Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-338/09-2/TW
z 9 czerwca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-338/09-2/TW
Data
2009.06.09



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
opodatkowanie
sprzedaż nieruchomości
zbycie
zryczałtowany podatek dochodowy
źródła przychodu


Istota interpretacji
Czy zbycie przedmiotowych działek gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?



Wniosek ORD-IN 758 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 10 marca 2009 r. (data wpływu 16 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca wraz z małżonką zawarł z gminą umowę użytkowania wieczystego gruntu działek o nr 9/10 i 9/11 (akt notarialny z dnia 23 maja 2001 r.) oraz nr 9/9 (akt notarialny z dnia 20 marca 2002 r.). W dniu 26 listopada 2003 r. Wnioskodawca z żoną nabył przedmiotowe działki na własność (akt notarialny z dnia 26 listopada 2003 r.) Nabycia ww. gruntów niezabudowanych małżonkowie dokonali do majątku prywatnego.

Działki nr 9/10 i 9/11 o łącznej pow. 2,70 ha objęte są księgą wieczystą, natomiast działka nr 9/9 o pow. 14.586 m2 objęta jest również księgą wieczystą.

Z wypisu z dnia 31 marca 2006 r. z planu zagospodarowania przestrzennego wynikało, że działki nr 9/10 i 9/11 leżą w obszarze oznaczonym symbolem KS – tereny obsługi komunikacji samochodowej, natomiast działka nr 9/9 leży w obszarze oznaczonym symbolem UR 1 – tereny rzemiosła produkcyjnego z dopuszczeniem mieszkalnictwa jednorodzinnego.

Na wniosek Wnioskodawcy i Jego żony dokonano zmian w planie zagospodarowania przestrzennego. Po zmianach tych (wypis z dnia 22 listopada 2007 r.) z planu zagospodarowania przestrzennego wynika, iż wszystkie przedmiotowe działki leżą na terenie oznaczonym symbolem U/KS/P – teren zabudowy usługowej, obsługi komunikacji samochodowej, zabudowy produkcyjnej.

Przedmiotowe działki stanowiące majątek prywatny Wnioskodawcy i Jego żony, nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych w prowadzonej przez Podatnika działalności gospodarczej, nie były również wykorzystywane w związku z prowadzoną działalnością. Przedmiotowe grunty nie były też wykorzystywane, ani związane z działalnością spółki, w której małżonka Wnioskodawcy jest wspólnikiem. Ponadto Wnioskodawca wskazuje, że w zakresie obu działalności gospodarczych prowadzonych przez Niego i Jego żonę nie figuruje obrót nieruchomościami.

W 2008 r. pewna firma na zlecenie Wnioskodawcy usuwała odcinek nieczynnego gazociągu, który znajdował się na działkach nr 9/9 i 9/10. Koszty związane z wykonywaniem tych prac nie były zaliczane do kosztów działalności gospodarczej Wnioskodawcy i Jego żony. W dniu 3 stycznia 2008 r. Podatnicy zawarli przedwstępną umowę sprzedaży wraz z aneksem z dnia 10 grudnia 2008 r. na mocy której zobowiązują się do przeniesienia własności działek o nr 9/10, 9/11 oraz części działki o nr 9/9 na nabywcę w terminie do dnia 30 czerwca 2009 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zbycie przedmiotowych działek gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy, konsekwencje w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych związane z transakcją sprzedaży nieruchomości należy rozważyć w kontekście właściwego źródła, do jakiego Wnioskodawca zaliczy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości, jeżeli:

  1. nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i
  2. zostało dokonane przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Wobec powyższego należy dokonane w przyszłości zbycie nieruchomości przeanalizować pod kątem wskazanych powyżej przesłanek.

Ad. 1) Użyte w ustawie pojęcie „w wykonywaniu działalności gospodarczej” obejmuje wszystkie czynności związane bezpośrednio z przedmiotem działalności. Sprzedaż w wykonywaniu działalności gospodarczej to czynność prawna stanowiąca realizację przedmiotu działalności gospodarczej – działalnością tą musi być handel (obrót) nieruchomościami. Innego rodzaju sprzedaż nie następuje w wykonywaniu działalności. Wobec tego, że Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami, co potwierdza zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, gdzie w przedmiocie działalności nie figuruje obrót nieruchomościami. Nie wprowadził też i nie użytkował tych gruntów w działalności gospodarczej. Zdaniem Wnioskodawcy i Jego małżonki spełniona została pierwsza przesłanka, iż sprzedaż tego majątku nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej. Jest to majątek prywatny Wnioskodawcy i Jego żony.

Ad. 2) Analizując drugą przesłankę związaną z upływem 5-letniego okresu od dnia nabycia nieruchomości (tj. 2003 r.) do dnia jej sprzedaży (rok 2009) stwierdzić należy, iż w ocenie Podatników przychody uzyskane przez nich ze sprzedaży nieruchomości z uwagi na upływ 5-letniego terminu nie stanowią źródła przychodu, co skutkuje brakiem obowiązku w podatku dochodowym od osób fizycznych.

W ocenie Wnioskodawcy i Jego żony sprzedaż ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zatem przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

  • odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
  • zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

W kwestii rozpatrywania przesłanki braku związku odpłatnego zbycia nieruchomości z wykonywaną działalnością gospodarczą, należy wskazać, iż ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588 ze zm.) doprecyzowano definicję działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w brzmieniu po nowelizacji – ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
    - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

W świetle powyższej definicji działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności, czy też jej rodziny. Przy czym należy zastrzec, iż rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie, czy sprzedaż działek wypełnia znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, bowiem stanowi to domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie odpłatne zbycie działek, nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem zostanie dokonane po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym je nabyto (2003 r.), o ile nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej. Istotna jest bowiem w tym aspekcie wyłącznie data ich nabycia.

Wobec powyższego przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowych działek, nabytych w 2003 r. nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj