Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-540/09-2/AZ
z 7 lipca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-540/09-2/AZ
Data
2009.07.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
dostawa towarów
druk
książka
sprzedaż


Istota interpretacji
w zakresie sposobu opodatkowania sprzedaży książek



Wniosek ORD-IN 422 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 14 maja 2009 r. (data wpływu 15 maja 2009 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania sprzedaży książek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania sprzedaży książek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny (zdarzenie przyszłe).

Instytut jest państwową osobą prawną posiadającą status jednostki badawczo-rozwojowej. W strukturze organizacyjnej Instytut posiada Wydawnictwo wraz z Poligrafią, których zadaniem jest wydawanie i drukowanie prac naukowych. Wykorzystując wolne moce przerobowe wydawnictwo zawiera umowy z zewnętrznymi podmiotami na dostawę książek. Książki te są drukowane z własnych materiałów Instytutu (papier, farba, okładki), przy użyciu wyłącznie własnych maszyn i urządzeń poligraficznych, za pomocą siły roboczej i wiedzy pracowników zatrudnionych w Instytucie. Miejscem wykonania całej książki jest Instytut. Wydawane książki są oznaczone symbolami ISBN - International Standard Book Number, stanowiącymi Międzynarodowy Numer Książki, przydzielanymi przez uprawniony organ na mocy Polskiej Normy PN - ISO 2108. Numer ten jest stałym, cyfrowym oznaczeniem kodowym dla wydawcy książki - Instytutu. Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług dla dostawy drukowanych przez Wnioskodawcę książek jest określona symbolem 22.11 zgodnie z :

  • definicją dostawy, określoną w art. 7.1. Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług,
  • przepisami Rozporządzenia Rady Ministrów z 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - Dz. U. z 2004 r. Nr 89 poz. 844 z późn. zmianami.

Po wydrukowaniu, oznaczeniu symbolem ISBN, zszyciu, oprawieniu i zapakowaniu - książki są dostarczane transportem Wnioskodawcy Zamawiającemu. Wnioskodawca nie korzysta z usług podwykonawców. Nie posiada praw autorskich do wydrukowanych książek, ponieważ posiada je zamawiający lub pozostają one przy autorze dzieła - zgodnie z ustawą o prawach autorskich i prawach pokrewnych.

Zamawiający zamawia wytworzenie towaru określonego rodzaju (książek) i nie uczestniczy w procesie wytwarzania na żadnym etapie. Nie posiada też żadnego władztwa ekonomicznego (własnościowego) do tego towaru aż do chwili zapłaty. Zgodnie z zawieranymi umowami książki stanowią własność Instytutu do chwili zapłaty za dostarczony towar. Tego rodzaju klauzula jest wpisywana do każdej umowy dostawy książek. Zatem dostarczając Zamawiającemu książki, Wnioskodawca dostarcza towar, mając nad nim pełne władztwo ekonomiczne. Dopiero podczas dostawy, Wnioskodawca przenosi na Zamawiającego prawo do rozporządzania towarem jak właściciel. Przy czym przenosi tylko tyle praw ile sam posiada, bowiem nie są przedmiotem przeniesienia prawa autorskie, które nie wchodzą w sferę władztwa ekonomicznego - zgodnie z ich istotą zdefiniowaną przez Ustawę z 04.02.1994 r. Dz. U. Nr 90 z 2006 r. poz. 631 o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Postępując w opisany wyżej sposób Wnioskodawca przestrzega zasady prawnej obowiązującej przy przenoszeniu praw do rzeczy: Nemo plus iuris habetur Quam ipse habet.

Przedstawiony stan faktyczny wyczerpuje w całości dyspozycję art. 7 ust. 1 Ustawy o VAT, kwalifikując wytwarzanie książek jako dostawę towarów. Tego rodzaju kwalifikacja prawna i faktyczna uprawnia do stosowania 0% stawki VAT, zgodnie z Rozdziałem 5, paragrafem 7 pkt 9 Rozporządzenia Ministra Finansów z 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 97 z późn. zmianami).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaka stawka VAT obowiązuje w przypadku dostawy prze Wnioskodawcę książek wydrukowanych na zlecenie Zamawiającego z materiałów własnych, przez własną drukarnię...

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż książek wytworzonych z materiałów własnych, zaopatrzonych symbolem ISBN, przypisanym do nazwy Wnioskodawcy, zakwalifikowanym w PKWiU jako dostawa o numerze 22.11, winna być opodatkowana stawką VAT 0%, jest to bowiem nie budząca wątpliwości dostawa a nie usługa.

Wnioskodawca dostarcza Zamawiającemu materialny efekt procesu produkcyjnego, mając pełne władztwo nad towarem. Podczas dostawy przenosi na Zamawiającego prawo do rozporządzania towarem jak właściciel, zastrzegając w umowie, iż do chwili zapłaty towar stanowi własność Instytutu - Dostawcy towaru. Sprawa praw autorskich jest bez znaczenia dla tej kwalifikacji podatkowej, bowiem zgodnie z art. 52 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90 poz. 631) prawa na dobrach niematerialnych, jakimi są prawa autorskie mają charakter autonomiczny, a więc niezależny od praw przypisanych do rzeczy (papieru, farby, okładki), z których towar - książkę - wytworzono.

Oznacza to, że przejście praw autorskich może - zgodnie z prawem - odbywać się niezależnie od przejścia własności nośnika: postaci dzieła jakim jest książka i odwrotnie.

Praktycznie w obrocie gospodarczym własność książki może być przeniesiona bez zmiany właściciela praw autorskich, co jest częstym zjawiskiem na rynku książek. Dlatego - zdaniem Wnioskodawcy - przy sprzedaży książek wytworzonych w całości z materiałów własnych Wydawcy dochodzi do przeniesienia na Nabywcę prawa do rozporządzania tym towarem jak właściciel, co wyczerpuje dyspozycję art. 7 ust. 1 Ustawy o VAT kwalifikując tę sprzedaż jako dostawę, do której przypisana jest ustawowa stawka VAT 0%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 powołanej ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Co do zasady stawka podatku, na podstawie art. 41 ust. 1 w/w ustawy wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12 lit.c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i z przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

W oparciu o § 9 ust. 1 pkt 10 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2008 r., Nr 212, poz. 1336 ze zm.) – w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 grudnia 2008 r. – obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek (PKWiU ex 22.11) – z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek – oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

Rozstrzygnięcie kwestii dotyczącej prawidłowości zastosowania stawki 0% wymaga ustalenia czy proces wytworzenia książek należy rozpoznać jako dostawę towaru w rozumieniu art. 7 ust. 1 w/w ustawy czy też jako świadczenie usług o którym mowa w art. 8 przedmiotowej ustawy (każde świadczenie, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7).

W niniejszej sprawie w/w preferencyjna stawka podatku może mieć bowiem zastosowanie wyłącznie do dostawy towarów.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca zajmuje się drukowaniem książek. Jest wykonawcą książek wytworzonych z materiału własnego, na rzecz Zamawiającego. Podatnik na zlecenie Zamawiającego wykonuje działalność produkcyjną, której efektem finalnym są książki oznaczone symbolami ISBN. Do ich wytworzenia Wnioskodawca zużywa surowce i komponenty będące jej własnością. Podatnik dysponując wykonanym już nakładem książek stawia go do dyspozycji Zamawiającego, przekazując jednocześnie odpłatnie prawo do dysponowania tymi książkami jak właściciel.

W ocenie tutejszego organu, w rozpatrywanym przypadku spełnione zostają przesłanki do potraktowania czynności wykonywanych przez Podatnika jako dostawy towarów.

Wobec powyższego opierając się na przedstawionym stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) oraz treści wyżej powołanych przepisów należy stwierdzić, iż dostawa w kraju książek, które mieszczą się w grupowaniu statystycznym PKWiU ex 22.11, oznaczonych na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 0%.

Mając na uwadze powyższe orzeka się jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj