Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-189/09-2/KG
z 30 kwietnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP1/443-189/09-2/KG
Data
2009.04.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
czynności niepodlegające opodatkowaniu
przekazanie nieodpłatne
przekazanie towarów
spłata
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
udział w spółce


Istota interpretacji
Czy po spłacie wierzycieli, przy dokonywaniu podziału majątku Spółki między wspólników, zgodnie z przepisem art. 286 k.s.h., czynność zwrotu wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci działki gruntu wspólnikom, którzy w roku 2003 wnieśli ją do Spółki jako aport, podlega opodatkowaniu, czy jest zwolniona od podatku VAT?



Wniosek ORD-IN 350 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. w likwidacji, przedstawione we wniosku z dnia 10 lutego 2009 r. (data wpływu 12 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zwrotu wkładu po likwidacji spółki z o.o. – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 12 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zwrotu wkładu po likwidacji spółki z o.o.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 30 grudnia 2003 r. wspólnicy Spółki z o.o. (dalej: Spółka), w oparciu o uchwałę potwierdzoną notarialnie, postanowili zwiększyć kapitał zakładowy Spółki o 40.000,00 zł poprzez wniesienie w zamian za objęcie udziałów przez małżeństwo będące wspólnikami Spółki, aportu w postaci dwóch działek gruntu KW nr 10606 i KW 10607 stanowiących ich własność ustawową. Wspólnicy ci wnosząc ww. działki liczyli, że po rozwiązaniu Spółki, działki te, po dokonaniu rozliczenia, zostaną im zwrócone. W tym czasie przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie przewidywały opodatkowania gruntu i dlatego działki te zostały wniesione wg wartości netto i Spółka z tytułu przyjęcia aportu w postaci ww. działek nie dokonała odliczenia VAT. Jedna z przedmiotowych działek, dla poprawy płynności finansowej Spółki, została sprzedana, druga natomiast jest dalej w posiadaniu Spółki.

W dniu 6 stycznia 2009 r. wspólnicy podjęli notarialnie uchwałę o rozwiązaniu i likwidacji Spółki. Wspólnicy, którzy wnieśli do niej przedmiotową działkę w formie aportu są obecnie jedynymi wspólnikami i są w dalszym ciągu zainteresowani, aby po dokonaniu spłaty zadłużenia, przy podziale majątku Spółki w oparciu o art. 286 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), mogli otrzymać zwrot wniesionego aportu w postaci ww. działki.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy po spłacie wierzycieli, przy dokonywaniu podziału majątku Spółki między wspólników, zgodnie z przepisem art. 286 k.s.h., czynność zwrotu wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci działki gruntu wspólnikom, którzy w roku 2003 wnieśli ją do Spółki jako aport, podlega opodatkowaniu, czy jest zwolniona od podatku VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli nastąpi czynność zwrotu wspólnikom wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci gruntu, dokonanej w wyniku podziału majątku Spółki po dokonaniu jej likwidacji, działki, którą w roku 2003 wspólnicy wnieśli do Spółki wkładem niepieniężnym (aportem) w wartości netto, bez naliczenia podatku VAT, jest zwolniona z opodatkowania.

Według przepisów obecnie obowiązujących - § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), wkład niepieniężny (aport) jest zwolniony od podatku VAT.

W roku 2003 grunt niepodlegał podatkowi VAT. Działka gruntu, aby mogła stać się wkładem niepieniężnym musi być przedtem wniesiona do spółki i aby z tego powodu wspólnicy mogli objąć udziały o wartości opodatkowanej do wartości wnoszonej działki. Ponieważ wkłady niepieniężne (aporty) są zwolnione od podatku VAT, oznacza to, że czynność samego wniesienia działki jako wkładu (aportu), jak i czynność zwrotu działki jako wkładu (aportu), po rozwiązaniu Spółki, są czynnościami zwolnionymi od podatku VAT.

Ponieważ wkłady niepieniężne są zwolnione od podatku VAT, to z tytułu zwrotu wkładu niepieniężnego w postaci działki nie zachodzi potrzeba dokonania obniżenia podatku naliczonego u wspólników jak i w Spółce ponieważ zakup przez wspólników tej działki był dokonany na potrzeby własne oraz tak jak przy przyjęciu aportu przez Spółkę działka ta w świetle obowiązujących przepisów w tym czasie nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i z tego powodu nie mógł być obniżony należny podatek VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


Przez dostawę towarów, na podstawie art. 7 ust. 1 ww. ustawy, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarami, stosownie do art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Natomiast w myśl postanowień art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z unormowaniami zawartymi w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 cyt. ustawy, w pewnych, ściśle określonych przypadkach, również nieodpłatne przekazanie towarów i nieodpłatne świadczenie usług należy uznać za spełniające definicję dostawy towarów lub świadczenia usług, które na podstawie art. 5 ust. 1 podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czynnością zrównaną z odpłatną dostawą towarów, w myśl art. 7 ust. 2 ww. ustawy, jest także przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

nbspnbsp - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Powyższego przepisu nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek (art. 7 ust. 3 ustawy o podatku VAT).

Przepis art. 7 ust. 4 ustawy definiuje prezenty o małej wartości, przez które rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

  1. o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób,
  2. których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 10 zł.


Z kolei przez próbkę, o której mowa w art. 7 ust. 3 cyt. ustawy, rozumie się niewielką ilość towaru reprezentującą określony rodzaj lub kategorię towarów, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy (art. 7 ust. 7 ustawy o VAT).

W przytoczonych przepisach została zrealizowana zasada powszechności opodatkowania wyrażona w art. 1 Dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE. serii L nr 347 str.1 ze zm.). Definicja świadczenia usług stanowi dopełnienie definicji dostawy towarów. To pozwala stwierdzić, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają wszystkie czynności odpłatnego obrotu profesjonalnego.

Z danych przedstawionych we wniosku wynika, że wspólnicy podjęli uchwałę o rozwiązaniu i likwidacji Spółki z o.o. Majątek Spółki zostanie podzielony w oparciu o art. o art. 286 k.s.h. Zgodnie z wolą udziałowców, po dokonaniu spłaty zadłużenia, zostanie im zwrócona działka, którą 30 grudnia 2003 r. wnieśli do Spółki w formie aportu. W świetle przepisów obowiązujących w roku 2003, aport towarów był zwolniony od podatku VAT, w związku z powyższym Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Analiza powołanych wyżej przepisów pozwala stwierdzić, że nieodpłatne przekazanie majątku Spółki - zwrot wkładu w postaci działki wniesionej do Spółki aportem w roku 2003 wspólnikom, z uwagi na fakt, iż Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu (aporcie) ww. działki, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Należy podkreślić, że w analizowanej sprawie nie znajdzie zastosowania przepis § 8 ust 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), na który w uzasadnieniu swojego stanowiska powołuje się Wnioskodawca.

Tut. Organ informuję, że w dniu 1 grudnia 2008 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336).

Ponadto przepisy obowiązujące od dnia 1 grudnia 2008 r. nie przewidują zwolnienia od podatku od towarów i usług aportów wnoszonych do spółek prawa handlowego i cywilnego, w związku z powyższym czynność ta jest opodatkowana. Jednakże zgodnie z przepisem § 38 ww. rozporządzenia w okresie do dnia 31 marca 2009 r. w przypadku wnoszenia wkładów niepieniężnych (aportów) do spółek prawa handlowego i cywilnego można było zastosować zwolnienie od podatku. Podatnik mógł zatem sam zdecydować, czy chce opodatkować aport podatkiem od towarów i usług, czy też wybiera zwolnienie tej czynności od podatku VAT.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj