą czynnością umorzenia udziałów.

A zatem w wyniku dokonania przedmiotowej transakcji nie dojdzie po stronie Wnioskodawcy do zaistnienia przychodu podlegającego CIT. Prawidłowość powyższego stanowiska potwierdził również przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 16 stycznia 2008r. (lP-PB3-423-341/07-2/JB) czy Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 17 października 2008r. (IBPB3/423-725/08/AP).

Ad.2.

Wartość udziałów w E. otrzymanych w zamian za bycie na rzecz Wnioskodawcy udziałów podlegających umorzeniu stanowić będzie dla wspólników (w części przekraczającej koszt nabycia lub objęcia zbywanych udziałów) przychód z udziału w zyskach osób prawnych, zwolniony z CIT ze względu na spełnienie warunków, o których mowa w art. 22 ust.4 i następne ustawy o CIT. W konsekwencji, na Wnioskodawcy, jako płatniku w rozumieniu art. 26 ustawy o CIT nie będzie ciążył obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego. Warunkiem zastosowania powyższego zwolnienia przez Wnioskodawcę w stosunku do spółek będzie udokumentowanie przez te spółki ich miejsca siedziby dla celów podatkowych odpowiednim certyfikatem rezydencji.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

Zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o CIT zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
  3. spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10 % udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,
  4. odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest: spółka, o której mowa w pkt 2, albo zagraniczny zakład spółki, o której mowa w pkt 2

Art. 22 ust. 4a ustawy o CIT stanowi, że zwolnienie o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Na mocy art. 22 ust. 4b ustawy o CIT, zwolnienie ma również zastosowanie w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, przez spółkę uzyskującą dochody (przychody) z tytułu udziału w zysku osoby prawnej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, upływa po dniu uzyskania tych dochodów (przychodów). Ponadto na mocy, art. 22 ust. 6 ustawy o CIT przepisy powyższe stosuje się odpowiednio również do podmiotów wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy (załącznik ten wymienia m.in. spółki utworzone według prawa holenderskiego określane jako „besloten vennootschap met beperkte aansprakeIijkheid” i inne spółki prawa holenderskiego podlegające opodatkowaniu holenderskim podatkiem dochodowym od osób prawnych).

W przypadku dokonania przedmiotowej transakcji wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych będzie Wnioskodawca, czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością mająca siedzibę na terytorium Polski. Uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych będą spółki N., D. Sp. z o.o. oraz M. B.V. Zarówno N. jak i M. będą spółkami prawa holenderskiego („besloten vennootschap met beperkte aansprakelijkheid”) podlegającymi opodatkowaniu w Holandii podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. D. Sp. z o.o. jest spółką podlegającą w Polsce opodatkowaniu CIT od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Na moment dokonania umorzenia części udziałów i wypłaty wynagrodzenia wszyscy wspólnicy Wnioskodawcy będą posiadać minimum 10% udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy. Wszyscy wspólnicy będą również faktycznymi odbiorcami dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (wynagrodzenie za umarzane udziały).

Okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów upłynie w przypadku wszystkich wspólników po dniu uzyskania przychodu z tytułu zbycia na rzecz Wnioskodawcy części udziałów w celu ich umorzenia, ponieważ pomimo zbycia części posiadanych udziałów wszyscy wspólnicy zachowają przez okres dwóch lat nieprzerwanie po dniu uzyskania wynagrodzenia bezpośredni udział w kapitale Wnioskodawcy w wysokości nie mniejszej niż 10%.

Reasumując wszyscy wspólnicy, od których Wnioskodawca nabędzie udziały własne w celu ich umorzenia, będą spełniać powyższe warunki zastosowania zwolnienia.

Z uwagi na powyższe, wartość udziałów w E. otrzymanych w zamian za zbycie na rzecz Wnioskodawcy udziałów podlegających umorzeniu stanowić będzie dla wspólników Wnioskodawcy przychód z udziału w zyskach osób prawnych, zwolniony z CIT ze względu na spełnienie warunków, o których mowa w art. 22 ust. 4 i następne ustawy o CIT. W konsekwencji, na Wnioskodawcy, jako płatniku w rozumieniu art. 26 ustawy o CIT nie będzie ciążył obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego, przy czym (zgodnie z art. 26 ust. 1c ustawy o CIT) warunkiem zastosowania powyższego zwolnienia przez Wnioskodawcę w stosunku do spółek będzie udokumentowanie przez te spółki ich miejsca siedziby dla celów podatkowych odpowiednim certyfikatem rezydencji.

W odniesieniu do przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje:

Zasady umarzania udziałów zawarte są w art. 199 § 1-7 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeksu spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz.1037 ze zm)

Umorzenie udziałów polega na ich prawnym unicestwieniu, tzn. wygaśnięciu wszelkich praw, zarówno o charakterze majątkowym, jak i korporacyjnym wynikających z udziałów. Zgodnie ze wskazanymi powyżej regulacjami udział może być umorzony jedynie po uzyskaniu wpisu spółki do rejestru handlowego i tylko w przypadku, gdy umowa spółki tak stanowi.

Umorzenie może być przeprowadzone:

  • za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę – tzw. umorzenie dobrowolne;
  • bez zgody wspólnika – tzw. umorzenie przymusowe;
  • w razie ziszczenia się określonego zdarzenia – tzw. umorzenie warunkowe.

Jeżeli zgromadzenie wspólników podejmuje uchwałę w sprawie umorzenia, to powinno w niej określić jego warunki, a w szczególności podstawę prawną umorzenia oraz wysokość wynagrodzenia przysługującego wspólnikowi za umorzony udział.

Bezpośrednim skutkiem umorzenia jest zmniejszenie łącznej wartości nominalnej posiadanych przez wspólników udziałów.

Ad.1

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka zamierza nabyć własne udziały, w celu ich umorzenia, za wynagrodzenie m.in. w formie rzeczowej, w postaci tytułu prawnego do udziałów w spółce E.

Dopuszczalne jest, aby wynagrodzenie udziałowca z tytułu nabycia jego udziałów w celu umorzenia przyjęło formę niepieniężną. Podjęcie decyzji w zakresie wypłaty wynagrodzenia za udziały w formie niepieniężnej może być podyktowane różnymi względami, np. brakiem gotówki na nabycie udziałów, także pochodzącej z zewnętrznych źródeł finansowania np. pożyczki czy kredytu. Spółka może także za bardziej racjonalne z ekonomicznego punktu widzenia uznać przekazanie określonych składników swoich aktywów wspólnikowi, niż ich zbycie a dopiero następnie wypłatę gotówki ( w tym przypadku oszczędza np. na kosztach związanych ze zbyciem majątku ).

Na gruncie ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.: updop) wynagrodzenie z tytułu zbycia udziałów jest przychodem udziałowca z tytułu udziału w zyskach osób prawnych i podlega opodatkowaniu w momencie jej wypłaty (art. 10 ust.1 i art. 22 ustawy).

Ocena skutków prawnych po stronie Spółki wypłacającej wspólnikowi wynagrodzenie z tytułu zbycia udziałów, w formie niepieniężnej wymaga ustalenia, czy po jej stronie powstanie przychód podatkowy czy też nie. O ile wypłata wynagrodzenia w formie gotówki byłaby dla Spółki neutralna podatkowo, o tyle przeniesienie własności praw Spółki do udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością już nie jest takie oczywiste.

Przykładowy wykaz zdarzeń uznanych przez ustawodawcę za przychody w rozumieniu ustawy wymieniony w art. 12 ust. 1-3 ustawy wskazuje, że co do zasady, za przychód podatkowy można uznać każde przysporzenie majątkowe podatnika o charakterze trwałym, których rzeczywiste otrzymanie, a w niektórych przypadkach już sam fakt, że są należne powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego, o ile przysporzenie to nie jest wyłączone z przychodów na mocy art. 12 ust. 4 ustawy.

Niezależnie zatem od postaci wynagrodzenia, nie zmienia się charakter zobowiązania spółki względem wspólnika. Wykonaniem tego zobowiązania, jest zapłata za udziały.

Przeniesienie prawa własności do udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, należy bowiem traktować na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych na równi ze zbyciem tego prawa. Należy zauważyć, że z punktu widzenia konsekwencji podatkowych sytuacja jest taka sama, jak ta w której podatnik dokonuje odpłatnego zbycia tego prawa i tym samym osiąga przychód do opodatkowania, a za otrzymane pieniądze wypełnia swoje zobowiązanie względem swoich wierzycieli. Uznanie, że przeniesienie własności praw do udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością należy traktować na równi z wypłatą gotówki spowodowałoby nierówne traktowanie podatników. Podatnik, który najpierw dokonuje sprzedaży praw majątkowych a następnie reguluje swoje zobowiązania w formie pieniężnej byłby opodatkowany podatkiem dochodowym, natomiast podatnik, który bezpośrednio przeniósł własność praw majątkowych, nie osiągnąłby żadnego przychodu.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy uznać, że wypłata wynagrodzenia w formie niepieniężnej w drodze przeniesienia na wspólnika Spółki własności praw do udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, stanowiącej składnik aktywów Spółki, spowoduje po stronie Spółki wypłacającej wynagrodzenie powstanie przychodu z odpłatnego zbycia praw rozpoznanego na podstawie art. 12 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z zastrzeżeniem art. 14 ust 1 ustawy, zgodnie z którym przychodem z odpłatnego zbycia praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie.

Reasumując, w Spółce powstanie przychód podatkowy z tytułu odpłatnego zbycia praw do nieruchomości w wysokości rynkowej tych praw, a jednocześnie odpowiadającej wartości wynagrodzenia przeznaczonego do wypłaty.

W odniesieniu do powołanych przez Spółkę we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej rozstrzygnięć organów podatkowych stwierdzić należy, że rozstrzygnięcia te zapadły w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego interpretację. Interpretacje indywidualne, nie stanowią źródła prawa i co do zasady wiążą strony w konkretnej sprawie. Nie można ich wprost przenosić na grunt innej sprawy.

Ad.2.

Określając podatkowe konsekwencje zbycia przez udziałowca udziałów Spółce w celu ich umorzenia, będącego osobą prawną należy wziąć pod uwagę, poniżej wymienione przepisy ustawy z o podatku dochodowym od osób prawnych. Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest faktycznie uzyskany dochód z odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki w celu ich umorzenia. Zgodnie zaś z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy do przychodów nie zalicza się kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki w celu ich umorzenia w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia. Podatnikiem podatku z tytułu zbycia udziałów w celu ich umorzenia w zakresie dochodu (przychodu pomniejszonego o koszty nabycia bądź objęcia udziałów) jest osoba prawna uzyskująca dochód, natomiast na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy do poboru oraz dokonania wpłaty podatku obowiązane są osoby, które dokonują zapłaty za zbywane udziały w celu ich umorzenia. Podatek ustala się w wysokości 19% uzyskanego dochodu ( art. 22 ust. 1 ustawy).

Jednocześnie ustawodawca przewidział w określonych warunkach zwolnienie od podatku dochodowego dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Warunki te określił w art. 22 ust. 4 ustawy i uzależnił zwolnienie od ich łącznego spełnienia:

  1. wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
  3. spółka, o której mowa w pkt 2 posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,
  4. odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest:
    a) spółka, o której mowa w pkt 2, albo
    b) zagraniczny zakład spółki, o której mowa w pkt 2.

Ponadto zwolnienie od podatku dochodowego ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody ( przychody) z dywidendy oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych , mających siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały ( akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości 10 % udziałów ( akcji) w kapitale spółki, nieprzerwanie przez okres dwóch lat. Zwolnienie przysługuje również spółkom, które przed uzyskaniem wpłaty świadczenia z tytułu udziału w zyskach osób prawnych posiadały wymagany udział kapitałowy w spółce wypłacającej przez okres krótszy niż 2 lata, ale planują go utrzymać przez wymagany dwuletni okres. Przy czym warunek ten jest również spełniony, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (lub akcji) w określonej wysokości uprawniającej do skorzystania ze zwolnienia upływa po dniu uzyskania dochodów (przychodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Zgodnie natomiast z art. 26 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 1 oraz art. 22 ust. 1, w związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 3 oraz art. 22 ust. 4, stosują zwolnienia wynikające z tych przepisów wyłącznie pod warunkiem udokumentowania przez spółkę, o której mowa w art. 21 ust. 3 pkt 2, bądź spółkę, o której mowa w art. 22 ust. 4 pkt 2:

  1. jej miejsca siedziby dla celów podatkowych, uzyskanym od niej certyfikatem rezydencji, lub
  2. istnienia zagranicznego zakładu - zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej państwa, w którym znajduje się jej siedziba lub zarząd, albo przez właściwy organ podatkowy państwa, w którym ten zagraniczny zakład jest położony.

Cytowane przepisy wprowadzają wyjątek od generalnej zasady opodatkowania przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych wyrażonej w art. 22 ust. 1 ustawy oraz pobierania podatku z tego tytułu przez podmiot dokonujący wypłaty zgodnie z art. 26 ust. 1 ww. ustawy.

Rozpatrując powyższe należy mieć na względzie, że przepisy statuujące zwolnienia od opodatkowania należy interpretować ściśle, zgodnie z zasadami wykładni językowej. Warto również podkreślić, iż ustawodawca odniósł zapis cytowanego art. 26 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprost do spółek określonych w art. 22 ust. 4 pkt 2 powołanej ustawy, w konsekwencji nie wprowadził wyjątku od warunku dokumentowania w określony sposób miejsca siedziby dla celów podatkowych spółki otrzymującej wynagrodzenie z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Należy pamiętać, że tym samym brak jest podstaw do innego traktowania, w tym względzie spółek mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z przytoczonych przepisów jednoznacznie wynika, że warunkiem zwolnienia od podatku z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest posiadanie i przedstawienie przez otrzymującego wynagrodzenie certyfikatu rezydencji, i dotyczy to również podmiotów posiadających siedzibę w Polsce. A zatem, aby płatnik mógł zastosować zwolnienie, o którym mowa w art. 22 ust.1 pkt 4 zobowiązany jest uzyskać „certyfikat rezydencji” dokumentujący miejsce siedziby beneficjenta.

Odnosząc powyższe przepisy do zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku w ocenie Organu istnieją podstawy do zwolnienia Wnioskodawcy z obowiązku pobrania podatku dochodowego z tytułu wypłaty wynagrodzenia udziałowcom z tytułu zbycia posiadanych przez nich udziałów w celu ich umorzenia. Wypłacającym wynagrodzenie jest Spółka, osoba prawna, która ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wynagrodzenie otrzymają spółki ( rezydenci holenderscy) podlegające w Holandii, będącej członkiem Unii Europejskiej, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, jak również spółka polska, podlegająca w RP opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Wszyscy wspólnicy Wnioskodawcy, będą posiadać minimum 10% udziałów w kapitale Wnioskodawcy. Wcześniejsza wypłata wynagrodzenia przy warunku posiadania 10% udziałów również uprawnia do zwolnienia przewidzianego w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych .

Wszyscy wspólnicy będą również faktycznymi odbiorcami dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (wynagrodzenie za umarzane udziały).

Wobec powyższego, Spółka jako płatnik nie pobierze podatku od wypłaconego wynagrodzenia pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby spółek holenderskich, jak i spółki polskiej, dla celów podatkowych uzyskanymi od nich certyfikatami rezydencji.

Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku niedotrzymania warunku posiadania udziałów przez wspólników w wysokości 10% w kapitale Spółki, nieprzerwanie przez okres dwóch lat, udziałowcy będą zobowiązani do zapłaty podatku wraz z odsetkami od wypłaconych im wynagrodzeń w wysokości 19% dochodów do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utracili prawo do zwolnienia. Odsetki nalicza się od następnego dnia po dniu, w którym po raz pierwszy skorzystała ze zwolnienia ( art. 22 ust. 4b ustawy).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, uznaje się stanowisko w zakresie pytania pierwszego za nieprawidłowe, natomiast w zakresie pytania drugiego, za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj