Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-154/09/AW
z 16 czerwca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-154/09/AW
Data
2009.06.16


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Definicje legalne


Słowa kluczowe
podział spółki
przedsiębiorstwa
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
1. Czy Spółka wydzielona zajmująca się wynajmem lokali użytkowych - będzie zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
2. Czy część Spółki (zakład główny) zajmująca się sprzedażą detaliczną i hurtową akcesoriami elektrycznymi, pozostała po wydzieleniu będzie zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zmianami) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2009 r. (data wpływu) uzupełnionym pismem z dnia 27 maja 2009 r. (data wpływu 1 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości uznania części wydzielonej i części pozostałej po wydzieleniu za zorganizowaną część przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 25 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości uznania części wydzielonej i części pozostałej po wydzieleniu za zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Niniejszy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 27 maja 2009 r. (data wpływu 1 czerwca 2009 r.).


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Podstawowa działalność Wnioskodawcy, tj. handel hurtowy i detaliczny artykułami elektrycznymi realizowana jest w siedzibie Spółki oraz w jej oddziałach. Zarząd Spółki oraz dział sprzedaży i marketingu mieści się w siedzibie Spółki.

Spółka posiada także majątek trwały w postaci nieruchomości zabudowanych (biurowców, magazynów, hal) i nieruchomości gruntowych. Wymieniony majątek jest przedmiotem najmu i z tego tytułu Spółka uzyskuje przychody.

Działalność podstawowa oraz działalność związana z nieruchomościami jest odpowiednio wydzielona w sposób umożliwiający rozdzielenie przychodów i kosztów związanych z ich rodzajem.

W celu zapewnienia wyodrębnienia zadań i uzyskania efektów w postaci szybszego rozwoju wydzielonych rodzajów działalności wspólnicy Spółki podjęli decyzję o podziale Spółki.

Do wydzielonej, na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, Spółki ma przejść część majątku trwałego w postaci nieruchomości, które zasadniczo nie są wykorzystywane do prowadzenia podstawowej działalności gospodarczej Spółki. Natomiast w Spółce dzielonej pozostaje majątek ruchomy związany z handlem artykułami elektrycznymi urządzenia, środki transportu, oraz nieruchomości związane z podstawową działalnością gospodarczą. Projektem tym zajmują się oprócz zarządu dwie osoby, jedna zatrudniona w Spółce dzielonej jako kierownik ds. administracyjnych i nieruchomości, a druga to przyszły dyrektor zarządzający Spółki, który ma odciążyć zarząd w zakresie spraw związanych z podziałem Spółki i organizacją i zarządzaniem wydzielonej Spółki. Ponadto w spółce dzielonej są zatrudnieni dwaj pracownicy (remontowo-gospodarczy) zajmujący się bieżącymi naprawami w nieruchomościach Wnioskodawcy, którzy po podziale przejdą do spółki wydzielonej.

Z uwagi na powyższe, zostanie dokonany podział w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych przez wydzielenie Spółki wraz ze składnikami majątku, decyzjami, umowami i pracownikami – ze Spółki do odrębnej spółki prowadzącej działalność pod nową, inną nazwą.

Realizacja podziału planowana jest na czerwiec 2009 r. Skład udziałowców wydzielonej spółki i proporcje posiadanych przez nich udziałów są identyczne ze składem akcjonariuszy Wnioskodawcy i proporcjami posiadanymi przez nich udziałów oraz głosów na Walnym Zgromadzeniu. Podział zostanie sfinansowany z obniżenia kapitału zakładowego i zapasowego Spółki.

W istniejącym obecnie przedsiębiorstwie występuje wydzielenie zespołu składników materialnych, niematerialnych w tym zobowiązań przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, które zarazem mogłyby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Wydzielenie odbywa się na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej. Wyodrębnienie organizacyjne ma odzwierciedlenie w strukturze Spółki.

Część Spółki zajmująca się sprzedażą detaliczną i hurtową będzie po wydzieleniu zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, gdyż jest to zorganizowane przedsiębiorstwo (nieruchomość, maszyny, ludzie) i zorganizowana sieć sprzedaży z działem sprzedaży i marketingu.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy Spółka wydzielona zajmująca się wynajmem lokali użytkowych - będzie zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...
  2. Czy część Spółki (zakład główny) zajmująca się sprzedażą detaliczną i hurtową akcesoriami elektrycznymi, pozostała po wydzieleniu będzie zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...
  3. Czy powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym w Spółce "K.", w Spółce wydzielonej, u wspólników spółki dzielonej - "K." i spółki wydzielonej w zakresie zamierzonego podziału "K."...
  4. Czy w związku z podziałem Spółki "K." powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług...


Przedmiot niniejszej interpretacji stanowi odpowiedź na pytanie pierwsze i pytanie drugie w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych. Wniosek Spółki w zakresie pozostałych pytań będzie przedmiotem odrębnych rozstrzygnięć.


Prezentując własne stanowisko w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego Wnioskodawca w pierwszej kolejności zaznacza, iż podziałowi podlega Spółka "K." Sp. z o.o. (t. j. spółka kapitałowa podlegająca opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych) i to w jej strukturach wyodrębnia się dział inwestycji (który później przejdzie do spółki wydzielonej). Dlatego też interpretacji indywidualnej dotyczącej zorganizowanych części przedsiębiorstwa dokonać należy w oparciu o przepis ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Przepis art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zawiera definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zgodnie z tą definicją, zorganizowana część przedsiębiorstwa oznacza organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.


W rozumieniu powyższej regulacji prawnej – jak wskazuje Jednostka – aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, spełniać powinien następujące warunki:


  • musi istnieć zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  • zespół ten powinien być organizacyjnie i funkcjonalnie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • składniki przedsiębiorstwa przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • zespół składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące wskazane zadania.


Zatem nie wystarczy zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, ale musi ona odznaczać się odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym.

Jak z powyższego wynika, zorganizowana część przedsiębiorstwa to taki zespół składników materialnych i niematerialnych, który może stanowić odrębny zakład mogący realizować zadania gospodarcze.

Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, które w przyszłości mogą służyć do prowadzenia odrębnego zakładu, lecz zorganizowany, autonomiczny zespół tych składników. Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki.

Reasumując Wnioskodawca wskazuje, iż podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział, itp.


Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Nie oznacza ono samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.


W tej konkretnej sytuacji – w cenie Wnioskodawcy – spółka wydzielona zajmująca się nieruchomościami (m.in. wynajmem lokali użytkowych) będzie zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, ponieważ:


  1. będzie wyodrębniona organizacyjnie gdyż będzie wpisana do KRS i REGON, będzie działała pod odrębną nazwą, zostanie wyodrębniona w strukturze organizacyjnej Spółki, będzie posiadała swój lokal, będzie określony dyrektor, będą określeni pracownicy,
  2. będzie wyodrębniona finansowo, gdyż będzie prowadziła odrębną rachunkowość, będzie samodzielnie sporządzała sprawozdanie finansowe, będzie posiadała odrębny rachunek bankowy, będzie posiadała własne księgi handlowe, będzie osiągała przychody i ponosił koszty,
  3. będzie posiadała zespół składników materialnych i niematerialnych, tj. nieruchomość, wyposażenie, środki pieniężne,
  4. będzie posiadała zobowiązania (wynikające z utrzymania budynku oraz z umów najmu),
  5. została wyodrębniona do realizacji określonych zadań gospodarczych innych niż zakład główny i będzie samodzielnie realizowała umowy najmu oraz umowy związane z utrzymaniem budynku.


W ocenie Spółki więc, mając na względzie powyższe, zespół składników materialnych i niematerialnych, który jest organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie wyodrębniony wraz ze wszystkimi wierzytelnościami i zobowiązaniami, zawartymi umowami oraz prowadzoną działalnością gospodarczą stanowić będzie – w myśl art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Ponadto Jednostka wskazała, iż podział Spółki nie wywoła skutków w podatku dochodowym w Spółce "K.", w spółce wydzielonej, oraz u wspólników spółki dzielonej i spółki wydzielonej.

W Spółce "K." Sp. z o.o. i w spółce wydzielonej nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych z następujących przyczyn:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności: (...) w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień podziału lub wydzielenia.

Z powyżej cytowanego przepisu wynika, że w spółce dzielonej powstaje obowiązek podatkowy, gdy część wydzielana lub część pozostająca w spółce dzielonej nie jest zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa. A contrario, a także z zasad ogólnych ustawy, należy wnioskować, że w przypadku, gdy część wydzielana oraz część pozostająca w spółce są zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, wówczas obowiązek podatkowy nie powstaje w spółce dzielonej. Z uwagi na fakt, że w planowanym podziale Spółki zarówno część wydzielana do nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jak i część pozostająca w Spółce stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa, stąd wydzielenie nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w Spółce.

Zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przy połączeniu lub podziale spółek kapitałowych:


  1. dla spółki przejmującej lub nowo zawiązanej nie stanowi dochodu, o którym mowa w ust. 1, nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną majątku spółki przejmowanej lub dzielonej ponad nominalną wartość udziałów (akcji) przyznanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki przejmowanej lub dzielonej,
  2. dla spółki przejmującej, która posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej udział w wysokości mniejszej niż 10% (do 31 grudnia 2008 r. – 15%), dochód stanowi nadwyżka wartości przejętego majątku odpowiadająca procentowemu udziałowi w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 15 ust. 1k lub art. 16 ust. 1 pkt 8; dochód ten określa się na dzień wykreślenia spółki przejmowanej lub dzielonej z rejestru albo na dzień wydzielenia. Spółka wydzielona nie będzie posiadać udziału w kapitale zakładowym Wnioskodawcy, w związku z czym nie wchodzi w rachubę zastosowanie art. 10 ust. 2 pkt 2. Natomiast z art. 10 ust. 2 pkt 1 jednoznacznie wynika, że dla spółki przejmującej nie stanowi dochodu z udziału w zyskach osób prawnych nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę majątku ponad wartość nominalną wydanych udziałów. Natomiast wartości, które wpłyną na kapitał zakładowy są wolne od podatku na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Jednocześnie Spółka podkreśla, iż wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa następuje z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych poniżej wskazanych:


  1. Gdyby nie dokonywać wydzielenia działalności polegającej na wynajmie lokali do odrębnego podmiotu, ewentualne niepowodzenie przedsięwzięcia polegającego na wynajmie spowodowane np. pogarszającą się sytuacją na rynku wynajmu mogłoby doprowadzić do obciążenia kosztami biznesu podstawowego w Spółce, a w konsekwencji nawet do upadku tego biznesu.
  2. W taki sam sposób ewentualne trudności finansowe działalności w zakresie handlu akcesoriami elektrycznymi spowodowane np. gorszą sytuacją rynkową mogłyby utrudnić lub uniemożliwić dalsze inwestycje (tj, remonty, modernizacje, opłaty za dostawy mediów) w nieruchomości i wynajem lokali.
  3. Poza tym działalność podstawowa i działalność związana z nieruchomościami różnią się znacząco nie tylko ze względu na przedmiot działalności i specyfikę, ale głównie pod względem organizacyjnym (organizacja pracy – godziny pracy, wykwalifikowani pracownicy) a także finansowym.
  4. Wobec powyższego, rozwiązanie polegające na podziale dwóch różnych działalności o różnym stopniu ryzyka, dodatkowo ryzyka, które nie koreluje ze sobą i wynika z różnych przesłanek rynkowych jest gospodarczo uzasadnione, a nawet pożądane.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Stosownie do postanowień art. 528 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zmianami), spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych.

Natomiast, zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 tej ustawy, podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym nastąpi podział przez wydzielenie, w wyniku którego dojdzie do utworzenia ze struktur Wnioskodawcy nowej spółki.

Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych podstawowym dokumentem przygotowywanym w fazie wstępnej procedury podziałowej przed dokonaniem podziału spółki jest opracowanie planu podziału. Ustawodawca wymaga aby w planie podziału zawrzeć m.in. dokładny opis i podział składników majątku (aktywów i pasywów) przypadających spółce wydzielonej.

Definicja przedsiębiorstwa i zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta jest w art. 4a pkt 3 i 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami).

Norma zawarta w art. 4a pkt 3 ww. ustawy podatkowej stanowi, że przedsiębiorstwo – to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zmianami), przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:


  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
  2. własność nieruchomości lub ruchomości w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
  3. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
  4. koncesje, licencje i zezwolenia, - patenty i inne prawa własności przemysłowej,
  5. majątkowe prawa autorskie i inne majątkowe prawa pokrewne,
  6. tajemnice przedsiębiorstwa,
  7. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa natomiast, zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Reasumując, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mamy więc do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:


  1. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  4. zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące w/w zadania gospodarcze.


W przedstawionym zdarzeniu przyszłym Spółka podkreśla, iż zespół składników materialnych i niematerialnych, który ma podlegać wydzieleniu jest organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie wyodrębniony wraz ze wszystkimi wierzytelnościami i zobowiązaniami w istniejącym przedsiębiorstwie. Ponadto część przedsiębiorstwa, która pozostanie po wydzieleniu również stanowić będzie zorganizowane przedsiębiorstwo (nieruchomość, maszyny, ludzie) i zorganizowaną sieć sprzedaży z działem sprzedaży i marketingu. Wnioskodawca wyjaśnia, iż działalność podstawowa oraz działalność związana z nieruchomościami jest odpowiednio wydzielona w sposób umożliwiający rozdzielenie przychodów i kosztów związanych z ich rodzajem. Jednocześnie – w odpowiedzi na wezwanie tutejszego organu podkreśla – że wydzielenie odbywa się na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej.

Odnosząc powyższe do postawionych przez Jednostkę pytań należy więc ponownie podkreślić, iż aby – w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany, jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie tej masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym.

Jednocześnie wskazać należy, iż z uwagi na to, iż pytanie trzecie, tj. „Czy powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym w Spółce "K.", w Spółce wydzielonej, u wspólników spółki dzielonej - "K." i spółki wydzielonej w zakresie zamierzonego podziału K...” nie zostało sformułowane precyzyjnie, tutejszy organ pismem z dnia 20 maja 2009 r. wezwał Wnioskodawcę do wskazania „czy pytanie trzecie (…) dotyczy skutków podatkowych zarówno w podatku dochodowym od osób fizycznych jak również w podatku dochodowym od osób prawnych”. W odpowiedzi na niniejsze wezwanie Jednostka uszczegółowiła, iż jej zapytanie dotyczy „podatku dochodowego od osób fizycznych oraz skutków podatkowych w tymże podatku dla wspólników spółki dzielonej i wydzielonej”. Wobec tego – w ramach tej interpretacji indywidualnej – nie poddano analizie stanowiska strony w zakresie skutków wydzielenia spółki ze struktur Wnioskodawcy w podatku dochodowym od osób prawnych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej datowania.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj