Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-217/09-3/KS
z 5 czerwca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-217/09-3/KS
Data
2009.06.05


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
bonus
moment powstania przychodów
powstanie przychodu
premia pieniężna
przychody należne
przychód
rabaty
zakup


Istota interpretacji
Czy otrzymany bonus potraktować w całości jako przychód firmy i opodatkować podatkiem dochodowym?



Wniosek ORD-IN 446 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 12 marca 2009 r. (data wpływu do BKIP w Płocku 16.03.2009 r., data wpływu do BKIP w Lesznie 23.03.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów podatkowych z tytułu otrzymanego rabatu / bonusu –jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 marca 2009 r. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością złożyła do Izby Skarbowej w Warszawie BKIP w Płocku ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów podatkowych z tytułu otrzymanego rabatu / bonusu.

Pismem z dnia 18 marca 2009 r., nr IPIA/071-80/09-2/JP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając na podstawie art. 170 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) – przekazał wniosek Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do rozpatrzenia Dyrektorowi Izby Skarbowej w Poznaniu.

Następnie w dniu 04 maja 2009 r. Spółka uzupełniła ww. wniosek poprzez uiszczenie – stosownie do wezwania tut. Organu z dnia 27 kwietnia 2009 r. nr ILPB3/423-217/09-2/KS, ILPP2/443-374/09-2/AK – brakującej opłaty w wysokości 40 zł.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka otrzymała notę uznaniową od kontrahenta zagranicznego na 5% - owy specjalny rabat / bonus za zakupy, których dokonała w roku 2008, do skompensowania z bieżącymi zapłatami za faktury. Jest to premia nie związana z konkretną dostawą, lecz udzielona została jedną kwotą od całości obrotu z tym kontrahentem.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Czy otrzymany bonus potraktować w całości jako przychód firmy i opodatkować podatkiem dochodowym...

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowym działaniem będzie uwzględnienie otrzymanego dyskonta od kontrahenta zagranicznego jako przychód podatkowy i opodatkowanie go jedynie podatkiem dochodowym. Według Spółki, otrzymany bonus nie może być traktowany jako wynagrodzenie za usługę podlegającą podatkowi od towarów i usług, ponieważ udzielono go w związku z uzyskaniem konkretnego obrotu, który wcześniej podlegał opodatkowaniu jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Zdaniem Spółki, stanowiłoby to podwójne opodatkowanie tego samego towaru.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Definicja przychodów związanych z działalnością gospodarczą zamieszczona jest w art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), który stanowi, iż za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Moment powstania przychodu dla celów podatkowych określony został w art. 12 ust. 3a tej ustawy. W myśl tego przepisu, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c - 3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.


W sytuacjach, w których podatnicy kształtują wzajemne relacje pomiędzy sobą w ten sposób, że premie pieniężne wypłacane są z tytułu dokonywania przez nabywcę np.: nabyć określonej wartości czy ilości towarów w określonym czasie lub też dokonywania terminowych płatności za zrealizowane dostawy w pewnym okresie i w określony sposób oraz premie te nie są związane z żadną konkretną dostawą uznaje się, że wypłacona premia pieniężna związana jest z określonymi zachowaniami nabywcy.

Z treści wniosku wynika, iż Spółka uzyskała 5% - owy rabat / bonus od obrotu zrealizowanego w 2008 r. z kontrahentem do skompensowania z bieżącymi zapłatami za faktury. Spółka ponadto wskazała, iż premia ta nie jest związana z żadną konkretną dostawą.

Zatem, otrzymanie przez Wnioskodawcę przedmiotowego rabatu nie jest związane z konkretną dostawą towarów lub wykonaniem usług. Jego otrzymanie uzależnione jest natomiast od określonego zachowania Spółki, tj. uzyskania określonej wielkości obrotu, tym samym stanowi on przychód związany z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą.

Za datę powstania tego przychodu należy uznać, zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, datę zdarzenia, które następuje najwcześniej, tj. jeżeli premia została przyznana w 2009 r. do skompensowania z przyszłymi zobowiązaniami Spółki wobec kontrahenta, ale dotyczy zakupów, które miały miejsce w 2008 r., to należy przyjąć, że przychód powstał w dniu 31.12.2008 r.

Reasumując, uzyskany przez Spółkę bonus / rabat, który nie jest związany z konkretną dostawą, a jego wysokość uzależniona była od uzyskania w 2008 r. przez Spółkę określonej wielkości obrotów, stanowi – na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – przychód podatkowy podlegający opodatkowaniu tym podatkiem.

Ponadto informuje się, iż w zakresie stanu faktycznego dotyczącego podatku od towarów i usług została wydana odrębna interpretacja w dniu 03 czerwca 2009 r. nr ILPP2/443-374/09-2/AK.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj