Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-385/09-2/JB
z 19 sierpnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-385/09-2/JB
Data
2009.08.19


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kredyt
niedostateczna kapitalizacja
odsetki
spłata
udziałowiec


Istota interpretacji
Czy w przypadku, gdy Spółka dokona wcześniejszej spłaty kapitału zaciągniętego kredytu, a w terminie późniejszym spłaci odsetki od tego kredytu, to znajdą wówczas zastosowanie ograniczenia w zakresie tzw. niedostatecznej kapitalizacji, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ?



Wniosek ORD-IN 435 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 09.06.2009r. (data wpływu 15.06.2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconych odsetek od pożyczki udzielonej przez udziałowca - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15.06.2009r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w przypadku, gdy Spółka dokona wcześniejszej spłaty kapitału zaciągniętego kredytu, a w terminie późniejszym spłaci odsetki od tego kredytu, to znajdą wówczas zastosowanie ograniczenia w zakresie tzw. niedostatecznej kapitalizacji o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ...

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie leasingu. W związku z planowanym wolumenem nowych umów leasingu powstanie konieczność poniesienia przez Spółkę znacznych nakładów finansowych na zakup przedmiotów leasingu. W tym celu Spółka zamierza zaciągnąć kredyt odnawialny od akcjonariusza, który posiada ponad 25% akcji Spółki. Kwota tego kredytu przekroczy trzykrotność wartości kapitału zakładowego Spółki. W umowie kredytu zostanie określona data ostatecznej spłaty kapitału kredytu oraz odsetek (data zakończenia umowy kredytu). Zgodnie z umową kredytu, Spółka będzie zobowiązana do spłaty kapitału kredytu najpóźniej w dniu zakończenia umowy kredytowej (Spółka będzie miała prawo spłacić kapitał w dowolnym momencie, nie później jednak, niż w dniu zakończenia umowy kredytu).

Odsetki od kredytu udzielonego Spółce na podstawie umowy, będą mogły zostać spłacone najpóźniej do 7 dnia po dokonaniu spłaty kapitału kredytu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku, gdy Spółka dokona wcześniejszej spłaty kapitału zaciągniętego kredytu, a w terminie późniejszym spłaci odsetki od tego kredytu, to znajdą wówczas zastosowanie ograniczenia w zakresie tzw. niedostatecznej kapitalizacji, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ...

Stanowisko Wnioskodawcy

Zdaniem Spółki, jeżeli na dzień zapłaty odsetek kwota kapitału kredytu udzielonego przez akcjonariusza zostanie uprzednio spłacona, a jednocześnie zadłużenie Spółki z innych tytułów wobec tego akcjonariusza Spółki, jak również wobec innych akcjonariuszy posiadających co najmniej 25% akcji Spółki oraz innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takich akcjonariuszy nie przekroczy trzykrotności jej kapitału zakładowego, to do wypłaconych od takiego kredytu odsetek nie będą miały zastosowania ograniczenia wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawa o pdop.

Na wstępie należy zaznaczyć, że przepis art. 353(1) ustawy z dnia z dnia 23 kwietnia 1964 kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) stanowi, że strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, z zastrzeżeniem, że jego treść lub cel nie sprzeciwiają się właściwości (naturze) stosunku prawnego, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Wyrażona w przywołanym przepisie zasada swobody zawierania umów przyznaje zatem uprawnienie stronom do skonstruowania łączącego je stosunku prawnego (w analizowanej sytuacji - umowy kredytu) w taki sposób, że w pierwszej kolejności Spółka będzie mogła spłacać raty kapitałowe, a dopiero w następnej kolejności, nie później niż w ciągu 7 dni od daty spłaty kapitału, nastąpi spłata wszystkich odsetek, liczonych od kwoty udzielonego kredytu.

W analizowanej sytuacji, Spółka zaciągnie kredyt od akcjonariusza posiadającego ponad 25% akcji Spółki. Przepisy ustawy o pdop zawierają pewne ograniczenia w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodu odsetek od kredytów udzielonych przez udziałowców, przy spełnieniu określonych warunków. Zgodnie z regulacją przepisu art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o pdop nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez jej udziałowca (akcjonariusza) posiadającego nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki albo udziałowców (akcjonariuszy) posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego udziałowca (akcjonariusza) osiągnęła łącznie co najmniej trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki.

Zatem, zdaniem Spółki, literalna wykładnia (którą w odniesieniu do przepisów prawa podatkowego należy stosować w pierwszej kolejności) omawianego przepisu wskazuje, że w przypadku, gdy zgodnie z umową kredytu, w pierwszej kolejności Spółka będzie spłacała należność główną, a dopiero po całkowitej spłacie kwoty głównej nastąpi spłata odsetek, obliczając wartość zadłużenia na dzień spłaty odsetek nie będzie zobowiązana brać pod uwagę kwoty kredytu, której kapitał został już spłacony.

W analizowanej sytuacji, w celu wyliczenia kwoty odsetek o kredytu stanowiących koszt uzyskania przychodów należy więc wziąć pod uwagę jedynie faktycznie istniejące (tj. pozostające do uregulowania przez Spółkę) na dzień spłaty odsetek zobowiązania Spółki wobec podmiotów określonych w art. 16 ust 1pkt 60 ustawy pdop (tj. wobec akcjonariuszy Spółki posiadających co najmniej 25% akcji Spółki, jak również wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego akcjonariusza).

Jeżeli więc na dzień zapłaty odsetek kredyt od akcjonariusza zostanie już spłacony, a jednocześnie zadłużenie Spółki z innych tytułów wobec akcjonariuszy posiadających co najmniej 25% akcji Spółki i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego akcjonariusza nie przekroczy trzykrotności jej kapitału zakładowego, to do wypłaconych od takiego kredytu odsetek nie będą miały zastosowania ograniczenia wynikające z art. 16 ust.1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W konsekwencji, odsetki zapłacone na rzecz udziałowca Spółki będą stanowiły jej koszt uzyskania przychodu.

Spółka wskazuje, że powyższe stanowisko znajduje również potwierdzenie w dotychczasowych interpretacjach organów podatkowych, np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 21 lutego 2008r., sygn. IBPB3/423-337/07/PC, a także pismo Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z dnia 23 maja 2006r., sygn. ZD/406-411/CIT/06.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj