Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-414/09-4/KK
z 27 maja 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-414/09-4/KK
Data
2009.05.27



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
biegły sądowy
lekarze
podatek od towarów i usług
stawki podatku


Istota interpretacji
Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie świadczone przez wnioskodawczynię usług sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 85.12.12-00.00 „konsultacje i leczenie prowadzone przez lekarzy specjalistów i chirurgów” są zwolnione od podatku od towarów i usług.



Wniosek ORD-IN 376 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 15 kwietnia 2009r. (data wpływu 16 kwietnia 2009r.) uzupełniony pismem z dnia 18 maja 2009r. (data wpływu 20 maja 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku od towarów i usług przy świadczeniu przez biegłego sądowego usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 85.12.12-00.00 „konsultacje i leczenie prowadzone przez lekarzy specjalistów i chirurgów” - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 kwietnia 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Jestem lekarzem psychiatrą i wykonuję opinie sądowo-psychiatryczne na zlecenie Sądów i Prokuratur. Przed wydaniem każdej opinii sądowo-psychiatrycznej na zlecenie Sądu lub Prokuratury przeprowadzam pełne badanie lekarskie (psychiatryczne, somatyczne i neurologiczne). Zapoznaję się z dokumentacją medyczną i w razie potrzeby kieruję na dodatkowe badania diagnostyczne (EEG, CT, NMR, badanie psychologiczne, seksuologiczne, konsultacje innych specjalistów lub na obserwację szpitalną). Osoba przebywająca na obserwacji szpitalnej ma prowadzoną historię choroby, wykonywane badania diagnostyczne a w razie potrzeby jest leczona farmakologicznie. Przy wypisie z obserwacji ma zalecenia, przepisywane recepty, ewentualnie zwolnienie lekarskie. W przypadku osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych czy alkoholu opinia sądowo- psychiatryczna dotyczy wypowiedzenia się w kwestii uzależnienia i wskazania metod leczenia odwykowego. Opinie wydawane w ustawą o Ochronie Zdrowia Psychicznego dotyczące skierowania do szpitala wbrew woli pacjenta, umieszczenia wbrew woli w Domu Pomocy Społecznej mają na celu zabezpieczenie pacjentowi należytego leczenia farmakologicznego i zapewnienia należytej opieki. Każda opinia sądowo- psychiatryczna zawiera diagnozę medyczną, często wskazuje metody lecznicze a ocena aspektów prawnych wynikających z postawionej diagnozy należy do Sądu. Czynności biegłych psychiatrów są działalnością czysto medyczną o takim samym charakterze jak czynności lekarza w placówkach leczniczych i zgodnie z Ustawą Psychiatryczną powinny odbywać się w placówkach służby zdrowia. W tej sprawie zwracałam się do Urzędu Skarbowego w 2006 roku i otrzymałam interpretację, że wykonane badanie lekarskie na rzecz Sądów i Prokuratur jest zwolnione z podatku VAT.

Aktualnie biegli psychiatrzy zwrócili się ponownie do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego. Otrzymaliśmy odpowiedź, że wykonywanie usług biegłego lekarza psychiatry po przeprowadzeniu badania lekarskiego i zapoznania się z dokumentacją mieści się w grupowaniu PKWiU 86.22.19.0 – pozostałe usługi w zakresie specjalistycznej praktyki lekarskiej.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów oraz rozporządzeniem z dnia 06.04.2004r. oraz z dnia 18.03.1997r. powyższa usługa mieści się w grupowaniu PKWiU 85.12.12-00.00 – konsultacje i leczenie prowadzone przez lekarzy specjalistów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy jako biegły sądowy lekarz psychiatra przy wykonywaniu opinii sądowo-psychiatrycznych na zlecenie Sądów i Prokurator jestem zwolniona z płacenia podatku VAT...

Zdaniem wnioskodawcy w związku z otrzymanym pismem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany oraz opinią Urzędu Statystycznego stoję na stanowisku, iż jestem zwolniona z podatku VAT.

Mając na uwadze powyższe stwierdza się co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej mniemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Stosownie do art. 7 ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Kwestie związane ze stawką podatku regulują przepisy Działu VIII „Wysokość opodatkowania”. W myśl art. 41 ust. 1 ustawy stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, określającym zwolnienia przedmiotowe z podatku, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy.

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca świadczy usługi sklasyfikowane pod symbolem Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 18 marca 1997r. – 85.12.12-00.00.

Na uwagę zasługuje fakt, iż zgodnie z § 3 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) z dnia 29 października 2008r. (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.) do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2009 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264, z późn. zm.).

Zgodnie z poz. 9 załącznika Nr 4 do ustawy „wykaz usług zwolnionych od podatku”, zwalnia się z podatku od towarów i usług usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 85 „usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2). Ex - dotyczy tylko danej usługi z danego ugrupowania.

Reasumując, zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie świadczone przez wnioskodawczynię usług sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 85.12.12-00.00 „konsultacje i leczenie prowadzone przez lekarzy specjalistów i chirurgów” są zwolnione od podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj